YG İşletme Sorumluluğu Semineri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

windpower

Üye
Altta eğitim programı bulunan yg işletme sorumlulugu eğitimi hakkında , daha önce bu belgeyi almış ya da elinde döküman olan arkadaslar burada paylaşabilir mi?
teşekkür ederim

tmmob elektrİk mÜhendİslerİ odasi İzmİr Şubesİ
yg tesİslerİnde İŞletme sorumluluĞu eĞİtİmİ

24/04/2008
09:30-10:20 İlgİlİ yasa, yÖnetmelİk ve standartlar
sedat gÜlŞen
10:30-11:20 İlgİlİ yasa, yÖnetmelİk ve standartlar
sedat gÜlŞen
11:30-12:20 mÜhendİslİk ve etİk
Özcan uĞurlu
13:30-14:20 manevralar
musa ÇeÇen
14:30-15:20 manevralar
musa ÇeÇen
15:30-16:20 elektrİk tesİslerİnde gÜvenlİk
musa ÇeÇen
16:30-17:20 elektrİk tesİslerİnde gÜvenlİk
musa ÇeÇen

25/04/2008
transformatÖrler
avnİ gÜndÜz
transformatÖrler
avnİ gÜndÜz
mÜhendİslerİn hukukİ sorumluluklari
av. zekİ İŞlekel

yg tesİslerİnde koruma
İrfan arabaci
yg tesİslerİnde koruma
İrfan arabaci
reaktİf gÜÇ kompanzasyonu
İrfan arabaci
elektrİk tarİfelerİ
İrfan arabaci

26/04/2008 cumartesİ
İlk yardim
dr. halİl erol
elektrİk tesİslerİnde topraklamalar
taner İrİz
taner İrİz

taner İrİz
taner İrİz
taner İrİz
deĞerlendİrme ve sinav

Arkadaşlar
Y.G ile ilgili sertifika almak için gerekli koşulları bilen varmı aktarırsanız sevinirim
Teşekkürler

Madde 13 — Elektrik YG tesisleri işletme sorumluluğu belgesi
aşağıdaki koşullarda verilir:
a) İşletme sorumlusu;
1) SMM olarak çalışıyorsa, EMO’dan yıl sonuna kadar geçerli Elektrik
SMM belgesi almış olması,
2) Özel sektörde çalışıyorsa, tam gün ve tam yıl esasına göre
çalıştığını belgelemesi,
b) Üyelik yükümlülüklerini düzenli olarak yerine getirmesi,
c) EMO tarafından kısıtlanmamış olması,
d) Lisans diploması ünvanı elektrik yüksek mühendisi ya da elektrik
mühendisi olması,
zorunludur.
Lisans diplomasında elektrik elektronik mühendisi ünvanı
taşıyanların transcriptleri dikkate alınarak, elektrik YG konularında
eğitim görmüş olması şartı aranır.
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

bu notları seminer esnasında veriyorlar zaten.

arkadaşlar merhaba.
bu eğitime geçtiğimiz hafta katıldım ben.
tmos un da söylediği gibi notlar eğitimde kitap halinde veriliyor. maalesef bilgisayar dökümanı şeklinde bir veri yok elimizde. bir de notlar konusunda fazla heveslenmeyin derim. öyle herşeyi anlatan ve gerçekten de sizi sorumluluk konusunda yeterli noktaya getirebilecek notlar değil bunlar. zaten eğitim süresi de oldukça kısa. en kötü yanı da bu bence seminerin.
şartlar ise aslında basit.
260 ytl ücreti yatırmış olmak.
üye borcu olmamak.
bir de üniversitede yüksek gerilim tekniği, elektrik makineleri ve elektrik enerjisi üretim-iletim-dağıtım derslerinden herhangi birisini almış olmak. yani toplam üç ders yapıyor. dikkatinize. transkriptiniz inceleniyor ve uygun ise seminere alınıyorsunuz.
bir de sonunda bir sınav var. gerçekten de zorlayıcı bir sınav. ciddiye alınması şart yani.
varsa başka bir bilgi yardımcı olmak isterim.
şimdiden başarılar.
bu arada ben de seminere katıldım ama henüz geçip geçmediğim belli değil. bakalım bekliyoruz....

mayısın sonunda bu sınava girdim.eğitim çok yetersiz ve çok kısa.SMM belgesi olupta para kazanmak için elden geldiği kadar çok TM sorumluluğu almak isteyen arkadaşlar çok dikkatli olmalılar.Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğini çok iyi okumaları ve uygulamaları gerekmektedir.

Gereken notlar arkadaşlarında dediği gibi eğitimde verilmektedir.sınavda hiç alakasız sorularla karşılaşırsanız şaşırmayın derim çünkü hocalar sınava göre anlatmıyor :)
ama korkmayın kalırsanız 3 sınav hakkınız daha var.

Kimsenin bu sınavda kalacağını sanmıyorum,çünkü mühendisler arasındaki tek mesleki dayanışmanın olduğu yerler bu sınavlar :)

Sınav test midir? Kaç Sorudur ? Hatırladığınız soruları veya soruları kaydeten arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim.

Bu belgeyi 2009 Nisan ayında aldım sertifika öyle bir kenarda süs gibi duruyor. Hukuki sorumluluklar kısmında bünyesinde O.G. olan tüm tesisler Yüksek gerilimde işletme sorumluluğu belgesine haiz mühendis bulundurmak zorundadır der ancak bu konuda denetim ve yaptırım olmadığı için alınan belge pek bir işe yaramıyor.
Eğitime gelince bir mühendis için lafontenden masallar tarzında dinlenecek daha önceden bilinen (bilinmesi gereken) konular. Hatırlatma tarzında seminer edasında diyelim :)
Sınava gelince test usülü ve gayet basit.

Arkadaşlar
Y.G ile ilgili sertifika almak için gerekli koşulları bilen varmı aktarırsanız sevinirim
Teşekkürler
Ben işletme sorumlusu olarak çalışıyorum.102 trafonun (toplam 50 mva) işletme ve bakımını uzun yıllar yaptım.Tehlikeli bir iş.Bu konuda yardımcı omak adına elektrikmuhendislik.com adresindeki posta kutusundan mail atarsanız yardımcı olmaya çalışırım.Kısaca, işletme sorumlusu olmanız için elektrik mühendisi ünvanlı olmanız yada elektrik-elektronik mühendisi iseniz yüksek gerilim,elektrik makinaları,tesis..v.b. derslerini almanız gerekiyor.bunları almadıysanız kursa katılabilir ama sertifika alamazsınız.Uzun bilgi için lütfen mail atın ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri