Su Soğutmalı Chiller York

selcukxp

Üye
Arkadaşlar işletmemizde yeni bir arıza giderim çalışması yapmakdayız Su sogutmalı Chiller YORK ile ilgili Çalışma ve çalıştırma talimatı oluşabilecek arızalar ve müdehale seçenekleri,,,
ÖRNEK:
Chiller sörç yapıyor??
a) Klima santralleri su sirkülasyon pompalarını kontrol et.
b) Kondenser kule suyu sirkülasyon ve kule fanlarını kontrol et.
c) vb........

Bunun gibi chilleri çalıştırırken izlenecek secenekler ve oluşabilecek arızalar ve izlenecek yollar
Aynı zamanda manuel (türkçe) Kİtap dökümana sahip olan varmı ..?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

Çokmu oldu :eek:

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sörç nedir?
Yorkta çalışmam olmadı.Genel olarak şunları yazsam;
Chiller yüksek basınç alarmı veriyor.
1-kondanser kule pompa ve fanlarını kontrol et.
2-kondanser kule filtrelerini kontrol et
3-kondanser temizliğini kontrol et(kolay bir iş değildir tabii ki)

Chiller alçak basınç alarmı veriyor.
1-Chiller pompasını kontrol et
2-su yolunun ve vanaların açık olduğundan emin ol ve flow switchleri kontrol et
3-sistemde yeterince su olduğundan emin ol
4-manometreleri kontrol et ve gaz kaçağı olmadığından emin ol.

Chiller aşırı soğutuyor,evoparatör donuyor
1-chiller pompasını,su yolunu ve flowswitchleri kontrol et.Sistemde yeterince su olduğundan emin ol.
Chiller çalıştığı halde az soğutuyor,
1-kondanseri ve kulefanları kontrol et.
2-gaz basıncını kontrol et.

Aslında cihazın korumaları yeterli çalışıyorsa ve arıza kodları varsa bunlara gerek kalmayacaktır.Arızayı kendisi söyleyecektir.

sörç kompresorde ters yönde oluşan gaz akışıdır.
normalde gaz akışı evaporatorden kondensere doğrudur sörç durumunda kondenserden evaporatore doğru kompresor üzerinden bir gaz akışı olur, sörç kompresor ve yük ayarkanatları için istenmeyen bir durumdur.

Sanırım ''search'' yazılıyor ama Türkçesi ''sörç'' okunuyor. Saygılarımla

merabalar arkadaşlar.Bn karabük ünüversitesi ,iklimlendirme-soğutma bölümünde okuyorum. Bitirme tezi olarak chiller sistemi yapıyoruz.Fakat bizim bulduğumuz parça kapasitelri yapacağımız deney seti için büyük değerler.Eğer elinde yada bilgisi olan varsa sulu eveporatör,havalı kondenser chiller pomoası vekompresör gibi parçalara ilişkin kapasite değerleri varsa bana yardımcı olur musunuz?olursanız sevinirim

Arkadaşlar işletmemizde yeni bir arıza giderim çalışması yapmakdayız Su sogutmalı Chiller YORK ile ilgili Çalışma ve çalıştırma talimatı oluşabilecek arızalar ve müdehale seçenekleri,,,
ÖRNEK:
Chiller sörç yapıyor??
c) vb........

Bunun gibi chilleri çalıştırırken izlenecek secenekler ve oluşabilecek arızalar ve izlenecek yollar

UYGULAMALI SOĞUTMA TEKNİĞİ
NURİ ÖZKUL
üstad,madem bu işi yapıyorsun, buradan yardım aramadan önce bu kitabı incelemeni öneririm.çünkü nekadar anlatılsada kafanda soru işareti olacaktır.bu kitap ı okursan kafana takılan bir çok soruyu kendin özümleyeceksin.Arkadaşlarda muhtemel arızaları sıralamışlar.
şimdiden kolay gelsin

ÖRNEK:
Chiller sörç yapıyor??
c) vb........

SÖRÇ(surging)

uygulamalı soğutma tekniği 5. baskı sayfa 113-114 den alıntı;
...........kompresörlerde basma basıncının mümkün olduğu kadar emişten az bir farkta olması istenir.

devamı oldukça uzun olduğundan buraya yazamıyorum. ancak okunarak anlaşılır.
ilgililere kolay gelsin.

impeylır önündeki mekanik keçe özelliğini yitirdiğinde yüksek basınç tarafından alçak basınç tarafına bir baypass söz konusu oluyor buda cihazın sörçh yapması olarak karşımıza çıkıyor mcquay cihazda başımıza geldi

Ben stajımı Johnson Controlde yaptım eğer yardımcı olabilecekse ne mutlu bana

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri