chiller bakım talimatı lazım

su soğutmalı m-usta-fa :)

Ben yapılması gerekenleri yazayım, siz düzgün şekile maddelerndirirsiniz.

A-Elektrik Bakım:
1-Pano temizliğinin yapılması
2- bağlantı vidalarının sıkılması( klemens,kontaktör,sigorta gibi)
3- gerilim ölçülmeli
4- topraklama kontrol edilmeli
5-Kontaktör kontakları kontrol edilmeli
6-sigortaların sağlamlığından emin olunmalı
7-Kompresörlerin ve devirdaim motorlarının, omaj ,akım ve izolasyon testleri yapılmalı.
8-Koruma elemanlarının ve termostatların düzgün çalıştığı kontrol edilmeli
9-özellikle flow switchler kontrol edilmeli

B-Mekanik bakım

1-Kule fan motorlarının kayış sıkılığı kontrol edilmeli.
2-pompa motorlarının rulman ve hareketli aksanları kontrol edilmeli
3-Soğutma kuleleri temizliği yapılmalı.
4-Su sirkülasyon sistemindeki ( gerek soğutulan su,gerekse kondanser suyu) filtreler temizlenmeli,gerekirse değiştirilmeli
5-pompaların ve vanaların , sızdırmazlık elemanları kontrol edilmeli
6-varsa su yumuşatma sistemi kontrol edilmeli, suyun sertliği ölçülmeli
7-su borularının izolasyonu kontrol edilmeli.
8-soğutma kulelerindeki şamandıralar ve vanalar kontrol edilmeli
9-su yumuşatma kimyasalları kullanılıyorsa , gerektiği kadar takviye yapılmalı.
10-Kondanser kapakları sökülüp, kirliliği kontrol edilmeli,kireçlenme varsa, kimyasal ve mekanik temizlik yapılmalı
11-kompresörlerin yağ seviyesi kontrol edilmeli, belli bir miktar yağ alınıp, muayeneye yollanmalı,gerekirse yağ değiştirilmeli( bu işlemi yapan kişi , soğutma uzmanı olmalı, çünkü yağ ile gaz, aynı çevrim sistemi içindedir, gaz kaçağı da olacaktır ve yağın depo edildiği yerde , soğutucu akışkan likit halde bulunduğundan, ciddi donma ve soğuk ısırması kazaları olabilir)

Gaz çevirimi

1-gaz basınçları kontrol edilmeli
2-gaz kaçağı olup olmadığı, gözle ve sabun köpüğü ile (varsa gaz dedektörü ile) kontrol edilmeli
3-manometreler ve presostatlar kontrol edilmeli ( eektrik uzmanı ile beraber)
4-Alçak basınç ve yüksek basınç korumaları kontrol edilmeli
5-kondanser ve evoparatör giriş çıkış sıcaklıkları farkına bakılarak, düzgün çalışma olup olmadığı kontrol edilmeli

Ayrıca iklimlendirme teknolojinde temizlik çok önemli olduğundan ve sistemi durduran arızaların bir çoğunun pislikten kaynaklandığını göz önünde bulundurarak, makina güzelce ve usulüne uygun olarak temizlenmeli

Evoparatör temizliği ciddi ve riskli bir iştir.O yüzden onu açmak biraz tehlikelidir( uzmanı yapacaksa o ayrı) bu yüzden evap. için soğutma performansını göz önüne almak en iyisi( yani açayım bakayım kirlenmiş mi düşüncesi yanlış olur)

Aklıma gelenler bunlar.
Bunların bir kısmı günlük bakım, bir kısmı haftalık, aylık,6 aylık ve yıllık bakımlarda var
Artık günlük bakıma hangini yazarsınız,aylığa hangini,yıllığa hangini siz ayarlayın.
Fakat günlük olarak,soğutma kule suyu ve soğutulacak suyun seviyesi ya da basıncı , pompalar ve fanlar ,düzgün soğutma yapıp yapmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
Haydi kolay gelsin.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1.Kondenser grupbuunun kimyasalla yıkanması
2.Elektrik panosu genel bakımı
3.Güç kontaktörlerin kontak bakımları ve bağlantı kontrolleri
4.Klemens ve röle kablo bağlantı ve kontrolleri
5.Elektronik kart bakım ve kontrolu
6.Elektronik sensör bakım ve kontrolleri test ve ayarlar
7.Mekanik siviç bakım test ve kontrol
8.Kondanser ısı transfer kontrolu
9.Kompresör kartel yağ kontrolu ve kirlılık testti gerekirse yenileme işlemi
10.Grup üzerideki drayerlerin kontrolü gerekirse yenilemesi
11.Kondesere toplanmış olan soğutucu akışlarının sisteme verilmesi
12.Soğutuçu akışları kaçak testi var ise giderilmesi
13.Enerji kontrolleri ve akım kontrolleri
14.Soğok su debi jontrolü ve ayarlari

slm
ben de yenı basladım otelde teknık olarak cıllerı hıc bılmıyordum bana anlattılar anladım sandım ıse gırmeden once neden se makınaları gorun ce hıc anlamamısım kısaca yasayacaksın

oncelık le sunu soyleyeyım bızım orda chıllere bakım yapamassın servıs gelır yapar basıt arza olmadıktan sonra da karısamazsın chıllerı acemı gozuyle tarıf edecek olursam

su sogutmalı cıllerde konden ser ve evaoparatör ıkı kısım var kısaca esan jor gıbı dusun konden ser gurubu suyu ken dı bunyesın de sogutuyor eva operatör ise funk oil sıstemın ıcın de gecen suyun sogudugu bolge

kondenserde suyun sogudugu su kulesı denılen bır depo var bırde depo ıle konden ser arasın da suyu cevırmeye yarayan pompalar su yun kırec tutmamasını olemek ıcındozajlama pompası var zaten kontroller otomosyon yoluyla oluyor

chıllrın yag degısımı gaz sevıyesı fıltre bakımları servıs tarafın dan yapılıyor vb gıbı

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri