ekran daralma sorunu ?

conculas

Üye
s.a. ustalar ben telefon tamircisiyim az çok anlıyoruz elektrik elektronikten. ewdeki samsung marka televizyonum da ekranda yanlardan ve üstten daralma war sanki 55 ekranın içine 37 ekran koymuş gibi. bunu neden yapar acaba. görüntüde hiç bi bozulma yok sadece ekran daraldı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
yüksek gerilim trafosunun yanında 160V civarında bi kondansatör olacak ona bakk..kapasitesini hatırlayamadım ama 47 uf olabilir..birde dikey saptırma entegresinin ayaklarının lehimini tazele çoğunlukla burdan yapıyor...bu entegre soğutucuya bağlı tda..... nın entegresi....

yüksek gerilim trafosunun yanında 160V civarında bi kondansatör olacak ona bakk..kapasitesini hatırlayamadım ama 47 uf olabilir..birde dikey saptırma entegresinin ayaklarının lehimini tazele çoğunlukla burdan yapıyor...bu entegre soğutucuya bağlı tda..... nın entegresi....

ustam birde yeni fark ettim kanallar yok. 0,1,2,3,4,5,6,39 war sadece 6 dan sonra son kanala geçiyo. birde ara sıra üstten daralma geçiyo geri geliyo ama yanlardan oolan daralma hiç geçmiyo

ustam birde yeni fark ettim kanallar yok. 0,1,2,3,4,5,6,39 war sadece 6 dan sonra son kanala geçiyo. birde ara sıra üstten daralma geçiyo geri geliyo ama yanlardan oolan daralma hiç geçmiyo

bence bahsettiğiniz sistem kontrol entegre arızası gibi ama horizantal/ve vertikal arızası aynı anda olması + olarak horizantal beslemesi düşksede yapar 140 v gerilimi dc olarak tv stantbay da iken horizantal transistörünün kollektöründen ölçmeniz gerekmekte eger burada sorun yoksa
yardımcı elemanların ölçümüne dikkat ettikten sonra sistem kontrol entegresini değiştirin derim fakat öncelikle ölçümlerinizden emin olunuz

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri