A.G. kısadevre+güç+kesit hesabı tek dosya

Kendi hazırladığım,Trafodan en son tali panoya kadar kısadevre hesabı + güç hesabı + gerilim düşümü hesabı + akım kontrolü hesabı + kablo kesitinin uygunluğunun değerlendirildiği tek xls dosya

Ekli dosyalar

• Kısadevrehesap.rar
    17 KB · Görüntüleme: 1,311
Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Forumumuzda,kablo kesit tayini,kısa devre hesabı ,Şebeke hesapları gibi eksiklikler var
idi.Bu programların çok çeşitli ve faydalı olanlarının birçok arkadaşımızda olduğunu tahmin
ediyorum.Teknikadam41 arkadaşımıza,bu program için teşekkür ederken,ellerinde bu tip
program olan arkadaşlarımdan da foruma katkı sağlamalarını bekliyorum.Benim elimde de
bazı programlar var.Ancak,bazılarının kaynakları belirsiz olduğu için,belki hak gaspı yap-
mış olabilirim ve forum yönetimini güç durumda bırakabilirim endişesi ile hizmete sunamıyo-
rum.Bunları kaydetmemle ilgili bilgilendirme,forum yönetimince yapılır ise,memnun olurum.
Program,maalesef error veriyor.

Değerli arkadaşlarım.
Desteknik sitesinden ve Elk.Müh. Mehmet Özaltın arkadaşımız tarafından hazır-
lanmış hesap programlarını istifadenize sunuyorum.
Hesap programları yapılır iken,matematik formüllerin yanısıra,programları hazırla-
yanlar tarafından,tecrübi bazı değerlerin de programlara konulduğu bir gerçektir
Programı kullananların,bu gerçekleri göz önüne almasında yarar vardır.Program-
larda hata görülüyor ise,bu konuda fikir beyan edilmesinde de yarar vardır.Bu
programların yüklenmesinin,kaynak belirtilerek yapılmasında mahzur olmadığının,
forum yönetimince bildirilmesinden sonra,bilgilerinize sunulmasına karar verdim.
Umarım,ihtiyaç duyulan programlardır.

Ekli dosyalar

• Desteknik mtor kesit.rar
    9.5 KB · Görüntüleme: 1,632
  • gerdüş Elk.Müh. M.Özaltın.zip
    14.8 KB · Görüntüleme: 1,939
Bize bu dosyaları ulaştıran Fahri YETİŞ abime öncelikle teşekkür ederim.
Paylaşımın iyisi kötüsü olmaz çünkü her paylaşımdan çıkarılacak bir ders mutlaka vardır.Paylaşmalı,araştırmalı ve tartışmalıyız...
Desteknik sitesinden alıntı olan motor kesit hesabı programı ile ilgili değerlendirmelerim;
1)Motor start akımı motor nominal akımın 6,5 katı alınmış(Literatürde direk yol vermede kalkış(start) akımı Inx6~7 dır). Motorun boşta mı yükte mi kalkındığı direk mi yol verme metotlarından biriyle mi kalktığı bilinmeden ya da bu sorular sorulmadan 6,5 katı gibi bir değer almak ne derece mantıklı.
2)Kalkış(start) akımı (Inx6,5) referans alınarak kalkış(start)gerilim düşümü değeri verilmiş. Kalkış akımı referans alınarak kesit hesabı yapılmaz geçici rejim olup bu akım değeri uygun hesaplanmış kablonun Ith termik dayanım akımına kesinlikle ulaşmaz. Zaten çıkan bu değerle ilgili bir değerlendirmede yok.
3)Akım kontrolü hesabı ve değerlendirmesinde redüksiyon faktörü (redüction: azaltma,küçültme) 0,85 gibi sabit bir değer alınmış aslında bu doğru bir işlem değil çünkü redüksiyon faktörü kablonun bulunduğu yer ve döşeme şekilleri ile belirlenir.EMO ajandası arkasında k düzeltme faktörlerinin çarpımları ile hesaplanır. Kaldı ki seçilen kablonun akım taşıma kapasitesi kısmında nominal akımın önce %85’i kesit uygundur için gerek şartta da çıkan bu değerin %90’ı alınmıştır ! Hani en olumsuz redüksiyon faktörü en kötü şartlar için %70 civarı tek bir değer alınsa bir derece kabul edilebilir(yüksek akım ve uzun metrajda kesitin yüksek belirlenmesine neden olur). Benim kısadevre+gerilim düşümü hesabı paylaşımımda da redüksiyon faktörünü tek sabit değer vermiştim.
4)Gerilim düşümü değerine göre kesit uygunluğu değerlendirmesi yapılmamış ama benim 2. hazırlamış olduğum kesit hesabı xls dosyasında bu şekilde çünkü bunun değerlendirmesini kullanıcı rahatlıkla yapabilir. Ancak program motor devrelerine mahsus olduğu için %3’den küçük durumu ve akım taşıma kapasitesi uygunluğu durumunda kesit uygundur uyarısı verilebilirdi.
5) Motorun gücü kısmına genelde kullanıcı etiket gücünü girer oysaki etikette belirtilen güç mil gücüdür. Bu değerin yanlış girilmemesi için kullanıcıdan motor etiket değeri ve motorun verim değeri girilmesi istenerek elektriksel güç hesaplamalara katılabilir.Böylelikle önemli bir yanlış önlenmiş olur.
6) Giriş değerleri ve neticeler net bir şekilde ve büyük karakterlerle belirtilebilirdi.Yukarıda belirttiğim uyarılar doğrultusunda program düzeltilip çok daha güzel hale getirilebilir.
7) Kablonun endüktif direnci hesaba katılarak gerilim düşümü hesaplanması mükemmel ve en doğru yöntem ben dahil bir çok teknik eleman bu hususa pek dikkat etmemekte çünkü yüksek yük akımı ve uzun mesafelerde bu değerin önemi daha çok anlaşılıyor ama böyle durumlarda zaten münferit kompanzasyon yapılması gerekir ;).
Tüm eleştirilerime rağmen dosyanın hazırlanmasında epey uğraş verilmiş bu yönden emeği geçen arkadaşı takdir ediyorum.

Teknikadam 41 arkadaşıma,yapmış olduğum uyarıya destek olduğu için teşekkür ederim.
Desteknik sitesinden alınan programda " start " girişinden,demeraj akımını,istediğiniz gibi
girme olanağının tanındığını hatırlatmak isterim.Bu bölümü,istemeniz halinde ,1-6,5
olarak istediğiniz akım değerini girebilirsiniz.Bu,gözden kaçmaması gereken önemli bir du-
rumdur.

Kendi hazırladığım,Trafodan en son tali panoya kadar kısadevre hesabı + güç hesabı + gerilim düşümü hesabı + akım kontrolü hesabı + kablo kesitinin uygunluğunun değerlendirildiği tek xls dosya

Böylesine paylaşımcı,bilgisini dökümanını esirgemeden herkese veren birisi bannlanıp birde hakaret edilir gibi nickinin üzeri çizilirse biz daha çoook ararız böyle dosyaları ve ustaları...
Ayıptır ayıp ustaya hürmet yok bari bilgisine paylaşımcılığına hürmet edilmeli. Sözün bittiği nokta !

Son düzenleme:
AG de transformatörden Ag dağıtım panosuna baralara , Ag çıkış kablosuna ve oradan AG havai ve kablolu hatta oradan abone irtibat kablosu , anakolon hattı kolon ve linye hatları ve sortiye kadar uzanan ve IEC 60909 a göre yapılmış bir kısa devre proğrmı var .Aynı zamanda NH ve TMŞ ve W otomatlarıda seçiyor.Kablo kesitlerini sa devreye göre kontrol ediyor.Nh ve w otomat ve TMŞ leride açma zamanlarını bulup hesap ebiliyor .İlgi duyan varsa arasın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle sunumunuz için teşekkür ederim sayın meslektaşım.Anca inceleme fırsatı buldum.Yalnız ilk başta gördüğüm bir hatayı belirtmek istedim.Güç hesabı bölümünde yazan ^^Eş zamanlılık diversite faktörü^^ ifadesi yanlıştır.Eş zamanlılık(talep faktörü) ile diversite(farklı zamanlılık faktörü) farklı şeylerdir.Düzeltirseniz sevinirim.

Ayrıca %60 lık eşzamanlılık uygulaması 8 kw güce kadar 0,6 ile çarpımdır.Formülün (8*0,6)+(K.G-8)*0,4 olması gerekir talep güç bulunurken.Bence teker teker evlerin talep gücünden yola gitmektense,abone sayısına göre kullanılan formülü kullansanız daha iyi olacaktır.Gerçi dağıtım şirketlerinin proje onayı yapan sorumlularının bilgi düzeyine göre k.g'ün talebi veya talebin talebine göre hesap yapılan yerler var.Kısadevre gücünü Y.G. tarafından akım trafoları ve kesici seçimini yaptıran bir hazır tablonuz da varsa (havai hattı da kapsayan) projeyle uğraşanların çok işine yarayacaktır.Tekrar çalışmanız için teşekkür ederim.Saygılarımla

Öncelikle sunumunuz için teşekkür ederim sayın meslektaşım.Anca inceleme fırsatı buldum.Yalnız ilk başta gördüğüm bir hatayı belirtmek istedim.Güç hesabı bölümünde yazan ^^Eş zamanlılık diversite faktörü^^ ifadesi yanlıştır.Eş zamanlılık(talep faktörü) ile diversite(farklı zamanlılık faktörü) farklı şeylerdir.Düzeltirseniz sevinirim.

Ayrıca %60 lık eşzamanlılık uygulaması 8 kw güce kadar 0,6 ile çarpımdır.Formülün (8*0,6)+(K.G-8)*0,4 olması gerekir talep güç bulunurken.Bence teker teker evlerin talep gücünden yola gitmektense,abone sayısına göre kullanılan formülü kullansanız daha iyi olacaktır.Gerçi dağıtım şirketlerinin proje onayı yapan sorumlularının bilgi düzeyine göre k.g'ün talebi veya talebin talebine göre hesap yapılan yerler var.Kısadevre gücünü Y.G. tarafından akım trafoları ve kesici seçimini yaptıran bir hazır tablonuz da varsa (havai hattı da kapsayan) projeyle uğraşanların çok işine yarayacaktır.Tekrar çalışmanız için teşekkür ederim.Saygılarımla

Eşzamanlılık ve diversite faktörü tanımlaması hatalı olmuş uyarı için teşekkürler yalnızca eş zamanlılık faktörü ibaresi olmalıydı. Örnek sağlık yüksek okulu binası içindir. Okul,otel,hastane v.s birimler için iç tesisatı yönetmeliğimiz eşzamanlılık faktörlerini tek değer olarak belirlemiştir. Okul için bu değer %85 dir. Ancak proje mühendisi okuldaki laboratuvar yükleri ve diğer yükleri göze alarak bir eş zamanlılık faktörü belirleyebilir bu tamamen projeci mühendisin insiyatifindedir.Bahsettiğim şekilde onaylanmış ve uygulanmış yüzlerce örnek vardır. Excelde Y.G. kısa devre hesabı yapan bir program oluşturmadım.
Müstakil ve apartman dairesi hesaplarına örnek vererek konuyu pekiştirelim bu konuda bahsettiğiniz gibi bir çok meslektaşımız yanlış uygulamalar yapmaktadır.
ilgili örnekler ve ilgili yönetmelikler ektedir.

Ekli dosyalar

• güçhesabı.rar
    5 KB · Görüntüleme: 1,046
yardımları için paylaşımda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim,

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell