Amonyak Gazı İle Soğutma Sistemleri Hakkında Merak Edilenler!

İ.Q:F cihazının girişine ön soğutma -10 C evaparasyon ilave etmek daha mantıklı hem soğutma işlemi tek kademede hem de yarı el. yarı komp. kullanırsın.örnek olrak 30 C den 10 C düşşen Q=m*c*T2-T1
2000kg* 0.8*20=32 000 kcal/h kazanmış olursun. 2 000kg için yaklaşık 230 000kcal/h düşünürsek %14 kapesite artışı %7 el tasarrufu sağlanabilir

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kardeşler absorbsiyonlu sisteme amonyak nasıl verirlir?bu konuda yardımcı olacak bi arkadas varmı?

Arkadaşlar amonyak ve freonlu soğutma tesisleri kurmaktayım. Sorularınız varsa yardımcı olabilirim.

Selam arkadaslar fabrİkamizin sogutma sİstemİ amonyak gazi İle yapilir.bu konuda sormak İstedİklrİnİzİ seve seve cevaplarim

Dostum merhabalar ben bu forum'a yeni katıldım bir konuda yardım isteyecektim yardımcı olursanız sevinirim. Çalıştığım yerde YORK FRICK RWF II 3 adet Soğutma komresörü var ve uzun süreli çalışamıyorlar yağ sıcaklık arızası verip komresör kendini korumaya alıp kapatıyor. Belki çalışma prensibini anlarsam çözüm üretmekte daha mantıklı fikirler üretirim, fakat tam anlamıyla da anlamış değilim. Bir zahmet anlata bilir misin? 3 yaşındaki çocuğa anlatır gibi. Teşekür eder iyi günler dilerim...

yağ soğutma su yada sıvı amonyaklamı,sıvı amonyakla ise termosifon yada amonyak pompasımı kullanılıyor.yağ soğutucu plakalı eş. yada shell and tube mi............

hocam amonyak komprasore nasil verilir ve ne kadar verilir bir yardimci olurmusunuz?

merhaba genç 61.ben inönü üniv.myo iklimlendirme-soğutma bölümü mezunuyum.yaklaşık 4 senedir mezunum fakat kendi işimi bu zamana kadar yapmadım.2 aydır bir balık fabrikasında sizin yaptığınız işi yapıyorum fakat amonyakla ilgili bilgim son derece az.sistemde 2 adet vidalı ve 4 adet hermetik kompresör var.genel bilginin dığında sormak istediğim birşeyde kompresörler arasında yağ değişiminin nasıl yapıldığı?teşekkürler.umarım görüşüp bilgi alabilirim senden.

slm arkadaşlar amonyaklı sogutma mada yüksek kademe kullanılan pistonlu kompresorumuz sık sık düsük emiş kızgınlıgı veriyor nedeni ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

Amonyak, büyük (çok büyük) soğutma sistemlerinde tercih edilir.
Bu tür sistemlerde en az 10 ton sıvı amonyak bulunmaktadır.
Amonyak diğer soğutucu maddelere oranla daha ucuza mal olmaktadır.
Ayrıca amonyağın keskin ve yakıcı bir kokusu vardır. Bu koku kaçakların algılanmasında otokontrol sağlar. Sistemin herhangi bir yerinde kaçak olursa bunun hissedilmemesi mümkün değildir. Amonyak yerine kokusu olmayan freon gazlarından birisi kullanılmış olsaydı bu kaçak, alet kullanılmadan fark edilemez ve sistemdeki soğutucu madde sürekli azalır soğutma yapılamaz hale gelirdi. Bu da çok pahalıya mal olur (iş ve soğutucu madde kaybı).
Ayrıca amonyaklı soğutma sisteminin verimi diğer sistemlere oranla daha yüksektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri