Klima Montajında Elektrik Bağlantısı ve Vakumlama

lisyantus

Üye
değerli kontrolkalemi müdavimleri ,ustalarım öncelikle hepinize saygılar sunarım.
bir hafta içinde toshıba klimamın montajı yapılacak.klimanın montajı sırasında illa da ayrı bir sigorta gerekli olur mu.yoksa direk klimanın fişi prizemi takılacak.bazı forum sitelerinde sigorta mutlaka gerekir gibilerinden yazılar okuyunca tereddüte düştüm.servis o işe karışmıyormuş sadece montajı yapıp gidermiş yanılmıyorsam.
ayrıca yıne bazı forum sitelerinde klima ilk defa montaj yapılacaksa mutlaka vakumlama yapılıp havası alınmalıymış yoksa verimli olmazmış.bu ne kadar doğru.yardımlarınızı ve önerileriniz bekliyorum.birde işin ehli yani elektirk konusunda deneyimli insanlar olduğu için soruyorum burada;bir haftaya toshıba klima dedim ama başka bir markada olabilir.bana 25 m2 yı ısıtacak bir klima lazım elektrik faturasınıda düşünüyorum.toshıba ras18-skv tavsiye edildi.toshıba teknik servisi tarafından klimanın ısıtma depğeri murada.nominal=1,56kw. (min.0,14kw - max.1,70kw)..

bu arada ısıtma kapasitesi (btu/h)=21500

kapılarıda açıcam için anca yeter dedi.sadece klima ile ısınıcam sizin tavsiye edeceğiniz bir marka model var mı ısıtmak için acaba..

birde benim için çok önemli olan aklıma takılan heryerde araştırdığım fakat bir türlü ne kendimin hesaplayabildiği ne de hesaplayacak birini bulabildiğim bir sorum var.biraz zahmetli oluyorum farkındayım ama yardımcı olursanız çok sevinirim.

sorum şu=

bizim elektrik sayacı akıllı sayac gelen elektrik faturasının üzerinde şöyle yazıyor

t1 (06.00) T2 (17:00-22:00) T3(22.00_06:00)

7388 - 5277 - 5194
7461 - 5337 - 5232

73 - 60 - 38
------------------------------------------------------------
0,134381 - 0,134381 - 0,134381

9,81 - 8.06 - 5.11
---------------------------------------------------------------
0,003622 - 0,007243 - 0,032763
0,62 - 1.24 - 5,56
------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------

toplam(1+2+3+4+5+6) =0,021733 -sayaç ayar bedeli =0,001035
enerji fonu =3.72 sayaç bedeli =0,18
Emreamade kapasite bedeli =34,34
TRT Payı =0,24

fatura =42,73

işte fatura bu şekilde benim sorum şu ben yukarda enerji tüketimi değerlerini verdiğim klimayı max.kapasitede sürekli çalıştırsam ortalama bana ne kadar fatura gelir.sadece klimanın yaktığını hesaplama şansımız varmı.bizim fatura normalde 35-40 filan.klima ne yakar max.kapsitede çalışırsa.bunu hesaplama şansımız varmı sayaç eski tak zamanlı olsaydı o zaman kesin hesap çıkardı değilmi bu üç terifeli sistemde kafa karışıyor epey.
yardımıcı olabilecek ustalarıma şimdiden teşekkür ediyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
lisyantus bey;Öncelikle 21 btu luk bir klima için sigorta şart ama ben de evimde kullanıyorum fişli prize takıyorum direk sigortası olsa daha iyi olur. Max 2000w desek çekeceği yük bu yükde evimizde çalışan nice cihazlar var dolap vb.. mesala hepsi fiş ile çalışıyor sürekli. Birde toschiba marka klima almışsınız iyi etmişsiniz fakat elektrik tüketimi ile ilgili fazla kafa yormuşsunuz o klimayı alan adamın bu kadar ince hesaba ihtiyacı yok :) birde max .: 60 tl etkiler faturanızı dahada düşebilir ama klimayıda büyük almışsınız 25 m2 odaya 21 lik klima çok 12 lik işinizi görürdü. bu klia inverter olsaydı iş değişirdi şimdik sizin aldgınız klimayı açar açmaz en yüksek kapasitede taki ayarladıgınız iç sıcaklık degerine kadar çalışacak ardından iç sııcaklığı yakaladıgında kompresör duracak ve tekrar çalışacak ee buda enerji sarfiyatını %15 oranında etkiler yani keşke inverter alsydınız daha iyi olurdu.Saygılar

Merhabalar...

1-) Sigorta konusunda eger evinizin dahili tesisatı klimanızın gücüne uygun ve sigorta panonuzda bu klimanın çalışması için uygun bir sigorta varsa bence cihazın önüne sigorta koymaya gerek yoktur. Zaten gerekli korumayı sigorta panonuzdaki sigorta yapacaktır.

2-) Vakum konusunu şöyle açıklayayım. Klimanız ilk defa montajlanıyorsa .. Dış üniteden iç üniteye kadar olan boru hattı ve iç ünitenin borularının içinde bir miktar hava bulunur. Bu doğaldır. Servis sistemi vakumlamadan gazı salarsa ve çalıştırırsa bu hava sistemde verimsizliğe neden olur. Olması gereken havanın dışarı atılması ve içerde sadece gazın dolaşması gerekir. Hava termodinamik bir akışkan değildir. Daha doğrusu o cihaz için dizayn edilmiş bir gaz değildir. Sisteminizin basınçlarını yükseltir buda istenmeyen bir olaydır..

25 m2 için 21500 btu bencede arkadaşın dediği gibi büyük bir ünitedir. Size tahminimce 12000 btu yeterli olacaktır. Diğer cihazla fazla enerji harcarsınız. Minimum ve maksimum değerler verdiğinize göre cihazınızın inverter olduğunu düşünüyorum.. Bu durumda enerji sarfiyatı konusunda pek bişey söyleyemem... değişken kapasitelerde calışacaktır cihaz..

Ama ortalama bir hesap yapsak diye düşünürsen.. Max.. değilde nominal kapasiteden hesapmala yaparsak 1 gün için hesaplayalım yanı 24 saat için....
1,56x24=37 Kw gün yapar.. sizin elektriğinizin kw sı 0,134381krş.. 37x0,134381=5,03 tl / gün enerji harcar.
Bahsettiğim gibi nominal kapasitede ve hiç durmadan 24 saat çalışma içindir. 30 la çarparsak aylık gideri hesaplamış olursunuz.

tabi normalde bu kadar çalıştıracağınızı sanmıyorum klimanızı.. ve süreklide çalışmaz mutlaka otomatik yapacak yada frekansını kısacaktır.

Size önerim tecrubelerime dayanarak diyorum 25 m2 için 12000 btu bir klima ve günlük 10 saat çalışma düşünürsek faturanıza 50-60 tl gibi bir artı getirir düşüncesindeyim. Sizin fikrinize göre diğer odaları ısıtmak soğutmak işin içine girerse olay değişir.

Umarım biraz açıklayıcı olmuşumdur.

Sigorta kutusuna kadar bağımsız linye ve sigorta olması gerekir,servis 15m'ye kadar kablo,sigorta ve muhafazasını verir monte eder firmanın uygulama prosedürünü öğrenmek için müşteri temsilcisini arayınız. İlk devreye almada bakır boru içerisindeki hava vakumlandıktan sonra dış üniteden sisteme gaz verilmelidir. Ama klima teknisyenlerinin %90'ı bunu yapmaz borulara havşa açar montajı bitirir dış ünitedeki gazı sisteme verir, bu şekilde klimanın ısıtma-soğutma verimi düşürülmüş olur.
Klimanızın tüketimini hesaplayabilmek için evde 15dk sadece klimanızı çalıştırın Ttoplam tüketim endeks farkından (son okuma-ilk okuma) 15dk'lik enerji sarfiyatını bulursunuz bunu 4 ile çarparsanız saatlik sarfiyat çıkar. Günde kaç saat çalıştırıyorsanız çarparsınız sonra onu 30 ile çarpıp aylık sarfiyatınızı bulursunuz. (ortam soğuk değilde klimayı yeni açıp 15dk'lık sarfiyata bakarsanız termostat bu süre zarfında açmayacağından tüketim fazla çıkar korkmayın) :)

Bu arada bende vestel inverter klima var buzdolabım bosch A+ aylık faturam ortalama 35TL.

selçuk beye ve serkan beye vermiş oldukları cevaplardan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum.bu arada klima toshıba ras18-skv inverter fakat 21500 btu ya kadar ısıtma yapabiliyormuş.zaten klimayı rasgele aradığım rizedeki toshıba teknik servisi önerdi.ben özellikle ısınmak istediğimi söyleyince sağolsun arkadaşda bu klimayı baya meteddi.

serkan bey ;''Sigorta konusunda eger evinizin dahili tesisatı klimanızın gücüne uygun ve sigorta panonuzda bu klimanın çalışması için uygun bir sigorta varsa'' demiş.ben elektrikçi değilim ama bu sigortanın klimanın gücüne uygun olup olmadığını bi elektirikçi arkdaşla bakalım.

selçuk beyde=''21 btu luk bir klima için sigorta şart'' demiş ama şunu belirteyim önerilerinizi dikatte alıcam yalnız evimizde daha doğrusu bina olarak bacalarla ilgili epey sıkıntı yaşadığımız için apartmanda bendenbaşka bir kişi daha haricinde hemenhemen herkes klima harici ısınma cihazlarıyla ısınıyor.bende geçensene kumtel marka 3000 lik en büyük model infrared ısıtıcıyla ısındım.direk fiişi prize takıp.o zaman bir sorun çıkmadı.sadece ilk başlarda üçlü prize takmıştı eşim üçlü prizin duvardaki fişi yanmıştı sadece ısınıp duman geldi eridi.acaba bu 3000 lik kumtel de sorun çııkmadıysa klimada da çıkmaz mı şimdi aklıma geldi ama ben yinede işimi garantiye alıyım.ayrıca bana nasıl bir sigorta cihazı almamı önerirsiniz.saygılar

Sigorta kutusuna kadar bağımsız linye ve sigorta olması gerekir,servis 15m'ye kadar kablo,sigorta ve muhafazasını verir monte eder firmanın uygulama prosedürünü öğrenmek için müşteri temsilcisini arayınız. İlk devreye almada bakır boru içerisindeki hava vakumlandıktan sonra dış üniteden sisteme gaz verilmelidir. Ama klima teknisyenlerinin %90'ı bunu yapmaz borulara havşa açar montajı bitirir dış ünitedeki gazı sisteme verir, bu şekilde klimanın ısıtma-soğutma verimi düşürülmüş olur.
Klimanızın tüketimini hesaplayabilmek için evde 15dk sadece klimanızı çalıştırın Ttoplam tüketim endeks farkından (son okuma-ilk okuma) 15dk'lik enerji sarfiyatını bulursunuz bunu 4 ile çarparsanız saatlik sarfiyat çıkar. Günde kaç saat çalıştırıyorsanız çarparsınız sonra onu 30 ile çarpıp aylık sarfiyatınızı bulursunuz. (ortam soğuk değilde klimayı yeni açıp 15dk'lık sarfiyata bakarsanız termostat bu süre zarfında açmayacağından tüketim fazla çıkar korkmayın) :)

Bu arada bende vestel inverter klima var buzdolabım bosch A+ aylık faturam ortalama 35TL.

vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim

3000 lik ufo yani 3000 watt 3 Kw eder... çalıştırdıysanız 1.7Kw lık klima haydi haydi çalışır merak etmeyin...

tamam benim de sonradan aklıma geldi ufo ile aynı prizden ısındığım.sadece başta da belirttiğim gibi klima için sigorta olmalı gibi yazılar okuyunca bazı forumlara ondan sordum.ayrıca teşekkür ederim cevabın için

Klima için ayrı linye çekilmeli. Bağladığın priz buatı ne kadar yükü besliyor incelemezsen bilemezsin. Buzdolabını besliyordur yanına birde mutfakta set üstü prizi besliyordur hepsi çalışırken o prizden birde Mikrodalga yada normal mini fırın çalıştırmaya kalkarsın. Ya kompresör sizlere ömür olur ya kartını yakarsın o zaman aklın başına gelir. Bir müsibet bin nasihateten iyiymiş dersin sonra. Elektrikte yönetmelikler kurallar nettir zar atıp oynanmaz. 2kw ve üzeri alıcı özel linyedir bahsedilen yük 1,7kw. Ayrıca Ani su ısıtıcı, Ufo gibi ürünler herhangi bir prize takılarak çalıştırılması son derece tehlikelidir. Fatma teyze takmış 1 yıldır çalıştırıyor bana da birşey olmaz mantığını bırakın.
Elektrik gevşekliği sevmez ! sonra sonuçları acı olur.

Klima için ayrı linye çekilmeli. Bağladığın priz buatı ne kadar yükü besliyor incelemezsen bilemezsin. Buzdolabını besliyordur yanına birde mutfakta set üstü prizi besliyordur hepsi çalışırken o prizden birde mikrodalga yada normal mini fırın çalıştırmaya kalkarsın. Ya kompresör sizlere ömür olur ya kartını yakarsın o zaman aklın başına gelir. Bir müsibet bin nasihateten iyiymiş dersin sonra. Elektrikte yönetmelikler kurallar nettir zar atıp oynanmaz. 2kw ve üzeri alıcı özel linyedir bahsedilen yük 1,7kw. Ayrıca Ani su ısıtıcı, Ufo gibi ürünler herhangi bir prize takılarak çalıştırılması son derece tehlikelidir. Fatma teyze takmış 1 yıldır çalıştırıyor bana da birşey olmaz mantığını bırakın.
Elektrik gevşekliği sevmez ! sonra sonuçları acı olur.

hocam çok oluyorum şimdi kızacaksın belki ama.bu yazdıklarından sonra harbiden korktum.harbiden olur mu olur.işimizi söylediğin gibi garantiye almamız lazım. hocam bana klima montaj olmadan önce neler almam gerektiğini yazarsan çok sevinirim.siz söyleyebilirmisiniz hangi marka,hangi çeşit ürünü almam gerektiğini zahmet olmazsa.klimayı koruyalım dediğiniz gibi ne olur ne olmaz.

''Elektrik gevşekliği sevmez ! sonra sonuçları acı olur'' demişsin ya doğru diyorsun.işimizi sağlama alalım.

not=priz klimanın montaj olacağı duvarın hemen altında.ve inanın elektirkle ilgili hiç bilgim yok zaten korkarım elektirkten.
birde prizin 2-2.5 mt üst sağ tarafında tavana yakın iki tane plastik yuvarlak içinde muhtemelen elektrik bağlantıları olan kapaklı yer var,kapalı oralar ama.bu arada ayrı bir linye dediğiniz nedir acaba.almam gereken malzemelerden birisi bu mu?
bu arada mutfakla salon yan yana dediğiniz gibi.orada fırında çalışıyo buzdolabı zaten hep çalışıyo..harbiden sıkıntıya girmeyelim

bir zahmet almam gereken malzemeleri yazarsanız servis gelmeden hemen hazır edeyim bende..
çok makbula geçer yardımcı olursanız.çok memnun olurum.
hayırlı geceler.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri