modbus haberleşmede kopukluk

hkn_blt

Üye
merhabalar. PLC-HMİ-Tranducer üçlemesinde 3adet tranducer kullanıyorum 3 modul birbiri ile haberleşiyor. Sorunum şu cihazların baudrate hızını 38400 yaptığım zaman haberleşmede kopukluk yaşıyorum. 19200 de herhangi bi sıkıntı çıkmıyor. bu neden kaynaklanabilir önerisi olan varsa sevinirim

Merhabalar,
Kullandığınız ürünleri çok iyi tanımıyorum. Ancak biz modbus haberleşmeyi bms te diğer cihazların entegrasyonu için kullanıyoruz.
İşin gerçeği bahsettiğiniz hızlara hiç çıkmadık. Çünkü bizim için verinin gelmesi yeteli, çok hızlı olmasına gerek yok.
Bizim uygulamalarımızda 9600 ile haberleşme sağlayamadığımız da, dahada düşürüyoruz hızı.
Bunu kablo mesafesi ve kablo kalitesi çok etkiliyor. Ama asıl önemli etken ise haberleşilen cihazın hız seçenekleri menüsünde 19200, 34800 olmasına rağmen bu desteği sağlayamıyor. Sonuç olarak kablo mesafenizi ve kablo kalitesini kontrol edebilirsiniz.
İyi çalışmalar dilerim.

- - - Updated - - -

Merhabalar,
Kullandığınız ürünleri çok iyi tanımıyorum. Ancak biz modbus haberleşmeyi bms te diğer cihazların entegrasyonu için kullanıyoruz.
İşin gerçeği bahsettiğiniz hızlara hiç çıkmadık. Çünkü bizim için verinin gelmesi yeteli, çok hızlı olmasına gerek yok.
Bizim uygulamalarımızda 9600 ile haberleşme sağlayamadığımız da, dahada düşürüyoruz hızı.
Bunu kablo mesafesi ve kablo kalitesi çok etkiliyor. Ama asıl önemli etken ise haberleşilen cihazın hız seçenekleri menüsünde 19200, 34800 olmasına rağmen bu desteği sağlayamıyor. Sonuç olarak kablo mesafenizi ve kablo kalitesini kontrol edebilirsiniz.
İyi çalışmalar dilerim.

Ne yazık ki bir çok ürün modbus desteklesede iş performansa geldiğinde sizi yarı yolda bırakabiliyor. 38400 de kopukluk yapmasının sebebi performans düşüklüğü, fakat 38400 baud ayarında sorgu süresini 50-100 ms lere çekerseniz en kötü cihazın dahi minumum hata ile çalışması gerekli.

Fakat şuda varki bu baud ile siz 50ms sorgu hızı ile 100adet holding register okumaya çalışırsanız burda cihazın pek suçu yoktur, çünkü sorgu hızı okunan register yoğunluğuna göre artmalıdır.

Bu yüzden sorgu hızınızı gözden geçirmenizde yarar var.

bilgiler için teşk ederim değerli arkadaşlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri