isis yardım

geoman7

Üye
isis kullanmayı bilen arkadaş benim devreme bakabilir mi ,

Ekli dosyalar

• Desktopm.rar
    32.9 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
devre yan yana 8 led olduğunda çalışmıyor ama 4 lede düşürdüğümde çalıyor bunun nedeni nedir daha fazla led le nasıl çalışabilirim

Ledleri isisdeki gibi dirençsiz bağlayamazsınız,
kaç volt ile ledleri beslediğinize göre birkaçtanesini seri bağlayıp uygun bir direnç atarsınız,
yada ledlerin herbiri için birer tane direnç koyarsınız,
misal 5V ile 1 tane (veya birerli paralel) kırmızı led çalıştıracaksınız,
kırmızı led 1.9 V (yanlış hatırlamıyorsam) 15-20 mA çeker,
5-1.9= 3.1 V
R=V/I >>>> R=3.1/0,015= 206 ohm yani 220 ohm kullanılabilir,
gerçekte 1 k direnç taksanız bile gayet güzel ışık verdiğini görürsünüz.

Herbir lede seri 330 ohm gibi bir direnç bağlayarak devrenizi çalıştırmayı deneyin.

Ledler neden paralel bağlanmaz sorusunun cevabı var onuda size bırakıyorum, çok defa anlatılmış bir konudur.

akım bağlanan tüm ledlere bölünür ve verdiği ışık düşer zaten devremde sorun olduğu için isise çizdim belki sorun devremdedir diye normalde direnç var sorunu bulmaya çalışıyorum

devreye 9v veriyorum 8 lede 360 ohm bağladım

330 ohm direnç bağlayıp denedim pik yazdığım programı uygulamıyor yani ilk başta dportu ve e portu 0v veriyor program ilerlediğinde e portu 5v olması gerekirken 0 v değişim yok

Ledler paralel ise herbir lede tek tek direnç bağlanacak.

100 ledi paralel bağlasanda ışık şiddeti azalmaz, o ilkokoul fen sorusu ayrı birşey;
önce paraleldi şimdi seri yaptım ne olur gibi.

Gerçek devrenin fotosunu ekleyin bakalım.

ek,
ardarda mesaj yazmayın, şuan yaptığım gibi mesaj düzeleme panelini (mesajların altında yazıyor) kullanın.

Ben pbp kullanmıyorum, kod için kesin birşey diyemeyeceğim,
yalnız isisin animasyon hızına dikkat ederseniz saniyeler yıllar gibi geçiyor,
sağ tarafdaki fetli ledli bloğu silip picin e portunun aldığı değeri bir gözlemleyin.
Ben ccs de kod yazıp bir deneyeyim dedim, ledler varken simulasyon aşırı yavaşlıyor
(muhtemelen hatalı bağlantıdan ötürü),
hatta dedim kodu yanlış mı yazdım neden port değeri değişmiyor,
birbaktım simulasyon çok yavaş,
bu gibi durumlarda simulasyondaki fazlalıkları atmak iyi çözümdür,
yazdığım kodu denedim güzel çalışıyor,
sonra sizin kodu aynı yöntemle denedim,
gayet düzgün çalışıyor,
bence sorun yanlış bağlantılarınız.

pqwww.png

video sunu çektim belki daha iyi olur diye, evet animasyon hızını bende fark ettim çok yavaş , sağ tarftaki fetli ledli blok bunu anlamadım ama yukarıda da değim gibi 8 fet enerjileniyor 4 tane led olduğunda sorun olmuyor 4 ledin üzerine çıktığıda animasyon hızı yavaşlıyor programda pause 100 ile 4 led hızlı çalışıyor pause 1000 , 10000 falan yaptım yine çalışıyor sadece hızı düşüyor bu normal
hatalı bağlantı olsa aynı şekilde diğer 4 ledi de bağladım hata olsa onlarda yanmaması gerekmez mi ? simulasyondaki fazlalık neresi oluyor ?

Yukarıdaki mesajımda eklediğim dosyayı hemen silmişler anlaşılan dosya yükle nasıl bir siteymiş?
Aklıma gelmedi direk foruma eklemek, şimdi ekledim, bu ekte söylediğim 8 ledle çalışan isis simulasyonu var, yukarıdada fotosu var zaten.
Fetli blok dediğim fet ve ledler, bunları simulasyondan silip deneyin, picin çıkışlarının düzgün çalıştığını görün demek istemiştim.
Video iyide, neyi nasıl bağladığınızı hangi elemanları kulandığınızı buradan seçmek imkansız,
Güzel emek harcamışsınız, iyi bir çalışma var, sonuca ulaşırsınız merak etmeyin.

Şimdi, güç kaynağıda problem çıkarıyor olabilir, eğer gerekli akımı sağlayamazsa ledler doğal olarak ışık vermez.
Ve sürücü transistör-entegrelerde gerekli akımı taşıyabilecek kapasitede olmalı,
Videodan yanlış anlamadıysam, kullanılan herbir led için direnç kullanılmamış,
8 ledi birbirine paralel bağlayıp, hepsine 1 direnç atılmış, böyle olmayacağını daha öncede söyledim, bu sefer nedeninide söyleyeyim;

Neden ledler paralel bağlanmaz?
Ledler aynı renkte olsa dahi üretimden kaynaklı olarak herbirinin iletim gerilimi (yani ışık verecekleri gerilim seviyesi) farklı olur, bu nedenle paralel bağlı ledlerde en düşük gerilime sahip olan led veya bu seviyede olan ledler ışık verir, diğerleri ışık veremez,
birnevi zener diyot bağlamışsınız gibi olur, buna dikkat etmelisiniz.

Ekli dosyalar

• yardim.rar
    50.2 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri