Pnömatik Sistemlerde Havadaki Su Sorunu ?

divxdelisi

Üye
İyi Günler Arkadaşlar Ben Bir Maden İşletmesinde Elk.Teknikeri Olarak Çalışmakatayım. Bizim Maden İşletmesinde 2 Adet Kömür Torbalama Tesisi Bulunmakta. Bu Tesislerde Selonoid Hava Valfleri Kullanmaktayız. Ama Bu Kullandığımız Valfler Çok Sık Tıkanma Yapıyor Ve İş Görmez Hale Geliyor. Çalışmasını İncelediğimde Valf Konum Değiştirdiğinde Hava Tahliyelerden Sıvı Atıyor. Bu Sıvıyı Atmasını Engellemek Sıvı Tutucu Veya Filtre Tarzı Birşey Kullanmak Mümkün Mü? Mümkünse Marka Veya Modeli Nedir ? Yardımlarınız İçin Şimdiden Teşekkürler.
Not: Hava Komprosör Çıkışında Basınç Düşürücü Ve Pistonları Yağlaması İçin Ve Su Tutucu Regülatör Bulunmaktadır.

senin sorunun havanın kaynağı ile arkadaşım.yanikompresörün üretiği havayı nemli üretiyor.onun inin kompresöründen sonra bir tanka hava bağlanması gerekir ve sonrasında kurutucu olması gerekir.

kompresörün çıkışına nem alma cihazı ( hava kurutucu) bağlarsan herhalde sorunun çözülecektir.bizde atlas copco marka kullanıyoruz

kompresör tankının alt kısmında bir su tahliye musluğu olmalı. ara sıra tankın içine biriken suyu tahliye edin. Kompresör piston çıkışında havanın çok iyi soğutulması lazım ki içerisindeki nem suya dönüşsün ve tankın dibine çöksün. Sizde tank basınçlı hava çıkışı tabandan mı? Bir kurutucu sizin ihtiyacınızı görmemiş. O zaman bir tane daha bağlayın hatta.

kurutucu ıle olayı cozebılırsın ama makınaların hava gırısıne sartlandırıcı koymalısın ve sartlandırıcı yag doldurmalısın

kompresörün çıkışını tanka tankın çıkışını kurucuya kurutucudan kulandığın sisteme havayı veriyorsun.ben tankın alt çıkışına otomatik zaman ayarlı selonoid valf bağladım.bağladığım valf tankdaki nemi dışarı atıyor.kurutucuda nemi hem dışarı atıyor hem kurutuyor.bu şekilde sistemi kurabilirsen kullandığın sistemde nem olmaz.

Arkadaşım merhaba ;

İlk önce hava tesisatını kontrrol etmeni öneririm .Tesisatın su akışına göre eğimli ve hava girişleri üsten yapılması lazım. Havayı iyi bir filitreleme konbinasyonuyla neminden arındıra bilirisin.İlk önde 0.40 micron ,0.5 micron 0.01 micron 0.001 micron ve active corbon şeklinde filitreleme havadaki nemi ve kokuyu arındırır.Kolay gelsin.

Cevap yazan arkadaşarın çoğu hava kurutucusu kullanmanız yönünde tavsiyede bulunmuş.Doğrusuda budur zaten ama bütçe durumları iyi değilse bence
kompresör tankından kullandığınız selenoid valfere kadar olan hava tesisatı borularını "plastik" boru ile yapmanız ve bu selenoid valflerin dağılımını yapacağınız yere şartlandırıcı denilen cihazı koymanız.Bu şekilde kompresörden gelen havanın içindeki su valflere girmeden şartlandırıcı önündeki su toplayıcıda birikip boşalttığınız takdirde daha uzun ömürlü çalışacaklardır.
Plastik boru kullanın dememin sebebi sisteminizdeki çekilmiş olan hava tesisatı borularının galvanizli boru olduğunu düşünmemdendir.Bu borular terleme yapıp havaya nem verme olasılıklarıda yüksektir.

Arkadaşlar İlginiz için teşekkürler. Benim kullandığım komprasörün fotoğraflarını ekledim şimdi.Benim Kullandığım Sistemde Komprasör Hava Çıkısı Makinenin 2. Katında Bulunan Şartlandırıcıya ( Su Tutucuya ) Geliyo Şartlandırıcıdan Da Valflere Plastik Hortumla Dağılım Yapılıyo.

Ekli dosyalar

• Komp 1.jpg
    Komp 1.jpg
    93.3 KB · Görüntüleme: 51
  • Komp 11.jpg
    Komp 11.jpg
    94.6 KB · Görüntüleme: 40
  • Şartlandırrıcı.jpg
    Şartlandırrıcı.jpg
    82.9 KB · Görüntüleme: 46
Cevap yazan arkadaşarın çoğu hava kurutucusu kullanmanız yönünde tavsiyede bulunmuş.Doğrusuda budur zaten ama bütçe durumları iyi değilse bence
kompresör tankından kullandığınız selenoid valfere kadar olan hava tesisatı borularını "plastik" boru ile yapmanız ve bu selenoid valflerin dağılımını yapacağınız yere şartlandırıcı denilen cihazı koymanız.Bu şekilde kompresörden gelen havanın içindeki su valflere girmeden şartlandırıcı önündeki su toplayıcıda birikip boşalttığınız takdirde daha uzun ömürlü çalışacaklardır.
Plastik boru kullanın dememin sebebi sisteminizdeki çekilmiş olan hava tesisatı borularının galvanizli boru olduğunu düşünmemdendir.Bu borular terleme yapıp havaya nem verme olasılıklarıda yüksektir.

Bizim Kullandığımız Torbalama Tesisleri Birbirine Uzak Olduğu İçin Merkezi Bir Hava Sistemi Yok Her Tesisin Ayrı Bir Komprösörü Bulunmakata.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri