RF modülü ile şifreli kilit devresi yapmaya çalışıyorum.

engerex01

Üye
Herkese iyi günler rf haberleşme modülü ile bi şifreli kilit devresi yapmaya çalışıyorum ama programlamada sıkıntı yaşadım pazar gününe kadar da bitirmem gerekiyor.
Devreden bahsedeyim iki tane 16f877 entegre kullandım ve bunları rf modülü ile haberleştirdim ama verici devreye bağladığım tuş takımından veri gönderdiğimde alıcıda istediğim gibi gelmiyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa acil yardım edebilir mi acaba. Şimdiden teşekkür ederim.Ekli dosyayı görüntüle rf alıcı verici.rar

if(getch()=='X'){e=getch();//1 NUMARAif(e=='A'){output_high(pin_B0);delay_ms(10);output_low(pin_b0);}//2NUMARAif(e=='B'){output_high(pin_b1);delay_ms(10);output_low(pin_b1);}.
Burada ledi 10 ms liğine yakıp hemen söndürüyorsun bu yüzden ledin yandığı görülemiyor, ya süreyi uzatacaksın yada ledi söndürmeyeceksin yada toggle komutu kullanıp butona ilk basışta led yansın ikinci basışta sönsün gibi birşeyler yapacaksın ben tekrar basmada sönecek şekilde kodunu düzenledim ekte mevcut güzel çalışıyor. Düzeltme şu şekilde;.
Kod:
if(getch()=='X'){e=getch();//1 NUMARAif(e=='A'){output_toggle(pin_B0);delay_ms(10);}//2NUMARAif(e=='B'){output_toggle(pin_b1);delay_ms(10);}

Ekli dosyalar

• rf alıcı verici.rar
    97.5 KB · Görüntüleme: 15
Burada ledi 10 ms liğine yakıp hemen söndürüyorsun bu yüzden ledin yandığı görülemiyor, ya süreyi uzatacaksın yada ledi söndürmeyeceksin yada toggle komutu kullanıp butona ilk basışta led yansın ikinci basışta sönsün gibi birşeyler yapacaksın ben tekrar basmada sönecek şekilde kodunu düzenledim ekte mevcut güzel çalışıyor. Düzeltme şu şekilde;.
Kod:
if(getch()=='X'){e=getch();//1 NUMARAif(e=='A'){output_toggle(pin_B0);delay_ms(10);}//2NUMARAif(e=='B'){output_toggle(pin_b1);delay_ms(10);}

Emek harcayıp yardım ettiğiniz çok teşekkür ederim ama butona bastığımız zaman ledlerin bir kere yanıp gerekiyor sonra sönmesi için bunun için ne yapmamız gerekiyor acaba bir fikriniz var mı ?

- - - Updated - - -

Kod:

Emek harcayıp yardım ettiğiniz çok teşekkür ederim ama butona bastığımız zaman ledlerin bir kere yanıp gerekiyor sonra sönmesi için bunun için ne yapmamız gerekiyor acaba bir fikriniz var mı ?

Kodu siz yazmadınız mı?

output_high(pin_B0); //ledi yak
delay_ms(10); //10 ms bekle
output_low(pin_b1); // ledi söndür

orijinal programınız bunu yapıyor, 10 ms çok kısa bir süre saniyenin 100de 1 i bu yüzden ledin yanıp söndüğü görülemiyor, siz programınızda delay_ms(10); yerine delay_ms(1000); yazarsanız led 1 saniye yanar sonra söner, delay_ms komutundaki parantez içerisine milisaniye cinsinden bekleme süresini yazabilirsiniz buda sizin ledinizin yanma süresi olur.

Çok uğraştırdı ama sonunda çalıştı :).
İhtiyacı olanlar olursa paylaşabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri