Python ve RS232

Merhabalar,

Python ile RS232 bağlantısı yapabiliyorum fakat elimde bir cihaz var ve hangi koda cevap verdiğini bilmiyorum. Bir python döngüsü ile tek tek tüm asci karakterlerini gönderip hangi koda cevap vereceğini bulabilmek mümkün müdür?

Merhaba
Cihaz tarafındaki yazılımı biliyor musunuz?Daha doğrusu,acaba cihazdaki yazılım tek byte'a mı?cevap veriyor yoksa belli bir byte adedi geldikten sonra mı cevap veriyor.Data yollamak kolay da,yollanan dataların,nasıl işlendiği hakkında bir bilgi yoksa pek yorum yapamayacağım.Deneyip görmek lazım.Kolay gelsin.

Aynı marka benzer bir cihaza; 83,84,13 asci kodlarını gönderdiğimde cihaz cevap veriyordu. Bu cihazın da 3 karakterlik bir koda cevap vereceğini tahmin ediyorum.

Merhaba
Sizin verdiğiniz bilgiye göre demek ki ilk üç bit işlem görüyor.13 ise bildiğiniz gibi CR imiş.Deneyin ben de merak ettim sonucu.
083 123 53 01010011 S
084 124 54 01010100 T
013 015 0D 00001101 CR (Carriage Return)

ilginiz için teşekkür ederim. Dener denemez sonucu yazarım. Selamlar...

Lütfen memnuniyetinizi/memnuniyetsizliğinizi üyenin popülaritesini yükselterek/azaltarak bildiriniz.

Lütfen memnuniyetinizi/memnuniyetsizliğinizi üyenin popülaritesini yükselterek/azaltarak bildiriniz.

Bu işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz?

------------------------------------------------------------------------

Merhaba
Sizin verdiğiniz bilgiye göre demek ki ilk üç bit işlem görüyor.13 ise bildiğiniz gibi CR imiş.Deneyin ben de merak ettim sonucu.
083 123 53 01010011 S
084 124 54 01010100 T
013 015 0D 00001101 CR (Carriage Return)

Bu kodlara bu cihaz cevap vermedi. Satıcısı ile temasa geçeceğim. Selamlar...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn. kaiser24121978,

Popülarite puanlaması için ekteki resimde gösterildiği gibi üyenin bilgilerinin alt kısmında "Popülarite Puanlama" ya tıklamanız yeterlidir.

Saygılarımla,

1.jpg

cihazın marka ve modelini yazarsanız internetten belki haberleşme protokollerine ulaşabiliriz. eğer bu cihazın kendine özel pc-cihaz programı varsa port dinleme yöntemiyle bu işi çözebiliriz.

cihazın marka ve modelini yazarsanız internetten belki haberleşme protokollerine ulaşabiliriz. eğer bu cihazın kendine özel pc-cihaz programı varsa port dinleme yöntemiyle bu işi çözebiliriz.
İnternette cihazla ilgili bir paylaşım bulunmamakta maalesef. Şu kodlarla tüm ascii kodlarını tek tek porta göndermeye çalışıyorum ama zaman alacak gibi görünüyor. Saygılar...

import serial
from itertools import permutations
cevap_verenler = []
kaca_kadar = 3
for karakter_sayisi in xrange(1, kaca_kadar + 1):
for karakter_seti in permutations(range(256),karakter_sayisi):
seri = serial.Serial()
seri.port = 0
seri.baudrate=19200
seri.bytesize = 8
seri.parity = 'N'
seri.stopbits = 1