pic haberleşme sorunu acil yardım

Öncelikle foruma yeni katıldığım için konuyu yanlış yere açtıysam ya da yanlış birşey yaptıysam kusuruma bakmayın.Benim sorunum şöyle pic16f84 ile rf transmitter modul kullanarak karşılıklı haberleştirmek butonlar ve alıcı devresinde de ledler var butona basıldıgı sürece led yanık kalacak.Fakat ben rf modülleri çinden getirtmiştim ve sanırım sinyal biraz zayıf oldu bu yüzden alıcı devresinde opamp kullandım opampla çıkış gerilimini 5v a ayarladım fakat bu çıkışı picin bacagına bağladıgımda 2,4v civarına düşüyor buda kararsız oldugu için çalıştırmıyor ama pic ve opamp ı ayırdıgımda opampın çıkışında 5v oluyor sinyal geldigi sürece sizce bunun sorunu ne olabilir ?

alıcı.jpgverici.jpg

Son düzenleme:
Çinden gelmiş olsa da RF modüllerde "sinyal zayıflığı" diye bir sorun olacağını sanmıyorum. Sinyal kuvvetlendirme işlemi, çekim mesafesini arttırmak için daha çok vericilerde yapılır." rf transmitter" modül derken transparent modül mü? ASK mı FSK mı? Bunun dışında devreyi görmeden yorum yapamam. Devrenizi koyun, opamp nereye, RX-TX nereye bağlanmış görelim.

Son düzenleme:
Fotoğrafları ekledim.Sinyal zayıflığı yok demişsiniz ama çok yakından tuttğum halde alıcı devresindeki alıcı veri çıkışı düşük gerilim seviyesinde oluyor.Ayrıca dediğiniz transparent ask fsk olayını bilmiyorum 400mhz rf transmitter diye yazıyor ismide açıklarsanız onu söyleyebilirim.Teşekkürler.

Dostum sen bu fotoğraflardan malzemeleri görebiliyor musun yoksa benim gözler daha da bozuldu mu? Isıs çizimi yok mu?
Dibinden çekmiyorsa sorun ya programınızda ya da donanımınızda.

Sanırım simülasyon istediğiniz gibi çalışıyor. Sürekli sinyal gönderiminde sıkıntı olabilir.RF modülü test etmek için daha sade bir program kullanın. Örneğin b0 butonu için butona basıldıktan sonra data 1 kez yollansın:

if(input(pin_b0)==1){
while(input(pin_b0)==1); // el çekilene kadar bekle
putc(0b01010101);
putc('X');
putc('A');
delay_ms(500);
}

Alıcıda da biraz süre ekleyelim, ledin yandığından emin olalım:

while(1){
if(getc()=='X'){
gln=getc();
}
switch(gln){
case 'A': portb=0x01; delay_ms(600); // 600ms eklendi
break;
...

Vericinin TX bacağına 10k bağlanmış. RF modülün datasında RX-TX uçlarının nasıl bağlanacağı vardır.

Sanırım simülasyon istediğiniz gibi çalışıyor. Sürekli sinyal gönderiminde sıkıntı olabilir.RF modülü test etmek için daha sade bir program kullanın. Örneğin b0 butonu için butona basıldıktan sonra data 1 kez yollansın:

if(input(pin_b0)==1){
while(input(pin_b0)==1); // el çekilene kadar bekle
putc(0b01010101);
putc('X');
putc('A');
delay_ms(500);
}

Alıcıda da biraz süre ekleyelim, ledin yandığından emin olalım:

while(1){
if(getc()=='X'){
gln=getc();
}
switch(gln){
case 'A': portb=0x01; delay_ms(600); // 600ms eklendi
break;
...

Vericinin TX bacağına 10k bağlanmış. RF modülün datasında RX-TX uçlarının nasıl bağlanacağı vardır.

bu dediğinizi denedim benzaten fakat sorun yine aynı gerilim opampın çıkışında düşüyor veride sıkıntı yok araya 10k direnç 1k direnç 100ohm 100nf kondansatör ve direk bağlayarak denedim pic e bağlamadan 5v iken pic e bağladıktan sonra 2,5v a düşüyor buda pici kararsız kılıyor.

Birçok RF devresi yaptım, hiçbirinde opamp gibi veya başka bir eleman kullanmadım. Modülü direk bağlayınca çalışması lazım. Sizin modül farklı olabilir belki, katologuna bakmak lazım. RF devreleri hassas olabiliyor, baskı devre dizaynı, programda RS232 ayarları gibi konulara dikkat etmek gerekir.

Birçok RF devresi yaptım, hiçbirinde opamp gibi veya başka bir eleman kullanmadım. Modülü direk bağlayınca çalışması lazım. Sizin modül farklı olabilir belki, katologuna bakmak lazım. RF devreleri hassas olabiliyor, baskı devre dizaynı, programda RS232 ayarları gibi konulara dikkat etmek gerekir.
1pcs 433MHz RF Transmitter and Receiver Kit for Arduino Project | eBay bu linkteki üründür aldığım ürün

pic üzerindeki ilgili pinleri giriş çıkış olarak ayarladınız mı acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri