7805 - 7905

üniversitede hoca ödev verdi 7805-7905 entegreleri ile +5V -5V luk regülatör devresi istedi araştırdım fakat hep yabancı sitelere denk geldi yabancı dilim olmadığı içinde hiç bir şey anlamadım yada sadece 7805 ile yapılan veya 7905 ile yapılan devreler buldum ama ben bu 2 entegreyi nasıl bir devre üzerinde kullanacağımı bilmiorum bu devre 220V giriş 5V çıkış olucak bana bu konuyla ilgili yardımcı olan olursa çok sevinirim çünkü haftaya ödevimin devre şemasını 7805-7905 entegrelerinin devrede nasıl çalıştığını felan anlatan dökümanları hocaya teslim etmem gerek başka elektronik forumlarada yazdım ancak hiç bir sonuç alamadım yardımcı olursanız çook çok sevinirim şimdiden teşekkürler herkese

Moderatör tarafında düzenlendi:
devre basit aslında zorlancak birşey yok devreyi ekledim ben kolay gelsin

devrede kullanılan trafo simetrik değil simetrik trafo kullansanda olur trafa çıkışı 9 veya 12v kullan
anlamadığın konu olursa sor

bu devreden çekilecek akım max 1A arttırmak için paralel güç transistörleri bağlanmalıdır

Ekli dosyalar

• 7805and7905.jpg
    7805and7905.jpg
    37 KB · Görüntüleme: 509
Son düzenleme:
arkadaşım burdaki kondansatörler ( C3 ve C5 ) ne işe yarıyor ??

filtre kondansatörü onlar

sn korkmaz_design
hocam bu regülatör entegreleri max 1 amper çıkış veriyor. çıkış akımını artırmak için, bu entegreleri paralel baglaya bilirmiyiz. yani sizin yukardaki devreyi, paralel olarak baglanmış iki adet 7905 ve iki adet 7905 den oluştura bilirmiyiz.
teşekkürler.

olur tabiki ikisini paralel bağlarasanda 2A alır çıkışlarına birer tane wattlı direnç koyman gerkir yada 7805 ve 7905 paralel bir güç transistörü bağlarsan olur

slm bu kondansatörleri daha açık bir şekilde açıklarmısınız rica etsem

O kondansatörlerin amacı düzenlemek filtrelemek. Yani, 78xx çıkışında oluşacak DC gerilim düzenlidir. Amada sen dahada en düzenli haline getirmek istiyorsan oraya kondansatör atarsın. Hem entegreyi korumuş olursun hemde bir nevi biraz daha düzenlemş olursun. Normalde çok mikro saniyelerde bakılırsa 78xx in çıkışında tırtıklı DC gerilim oluştuğu görülür.

bu cıkıstakı akımı azaltmak için ne ile oynamam lazım misal 250 ma elde etmek için. tesekkurler.

7805 ile 220 voltu 12 volta indirip 1 amper akım elde edebilirmiyim

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri