klima için elektirik bağlantısı

xtigerby

Üye
arkadaşlar
12000 btu luk bir klima taktırmayı düşünüyorum.birkaç sorum olacak....

1-odadaki elektirik bağlantı noktasından uzağa kablo döşenmesi sarfiyat açısından bir fark yaratır mı?yani uzun kablo ile kısa kablonun farkını soruyorum.

2-bu iş için kaçlık kablo kullanmam gerekir?

3-otomatik aç kapa anahtarı kaç watt lık alıyım?

4-bu bağlantıyı otomatik şaltere nasıl yapacağım?yapılış sırasını anlatır mısınız?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1-uzun kabloda herhangi bir enerji sarfiyatı oluşmaz sadece 10m üzerine çıkarsan bir büyük kablo kesiti kullanmalısın böylece ısınma ve voltaj düşümü problemin olmaz.
2-normalde 3*1.5mm2 ancak 10m geçerse 3*2.5mm2 kullanmalısın.
3-sigortayı C-16A kullanmalısın yani C serisi 16amper.
4-klimanın Şebeke kablosunun kahverengi ucunu sigortaya gir mavi uç nötr olacak sarı yeşil ise toprak.aynı renkleri buattaki 2.5mm2 kalığındaki priz hattının fazına kahverengiyi nötüre maviyi toprak hattınada sarı yeşili bağla.

arkadaşlar
12000 btu luk bir klima taktırmayı düşünüyorum.birkaç sorum olacak....

1-odadaki elektirik bağlantı noktasından uzağa kablo döşenmesi sarfiyat açısından bir fark yaratır mı?yani uzun kablo ile kısa kablonun farkını soruyorum.

2-bu iş için kaçlık kablo kullanmam gerekir?

3-otomatik aç kapa anahtarı kaç watt lık alıyım?

4-bu bağlantıyı otomatik şaltere nasıl yapacağım?yapılış sırasını anlatır mısınız?

mesafenin nekadar olduğu önemli 10-15 mt gibi mesafeler fark etmez kullanacağın kablo kesiti 3 x 2.5mm ttr kullanabilirsiniz kullanacağın sigorta max. 16 amp olsun . otomatik şrtel bağlantısı şartelin ( siemens olsun)
şarteli düz tutuğun zaman üst tarafı giriştir
alt tarafıda çıkış ucunun bağlantısının yapıldığı yerdir evinizin sigorta kutusundaki elektrik saat inden besleme yapan kabloyu girişine bağla
çıkışınada aynı renk kabloyu bağla klimanın kablosunu toprak hattınıda sigorta kutusunun ( altında olabilir ) içindeki toprak hattına bağla işlem tamam olur .
bağlantılara dikkat et kısa devre olmasın başarılar

arkadasların dedigi gibi 3x.2.5 kabLo kulanmalısn sigortayıda c16 veya c25 kullanabilirsn

ilginiz için sağolun............cevap veren tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler.............

eğer büyle bir işlemi ilk defa yapıyorsanız bir bilene yaptırmanızı tavsiye ederim zira çalıştıracağınız cihaz klima herhangi bir problemde (gevşeklik vs.)cihaza zarar verebileceğiniz gibi yangında çıkabilir .....

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri