pinomatik sistemde havadaki nemi nasıl yok edebiliriz

yunusx

Katılımcı Üye
fabrikada bulunan kompresör basınçla birlikte su oluşuyor çıkışında kurutucu var suyu alıyorum fakat fabrika içindeki borular demir olduğu için terlemeden dolayı boru içinde su oluşuyor ve bu sular valflerin içine gidiyor arıza çok oluyor boruları değiştirmeden sorunu çözemezmiyiz

ayrıca hava hattına da su ve yağ tutucu koyabilirsiniz.Bunun yanı sıra kompresör çıkışında tank yoksa tank koyabilirsiniz.Ama malesef su az da olsa her şeye rağmen oluyor.Yine de minimum seviyeye indirmek en güzeli

sorun birazda hava tesisatında metal boru kullanmışlar buda hava ile etkileşim olunca terleme yapıyor problem oluyor vafler yada pistonlar sorun yaşıyorum

Borunun dışındaki terlemenin , borunun içerisiyle ne alakası olabilir ?

Arkadaşlar da söyledi : Hat sonunda her cihaz girişinde şartlandırıcı kullanmalısınız.
Şartlandırıcı da hem su tutucu hemde yağlayıcı olur,damlaları ayarlayın yeter.

ben örnek verdim dışında nem oluyorsa içindede olur mantık olarak çok su geliyor, makina girişine birer şartlandırıcı şart boruların dışını yalıtıcı ile sarsam olmaz mı acaba

:D
Borunun dışarısındaki havanın taşıdığı nem , soğuk boruyu görünce yoğuşur ve bu olay süreklidir çünkü hep taze hava var.
Tank çıkışı kurutucun varsa nem oranını zaten düşürmüşsündür olabildiğince.
Boru dışının izolasyonun hiç bir yararı olmaz boru içerisine.
Şartlandırıcıda yağ bitmesin yeter.Yağ yok ise zaten pnomatikler eninde sonunda tırtlar, su olmasada.
Yağ varsa korkma devam sulu susuz.Ama cimrilik edip yağı çok kısma.Üst kısmında vida başı gibi bir şey olur , bazısında çevrilen disk gibi.Üstteki şeffaf pencereden yağın damladığını görmelisin.

Hava hattınızı tekrar gözden geçirmenizi öneririm.Bağlantılar pnomatik hava hattına uygun olmalıdır.

havadaki suyu ve nemi filitre etmeniz içinde bir tane şartlandırıcı koyabilirsiniz sisteme.Şartlandırıcınız da otamatik su boşaltıcı olursa sisteminiz için daha iyi olur.

Su tutucu kullansanız bile yine nemlenme olur.Ne yaparsanız yapın tam anlamıyla önune geçemezsin.Ama yinede tek çare su tutucularıdır.

acilstop ' Alıntı:
...tam anlamıyla önune geçemezsin...

Paraya kıyanlar için kurutucular var.Tıplı klima gibi iyice soğutup içerisindeki suyu yoğuşturuyor ve separe edip sisteme gönderiyor.
Çok çok özel durumlarda NaOH (kostik)+Silikat filtreleri de kullanılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri