REZİSTANS TELİ NEDEN SİGORTA ATTIRMAZ

Slm kolay gelsin herkeze rezistans teli neden faz nötür verdigimizde 220v gerilim verdigimizde neden sigorta attırmaz normal telden ayıran özelligi nedir

Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine “rezistans” denir. Isıtıcı cihazlarda ısıyı meydana getiren tellere rezistans denir. Rezistanslar, oldukça yüksek bir öz direnç ve büyük bir ısıl dayanım (1400 0C ‘ye kadar) gösterir. Genellikle içinde krom(Cr), alüminyum(AL) ve nikel(Ni) bulunan demir(Fe) alaşımlarından yapılır. Ama genel olarak halk arasında krom-nikel tel olarak bilinir.

Rezistans teli çeşitli kullanım alanları olan ve değişik oranlarda metallerden oluşan bir tür alaşımdır. Rezistans teli adını ise ısıtma elemanlarında ısıtıcı tel olarak kullanılmasından almıştır. Rezistans teli elektrik akımına karşı direnç gösterir

alıntıdır.

Evet bu konuyu bende çok merak ediyorum. birde neden illa 220 v mesela 12 V ile veya biz askerde iken ayaklarımız donuyordu. elektrikli battaniye gibi elektrikli çorap yapmayı istiyorduk. öyle 3 4 pille çalışsa gibi. böyle bu telleri evirip çevirsek öyle bir şey yapabilirmiyiz ki aceba. Isıtıcılı çorap olmuş olur. askerde nöbet tutanlar bilir. ayaklarının nasıl donduğunu

direnci yüksek olduğu için rezistans teli sigortayı attırmaz.

3000 w ufo ısıtıcının direnci ortalama 16 ohm dur,yüksek bir direnç değildir. p=v2(kare) / r güç formulunden bulunur,ortalama 14A gibi akım geçer,eğer sigortamız 10 A ise atar ,15 A ise atmaz.
Elektrikli çorap konusunda ise düşündüklerim;eğer bir araba aküsü yada yüksek amperli aküyü yanımızda taşıyabilirsek dediğiniz olabilir,ısıtıcılı ayakkabı bile yapılır,ama kullandığımız pillerin akımları bu rezistansları ısıtmaya yetmez, ağız kapatma dediğimiz poşet yapıştırma makinalarında 3 veya 5mm lik rezistans telleri kullanılır bunlar yuksek wattlı ve büyük ebatlı trafolar aracılığı ile 220v düşürülüp 12 yada 24 v ile çalışırlar.Elektrikli battaniyelerin 220 v değilde 12 yada 24v ile çalıştırılması bence daha güvenlidir.

Evet bu konuyu bende çok merak ediyorum. birde neden illa 220 v mesela 12 V ile veya biz askerde iken ayaklarımız donuyordu. elektrikli battaniye gibi elektrikli çorap yapmayı istiyorduk. öyle 3 4 pille çalışsa gibi. böyle bu telleri evirip çevirsek öyle bir şey yapabilirmiyiz ki aceba. Isıtıcılı çorap olmuş olur. askerde nöbet tutanlar bilir. ayaklarının nasıl donduğunu

12 V ile de yapılır fakat gerilim düşeceği için akımı yükseltmen gerekecek. Yani 220 V'ta 1 Amper'de aldığın ısı enerjisini 12 Volt'ta 1x220/12 Amper'de alırsın. Bu akıma sağlayacak miktarda pili vücudunda taşıyacak yer bulamazsın yani. :)

12 V ile de yapılır fakat gerilim düşeceği için akımı yükseltmen gerekecek. Yani 220 V'ta 1 Amper'de aldığın ısı enerjisini 12 Volt'ta 1x220/12 Amper'de alırsın. Bu akıma sağlayacak miktarda pili vücudunda taşıyacak yer bulamazsın yani. :)

bence ya teli kısaltsın yada teli kalınlaştırsın akımı yükselirse ısıdamı yükselir ? :)

Bir gün bir arkadaşın ofisine gittim elektrikli ısıtıcı dikkatimi çekti,enteresan olan şey cam tüpün içindeki sarmal rezistans çok seyrek duruyordu,neden böyle olduğunu sordum aldığım cevap:çok yakmasın diye rezistans sarmalının yarısını kestim dedi:)sadece güldüm.

Bir gün bir arkadaşın ofisine gittim elektrikli ısıtıcı dikkatimi çekti,enteresan olan şey cam tüpün içindeki sarmal rezistans çok seyrek duruyordu,neden böyle olduğunu sordum aldığım cevap:çok yakmasın diye rezistans sarmalının yarısını kestim dedi:)sadece güldüm.

Bende güleyim :D fatura 10 geliyorsa 20 gelecek şimdi

Slm kolay gelsin herkeze rezistans teli neden faz nötür verdigimizde 220v gerilim verdigimizde neden sigorta attırmaz normal telden ayıran özelligi nedir

Normal tel kısa devre akımlarıyla aşırı akımların sigortadan geçmesini sağlar ve sigorta örneğin 16,25 amperlikse anlık olarak kısa devredeki büyük bir patlama eşliğinde,belki 200 A gibi yüksek bir akım geçer.

200 tane ataş veya 200 tane zımba telini seri bağlayıp 220 volt.ac ye direkt olarak bağlarsak eğer anında güm!:) Neticesi bellidir,forumda bazılarımız bunu deneyip ayrıca bu olayı bizimle cesaretle de paylaşabilmişlerdir.

Peki 220 volt ac.ye neler dayanabilir?İçindeki elektronların tam hakkından gelecek bir sistem(Dinsizin hakkından imansız gelecek de biraz burada duralım ve ne,kim olabilir diye biraz düşünelim.)

Kablodaki elektronlarla savaşıp onların enerjisini iyice düşürecek bir olay lazımdır.Direnç telleri ve direnç olayıdır bu tam olarak aradığımız.Direnç olayını olabildiğince eğlenceli ve daha dikkat çekici yapabilmek için "sözlü animasyon tekniğini" kullanacağım burada,umarım hoşlanırsınız.

1.İLETKEN TELDEKİ ELEKTRONLARIN YOLCULUĞU

Kablodaki bakır tel,metalik bağın olduğu çok iyi bir iletken(Elektronlara zorluk çıkartmadan en az kayıpla yollarında ilerleten) bir yapıdır.Bu yapı içine giren elektrik akımının,bakır telde elektron bulutunda akan yaramaz çocukları olan elektronlar,yani kütleleri bile doğru dürüst olmayan bu küçük tanecikler,kablodaki metalik bağda,sörf,kayak yapar gibi rahatça kayıp herhangi bir engele çarpmadan,çarpışma olmadığından da ısı enerjisini kablo bakır tel içine veremeden,yani hiç hız kesmeden direkt geçip sigortadaki buşona geliyor ve büyük bir hızla çarparak,büyük bir yaygara kopararak(Sigortayı gürültüyle patlatarak) yüksek akımlar eşliğinde devreyi koparıp açıyorlar.Birinci durumdaki olay budur...

2.DİRENÇ TELİNDEKİ ELEKTRONLARIN YOLCULUĞU

Direnç teli çeşitli metallerin erimesiyle oluşan bir yapıdır esas itibariyle.Bu yapı nasıl oluyor da bu yaramaz çocukların iflahını tam olarak da kesiyor?Kendi içinde oluşturduğu baraj sistemi ile.Peki nedir bu baraj sistemi?Ayni futboldaki stoperler gibi mi?Öyle de denilebilir,yanlış da olmaz aslında yapacağımız bu benzetme.Direnç içinde oluşan bu yapıdaki stoperler,yani bu yaramaz çocukları elleriyle tutup hızlarını kesen,yavaşlatan ise,bu direnç metal alaşımının kendi öz yapısıdır.Bundan biraz söz edelim o zaman.

Bu yaramaz çocuklar bu yapı içindeki stoperlerin görevini yapan kafes yapı içerisindeki düzensiz sırada yer alan bu elektronlarla çarpışır,hızları tel boyunca giderek azalır,bu çarpışmanın(Sürtünmenin) kinetik enerjisi ısı enerjisine dönüşür,enerjileri aslında yok olmamıştır,enerji kanununa göre,sadece başka bir şekle dönüşmüştür.220 volt luk telin en ucunda ise enerjileri hiç kalmamış,yaramazlıkları tamamen bitmiş,tüm enerjilerini bu tele ısı olarak vermiş olarak çıkarlar.Bunların gidip te sigortayı attıracak ne halleri,ne de kısa devre akımlarında geçirdikleri ölçüde yüksek sayıda elektronları kalmıştır,bir boydan bir boya direnç telinde ilerlerken aslında elektron sayıları(Yaramaz çocuk sayısı da) giderek sınırlanmış,sayısı da çok azalmıştır.Hızları da sıfır veya sıfıra çok yakın şekilde inmiştir.Ayni 1.5 voltluk bir pilin ucundan çıkıyorlamış gibi hızsız ve halsiz olarak çıkıp giderek sigortadan geçerler.

Enerjileri düştüğü,enerjilerini ısı enerjisi şeklinde tele verdikleri ve hızları da sıfır veya sıfıra yakın düzeyde azaldığından(Sıfırı tüketmek deyimi burada uygundur)sigorta telini eritemeden veya hafifçe ısıtarak geçip nötüre ulaşırlar.Uzun süren yolculukları böylece kazasız belasız bitip tamamlanmıştır.İkinci durumdaki olay da budur..Bu aslında bizim istediğimiz,arzuladığımız mutlu bir sondur da...Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri