Masaüstü İşletim Sistemindeki Ubuntu Telefonlara Geliyor

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
l78u9.jpg

Ubuntu,Zulu diliyle "insanlık" demek.Ama çoğu kişi onu bir Linux işletim sistemi dağıtımı olarak biliyor.Şu anda dünya üzerinde en popüler Linux dağıtımı.20 milyondan fazla kullanıcısı var.Linux işletim sisteminin doğasına uygun olarak kaynak kodlarıyla oynamak serbest,geliştirmek ve kopyalamak serbest.Hatta serbest ne kelime,keşke yapsanız da başkaları da sebeplense diye can atıyorlar.Doğal olarak bugüne kadar Linux işletim sistemi için yazılmış tüm yazılımları bu platformda da çalışıyor.Şimdi bu işletim sistemi,akıllı telefonlara güç vermeye hazırlanıyor.Dünya yeni bir mobil platformun piyasaya girmesine hazır mı bilinmez,ama bu sorunun cevabını planlarda bir değişiklik olmazsa 2013 yılının ekim ayında göreceğiz.

Masaüstü linux dağıtımı Ubuntu'nun mobil sürümü olan Ubuntu Phone,beraberinde son derece ilginç vaatlerle birlikte geliyor.Akıllı telefonların ekranına uygun bir dokunmatik arayüze sahip olmakla birlikte,tüm masaüstü linux yazılımlarını çalıştırabileceği söyleniyor örneğin.Ayrıca üzerine bir klavye ve monitör bağlandığınızda,akıllı telefonunuzu anında Linux yüklü bir bilgisayara dönüştürmeyi vaat ediyor.Diğer bir deyişle bir masaüstü işletim sisteminin mobil temsilcisi olarak,daha önce ne Microsoft,ne Google,ne de Apple'nin yapabildiği şekilde masaüstü ve mobil arasındaki ayrımı tamamen ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Ubuntu Phone işletim sisteminin ilk sürümleri Google'in Nexus model cihazlarına kurulabilir halde gelecek.Ubuntu'nun arkasındaki şirket olan ve yazılımı satmasa bile kurumlara verdiği Bakım ve destek hizmetleriyle kendine bir gelir modeli oluşuran Canonical ise ilk sürümü ürünlerine taşıyabilecek şirketlerle görüşmelerin devam ettiğini söylüyor.Biz de takipçisi olacağız.Detaylı bilgi için ubuntu.com/devices/phone adresine bakabilirsiniz.

Alıntıdır.Kaynak:

1. Bilim ve Teknik,Aylık Popüler Bilim Dergisi,Mart 2013,Yıl 46,sayı 544,Sayfa 25,Ctr+Alt+Del,Masüstü İşletim Sistemi Ubuntu Telefonlara Geliyor.

2. Ve büyük cep bombası patladı! - A Haber -03 Ocak 2013

2006 Ubuntu kullanıyorum minimal kernel boyutu 2.8 MB dir. Yani bu haber yeni değil ne zamandan beri kullanılıyor.

Şu anki sürümüm : Nisan 2010'da yayınlanan ve Nisan 2013'a kadar desteklenen Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx'i kullanıyorsunuz.
Way be değiştirme zamanı gelmiş. Teşekkürler binbaşı sayende miadının dolduğunu öğrendim :((
Saygılar..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri