Akü şarj etme hakkında bir sorum var

Teşekkürler tossun2008 ve greenyucel..

Peki sayın tossun2008 , deneme yaptigim motorsiklet aküsüydü (sulu) , ayni şekilde 12V 7A ve 12V 9A lik kuru bakımsız aküleri de, herhangi bir devre olmadan direk 15V 1A lik adaptore baglayarak şarj edebilirmiyim? aküye zarar verir mi?

Teşekkürler tossun2008 ve greenyucel..

Peki sayın tossun2008 , deneme yaptigim motorsiklet aküsüydü (sulu) , ayni şekilde 12V 7A ve 12V 9A lik kuru bakımsız aküleri de, herhangi bir devre olmadan direk 15V 1A lik adaptore baglayarak şarj edebilirmiyim? aküye zarar verir mi?

kuru tip akülerde çok daha dikkatli olmak gerekir bir önceki yazımda da belirttiğim gibi ısınmaması ve 13.4 voltun üzerine çkartmamak gerekiyor.

15 voltluk adaptörünüzü en az malzeme ile uygun voltaca cevirmek için size diyot kullanmanızı öneririm. şöyleki adaptörün + çıkışına 3 adet, 3 Amperlik diyot bağladığınız taktirde çıkış gerilimi 13.2 volt olacaktır (3*0.6V=1.8V 15-1.8=13.2) bu şekilde kurutip 24 Ah' e kadar aküyü şarj edebilirsiniz. Akü kapasitesi büyüdükçe şarj süresi sizin adaptörünüz ile uzayacaktır.

aküyü şoklamak nedemek

"aküyü şoklamak ne demek"

Kurşunlu aküler,bir redresör veya şarj otomatiğine düzenli bağlı olmayıp,periyodik olarak da tampon şarjla uzun zaman şarj edilmeden bırakıldıklarında,normal şarj gerilimi(Akü gerilimi+akü geriliminin yüzde yirmisi) ile şarj edildiklerinde şarj tutmayabilirler.Bu durum akü hücrelerinde şarj akımını iletecek hiç asit kalmadığı(Yalnızca su kaldığı) koşullarda oluşur.Şarj geriliminin belirli katları şeklinde,şarj akımını alması için,kısa süreli olarak daha fazla şarj gerilimi uygulanır.Bu koşulda(Şok gerilimiyle) hücrede daha yüksek gerilimle suyun içinde oluşan cuzi miktardaki asit hızla artarak, normal şarj gerilimiyle de (14.5,15,17 volt dc.) akü şarj edilecek duruma getirilmiş olur.

Şokla gerilim uygulanmak istenmiyorsa,yapılabilecek bir başka alternatif çözüm ise,akünün hücre kapaklarını açarak,(Kuru,jel akülere de uygulanabilir) benzin istasyonlarından veya sanayiden temin edilen asitli suyu,herbir göze az bir miktarda bir şırınga ile damlatmaktır.Bu şekilde de,şarj akımını almayan ve cansız akünüz,yavaş yavaş şarj akımını alarak ve asit miktarı da,devam eden şarj esnasında,giderek artarak zaman içerisinde normal şarj gerilimiyle şarj yapılacak bir duruma gelmiş olur.Bu işlem,asitli su ilavesi ile yapılmış canlandırma ya da gerilimi arttırmadan da yapılmış olan bir tür şoklamadır.

ustalar benimde bir sorum olacak gerçi yazıların tamamını okudum ama emin olmak için soruyorum.bir güvenlik sistemi yaptım ve oto teyp adaptörü ile çalıştırıyorum(üzerinde 13,8 v 8 amper 100w yazıyor,birde tam regüleli kısa devre korunmalı yazıyor)
şimdi sorunum şu elektrikler kesilince güvenlik sistemi off duruma geçiyor.bu yüzden 12 v 7a kuru akü diye tabir edilen bir akü aldım.bende ki adaptörü direk aküye bağlasam ve sistemi de aküden beslesem sorun olur mu? ya da bana bir yol gösterir misiniz? şimdiden teşekkür ederim verdiğiniz cevaplara...

ustalar benimde bir sorum olacak gerçi yazıların tamamını okudum ama emin olmak için soruyorum.bir güvenlik sistemi yaptım ve oto teyp adaptörü ile çalıştırıyorum(üzerinde 13,8 v 8 amper 100w yazıyor,birde tam regüleli kısa devre korunmalı yazıyor)
şimdi sorunum şu elektrikler kesilince güvenlik sistemi off duruma geçiyor.bu yüzden 12 v 7a kuru akü diye tabir edilen bir akü aldım.bende ki adaptörü direk aküye bağlasam ve sistemi de aküden beslesem sorun olur mu? ya da bana bir yol gösterir misiniz? şimdiden teşekkür ederim verdiğiniz cevaplara...
bahsettiğiniz sarj aleti voltaj olarak sarj için uygundur ancak akım olarak fazladır. 7 Ah aküyü 0.7 A le sarj etmelisiniz. Bahsettiğiniz sarj aletini baglarsanız akünüz boş iken fazla akım çekecektir ve ısınıp zarar görecektir.

Hocam cevab
bahsettiğiniz sarj aleti voltaj olarak sarj için uygundur ancak akım olarak fazladır. 7 Ah aküyü 0.7 A le sarj etmelisiniz. Bahsettiğiniz sarj aletini baglarsanız akünüz boş iken fazla akım çekecektir ve ısınıp zarar görecektir.

OTE="toyer, post: 574993, member: 57367"]bahsettiğiniz sarj aleti voltaj olarak sarj için uygundur ancak akım olarak fazladır. 7 Ah aküyü 0.7 A le sarj etmelisiniz. Bahsettiğiniz sarj aletini baglarsanız akünüz boş iken fazla akım çekecektir ve ısınıp zarar görecektir.[/QUOTE]
Hoc

Hocam cevabın için teşekkürler, peki 12 volt 600 ma adaptörü kulansam olur mu? birde akü sürekli bağlıkalacak ama şarjı dolduğunda ne olacak patlamasın bide çünkü şarj olunca çıkarma gibi bir lüksüm yok sistem aküden kullanacak aküde hep şarjda kalacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri