triyak tetikleme

Muhip

Üye
4.3 / 4.5 volt dc ile ön direnç olmadan triyak tetiklenir mi? Tetiklenirse bir triyak modeli yazar mısınız?

Uzaktan kumandalı bir oyuncak motorlara 4.5 volt gönderiyor.Bununla triyak sürüp lamba yakmak istiyorum.

Triak tetiklediğin gerilim kadar çıkış verir 4,5 V ile tetiklersen 4,5 volt çıkış alırsın bununla da 4,5 V anma gerilimli bir lambayı yakarsın.

Okul sonrası elektronikle pek uğraşmadığım için bilgiler unutuldu ama,
küçük bir dc gerilimi gate tatbik ederek 100W ,220 V luk lambalar yakmıştık.
Yani gate ucuna 4,5 V (4,5 yeterli olur mu bilmiyorum ama ön dirençle 12V kullanmıştık sanırım) vererek A1,A2 ucundan 220 V luk lamba kontrol etmiştik.

Bende elektronikçi değilim ama söylediğin iş triak ve dirençle olmaz diye düşünüyorum.

Triak tetiklediğin gerilim kadar çıkış verir 4,5 V ile tetiklersen 4,5 volt çıkış alırsın bununla da 4,5 V anma gerilimli bir lambayı yakarsın.

Bende elektronikçi değilim ama söylediğin iş triak ve dirençle olmaz diye düşünüyorum .
sn srdr X , linkteki datashet e incelerseniz bilgilerinizi tazelemiş olursunuz.

sn muhip;
piyasada rahatlıkla bulabileceginiz triac datasheet i tetikleme için 1.5 volt,25mA deger veriyor.......................................

BT137-600 pdf, BT137-600 description, BT137-600 datasheets, BT137-600 view ::: ALLDATASHEET :::

DC gerilimde Traic'ı bir kere tetikledikten sonra sürekli iletimde kalır. ( Gate ucuna gelen sinyali kesseniz dahi. )

transistör kullanmanızı tavsiye ederim.

@greenyucel:
"DC gerilimde Traic'ı bir kere tetikledikten sonra sürekli iletimde kalır. ( Gate ucuna gelen sinyali kesseniz dahi)"
demişsiniz.

Bu sadece Triac'ın gate'ine verilen sinyalin DC olması durumunda mı,yoksa tüm beslemenin DC olması durumunda mı geçerlidir?

Ben devreyi AC çalıştırıp Triac'ı DC ile tetiklemek istiyorum ama 1 kere tetiklediğimde, tetiklemeyi kaldırsam bile çalışmaya devam etsin istiyorum. Nasıl kullanmam gerekir?

Yardımcı olursanız çok sevinirim...

@greenyucel:
"DC gerilimde Traic'ı bir kere tetikledikten sonra sürekli iletimde kalır. ( Gate ucuna gelen sinyali kesseniz dahi)"
demişsiniz.

Bu sadece Triac'ın gate'ine verilen sinyalin DC olması durumunda mı,yoksa tüm beslemenin DC olması durumunda mı geçerlidir?

Ben devreyi AC çalıştırıp Triac'ı DC ile tetiklemek istiyorum ama 1 kere tetiklediğimde, tetiklemeyi kaldırsam bile çalışmaya devam etsin istiyorum. Nasıl kullanmam gerekir?

Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Arkadaşlar buradaki detay önemli. Çok karıştırılıyor çünkü. Triac ve tristör gibi yarı iletken anahtarlar genellikle AC gerilimleri anahtarlamak yani kontrol etmek için kullanılırlar. Gate ucundan verdiğiniz sinyalin AC ya da DC olması önemli değildir. Fakat Anot-Katot uçlarına yük üzerinden uygulanan voltaj AC ise, uygulanan AC gerilimin her periyodunda tekrar bir tetikleme uygulamanız gerekir ki tristör veya triyak iletimde kalsın. Ya da anot katot arasına DC gerilim uygular ve bu durumda tetikleme verirseniz tristör veya triyağınız sürekli iletimde kalacaktır. Bu durmda devreden çıkarmak için anottan veya katottan devrenizi bir sefere mahsus açık devre etmeniz gerekecektir. Bu nedenle DC gerilim kontrollerinde tristör ve triyak uygun ürünler değildir. DC gerilimlerde anahtarlama yapacaksanız Mosfet, transistör veya IGBT ler daha uygun olacaktır.

Tristor ve AC geerilim = Yarım dalga calısma
Tristorle ne yaparsınız yapın yarım alternans çalışırsınız bunun için triyak geliştirilmiştir ufak bilgi...

Yük AC olacaksa tristor kullanamazsınız ha kullanılır ama anot ucuna pozitif alternans geldiğinde cunku tristor bır DC elemandır.
Triyak kullanmanız gerekir. Buradaki ayrıntı şudur her alternans için tetiklenmesi gerekir.

DC gerilimde Traic'ı bir kere tetikledikten sonra sürekli iletimde kalır. ( Gate ucuna gelen sinyali kesseniz dahi. )

transistör kullanmanızı tavsiye ederim.
DC. gerilimde tetiklendiğinde sürekli iletimde kalan elemanı tristör olarak biliyorduk.Triyak AC. veya DC. tetiklenebilir.Gate ayağına bağlanan diac,ın delinme gerimini aştığınızda triyak iletime geçer.Yanlışımız varsa lütfen düzeltiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri