Daikin anakart arızası için yardım

odenizci

Üye
merhaba sayın ustalarım,
Daikin multi split (3MX68GV1LC) model klimanın dış ünite ana kartının üzerindeki
varistörün kavrulmuş olduğunu gördüm.VDR okunamıyacak kadar kötü yanmış ve gözlemleğim kadarıyla bu VDR daha öncede yanmış.sizden ricam bu VDR nin değerini okuyamadığım için değeri nedir? ve daha öncedende yanmış olması normal mi?(eğer gerekirse anakartın fotosunu ekleyebilirim)
bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
varistörler genelde yüksek volaja karşı koruma sigortası olarak kullanılır. patladığında kısa devre olur ve sigortayı attırır. varistör yerinden sökülünce sistem çalışmaya devam eder. varistörün olduğu kısım enerji giriş kısmına yakın olması gerekir fotodan daha iyi anlaşıla bilinir.

varistörler genelde yüksek volaja karşı koruma sigortası olarak kullanılır. patladığında kısa devre olur ve sigortayı attırır. varistör yerinden sökülünce sistem çalışmaya devam eder. varistörün olduğu kısım enerji giriş kısmına yakın olması gerekir fotodan daha iyi anlaşıla bilinir.

sayın ustam cevabın için teşekkür ederim.fakat benim ricam(resimlerden de anlaşılacağı gibi)VDR nin kavrulmuş vede olmamasından ötürü değerinin ne olduğu.acil cevap verebilecek tüm ustalarıma şimdiden teşekkür ederim.

Varistörü bu karta taksanız bile karttaki yanık alandaki voltaj atlama yapacak alev alacaktır .
Yanık alanın tamamen kazınıp iletkenler arasını izole etmeniz gerekecek yoksa enerji verirseniz dc 12v ta 220 volt ark yapabilir,kart ve işlemci yanar.

sayın ustam öncelikle önerinizi dikkate alarak,gerekli tedbiri almaya özen göstericem.teşekkür ederim.fakat hala soruma cevap alamadım.bu VDR nin değeri nedir acaba?

sizin kartta (270 k) kullanılmıştı 5 A

sayın ustam öncelikle önerinizi dikkate alarak,gerekli tedbiri almaya özen göstericem.teşekkür ederim.fakat hala soruma cevap alamadım.bu VDR nin değeri nedir acaba?

kartın beslemesi anladığım kadarı ile 220v o zaman sende 270k varistor kullanabilirsin.

varistör :
birbirine zıt yönde seri bağlanmış zenner diyot karekteristigini gösterir .
harmonikler ve piklerde ani sınır üstü gerilimlerde limit üstü değerlerde iç direnç [0] lanır.

3fazlı devrelerde harmonikler kaçınılmazdır.

Daikin uraru sarara klima almayı düşünüyorum. Ancak fiyatı oldukça yüksek. Sizce o paraya değer mi? Corp değeri ve temiz havayı içeri verme özelliği aynı başka marka varmıdır?

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri