Wireless Anteni?

SnowOwl

Üye
Merhaba.Biz bir arkadaşla birlikte wireless anteni tasarladık.Anteni yaparken kullanacağımız malzemelerden biriside mukavva karton.Bu malzemeyi iskelet olarak kullanacağız.Ama benim sorum burda başlıyor.Organik maddeler elektromanyetik dalgaları çeker ve kullanılmaz yapar.Biz bu mukavvayı alüminyum folyoyla kaplasak sorunumuz çözülür mü?

NOT:Bu konuyu bu sayfada açmamın sebebi kumanda kelimesi.Uygun başlık bulamadım modatörlere duyurulur. :)

bu bölüme bakan arkadaşlarımdanda musbet cevapalırsın belki ama elektronik haberleşme bölümünde sanırım bu konuya daha yakın uyelerı bulma şansın daha fazla benım dusunceme gore

O kadar cekecek olsa biz her ürünümüzü manyetik dalgalardan etkilenmesin diye mukavvadan kaplardık. Hiç etkisi olacağını sanmıyorum. Çalişma frekansınız nedir wireless bayağı yuksek frekanslarda çalişiyor sanırım sıkıntı yaşamazsınız

bence siz evdeki wireless modemin antenine mukavvayı sarin , bakın sinyal şiddeti düşüyormu düşmüyorsa kullanın bir fikirdir.

O kadar cekecek olsa biz her ürünümüzü manyetik dalgalardan etkilenmesin diye mukavvadan kaplardık. Hiç etkisi olacağını sanmıyorum. Çalişma frekansınız nedir wireless bayağı yuksek frekanslarda çalişiyor sanırım sıkıntı yaşamazsınız

Çalışma frekansını bilmiyoruz elektronik bilgimiz pek yok ama inşallah olucak.Antenide ne kadar büyük yaparsak karlıdır diye düşündük. :)

İşte o kısımda yayılıyorsunuz , dalga boylarına göre anteni seçmeniz lazım yoksa hiçbir işe yaramaz. Dalga boyuna da frekans belirler. Bu konuda google el yapımı wireless anten derseniz ilginç örneklerle karşilaşiyorsunuz.

Karşilatiğim bir örnekten ufak bir not düşmek istedim ;

Wi-fi uygulamalarda kullanacağınız maddelerin 2.4 GHz lik sinyalleri soğurmaması gerekiyor.
Bir cismin Wi-Fi uygulamalarda kullanılıp kullanılamayacağını anlamak için Mikrodalga fırın testi diye amatör bir test var. Olay şöyle gelişiyor.
Test edilecek maddeden bir parça yada sığıyorsa tamamı mikro dalga fırına konuluyor.
Yanına bir bardak içerisinde bir miktar su konuyor (yada ısıtmak istediğiniz birşey). Su konmasının sebebi mikro dalga fırına cisimden dolayı aşırı yük binmesini engellemek.
Fırın içindekilerle birlikte bir müddet (3-5 dk) çalıştırılıyor.
Bu esnada cisim ve suyu gözleyiniz yanlış giden birşey olursa fırın gücünü kesiniz.
Su kaynamaya başladığında (bu işlem yeteri kadar mikrodalga sinyalin verildiğini işaret ediyor) gücü kesip test ettiğiniz objeyi çıkarıp sıcaklığını kontrol ediniz.
Eğer bir ısınma yoksa kullandığınız madde mikrodalga uygulamaları için uygundur. Başka bir değişle antenin önüne koyacağınız bu malzemeden yapılma şeyler (abartı kalınlıklarda olmadığı sürece) mikro dalga sinyalleri için cam gibi geçirgen ortamlar.

BU TEST AMATÖR OLARAK KULLANILMAKTADIR. SERBEST MİKRODALGA SİNYALLERİ ÖLÜMCÜRDÜR. LÜTFEN GEREKLİ GÜVANLİK TEDBİRLERİNİ ALINIZ.

Pekala yapacağımız şeyi anlatıyorum. :)Biz bir çanak anten tasarladık ve bunun da ortrasına bakır 6lık kablo yerleştireceğiz.Bu kabloyu da wireless antenine lehimleyeceğiz.Yani sadece bir anten güçlendirici. :)

Pekala yapacağımız şeyi anlatıyorum. :)Biz bir çanak anten tasarladık ve bunun da ortrasına bakır 6lık kablo yerleştireceğiz.Bu kabloyu da wireless antenine lehimleyeceğiz.Yani sadece bir anten güçlendirici. :)

Pek anlamıyorum ama daha önce canakla 1 km öteden sinyal alan olmuştu , umarım başarılı olursunuz sonucu buraya mutlaka yazin , hatta çalişirsa videoda atın :)

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri