arkadaslar "pic- pc voltage-akım okuma" yardım

heekiinn

Üye
Arkadaslar lutfen bildiklerinizi paylasın.

Arkadasımla gunlerdir projemiz hakkında arastırmalar yapıyoruz fakat bir turlu istedigimiz sonuca ulasamadık . Bu proje bizim için cok onemli eger yaparsak buyuk ihtimalle işe alımımız gerceklesecek.Cok zor durumdayız bu nedenle sizin bilgilerinizden ve deneyimlerinizden yararlanabilirmiyiz acaba dye dusunduk.
Projemizde baslangıc olarak, micro-c ile yazacagımız kodlarla pic kullanarak voltage ve akım degerlerini okumak ve bunu bilgisayar arayuzunde (mumkunse c#) gostermek istiyoruz .Projemizin temeli bu aslında, bunu halledebilirsek geri kalan kısım cok kolay bir sekilde cozumlenecektir.Bu konu hakkında elinizde ornek kodlar var mı ,bize yardımcı olabilirmisiniz ?
Cok Tesekkur ederim..

Projenizle ilgili yaptığınız arştırma hazır yapılmışını bulmak mı yoksa nasıl yapıldığını anlamak mı? Öncelikle bu işi kendiniz yapabilmeniz için pic programlama bilginizin olması şart, nasıl yapalacağına gelince; bilgisayarla iletişim için hangi yolu kullanacaksınız usb olabilir veya seri portu kullanabilirsiniz benim tavsiyem seri portu kullanmanız çünkü eğer usb üzerine daha önce proje yapmadıysanız usb sizi çok uğraştırır, seri port kullanılırken hazır yazılmış birkaç arayüz var bunları kullanabilirsiniz yada pc programlama bilginiz varsa kendinizde görsel bir arayüz yazabilirsiniz örnekler için pic ile pc haberleşme diye arama yapıp fikir edinebilirsiniz, işin gerilim akım okuma kısmında ise kullanacağınız picin ADC analog to dijital converter kısmını datasheet inden inceleyip nasıl kullanıldığını öğrenerek ve yapılmış uygulamaları inceleyerek yada nasıl bir program yazılması gerektiği anlatımları internette mevcut bunları inceleyerek bu kısmıda halledersiniz, siz birşey yapmadan daha başka nasıl bir yardım edebilirim bilmiyorum, programı yazıp size göndermek gibi bir lüksüm yok zaten gidiş yolları aynı olsada ben c kullanmıyorum asm kullanıyorum bu yüzden programlama- komutlar kısmında size yardımcı olamam, kolay gelsin, örnek bulamazsanız bu konuda yardımcı olmaya çalışırım. .................................................................................................................................................ayrıca bu arkadaşın yapmış olduğu kısım sizin aradığınıza çok benzer https://www.kontrolkalemi.com/forum/pic-programlama/70012-pciler-arasi-iletisim.html sizde 3 pot olmayacak ama gerilim veya akım okuma zaten direnç okumayla paraleldir.