gps proje uygulaması yardım

hayaletmek

Üye
Öncelikle merabalar ben haberleşme ögrenciyim ve proje olarak gps sayesinde 2x16 segmenli lcd üzerinden konumu göstermem gerekli delap tan mini gps modülü aldım bunun için nasıl bi devre hazırlamam gerekli yardımcı olabilirmisiniz.

aldığın gps cihazı çalıştığında sana sürekli veri gönderecek ve sen ondan istediğin verileri seçip alacaksın ( yön hız saat rakım vs) konuya bende hakim değilim ancak

AT$GPSNMON=1,1,1,1,1,1,1
KOMUTUNA SON OLARAK ENTER ( CHR 13 ) GONDERDİĞİMDE SANA VERİ GÖNDERMELİDİR.
DURDURMAK İÇİNDE
AT$GPSNMON=0,1,1,1,1,1,1 ( CHR 13 )
DENEMELERİNDEN HABER VERİRSEN İYİ OLUR BENDE BİLEYİM KUSURUMUZ VAR SA DA AFFET

AT+GPSNMON komutu sadece telit gsm+gps modul için geçerli.

deniz elektronikten aldığınız sistemde ttl-rx ve ttl-tx uclarını kullandığınız mcu nun tx ve rx uçalrına bağlayın.enerji verdiğinizde
buradan size NMEA protokulunde 9600 8n1 formunda asenkron veriler gelicek. buradaki komut başlıkarından $RMC (recomended minimum specific ) olanı almaya başlayın. dizilim aşağıdaki gibi. datalar birbirinden "," işareti ile ayrılmıştır. en sonda *53 değeri toplam gelen datanın checksum değeridi. bir önceki A karakteri datanın valid yani doğru oduğudur.eğer A yerine V görüyorsanız not validtir yani gelen koordinatlara güvenmeyin doğru değil demektir.

siz bir NMEA protokolünü indirin inceleyin her şey orada mevcut. seri iletişim kurallarınıda biliyorsanız çok rahat yaparsınız.
$GPRMC,053740.000,A,2503.6319,N,12136.0099,E,2.69,79.65,100106,,,A*53

evet doğru ben bu komutu aldığım telit terminal için kullandığım programda görmüştüm

gps modülüm yeni geçti elime proje için daha başlıyamadım ama en kısa sürede yapmaya başlıyacağım fakat bir kaç sormam gereken var bu gps nmea protokolününü nasıl ayrıştıracağım hakkında bir bilgim yok bunu ccs c ile elinizde kodları varmı acaba iss de bi deneme yapıyım ondan sonra board geçireceğimde yardımcı olursanız çok teşekür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri