İki Kumandayı Birleştirme

mer_harun

Üye
Arkadaşlar bir sorum olacak:
Elimde İKİ ADET farklı cihazı kontrol eden 2 adet kumanda var.
Bu iki kumandayı nasıl bireştirebilirim?
Yani tek kumanda ile iki ayrı cihazı kontrol edicem.
Birde bir kumanda işleminde önemli olan verici ve alıcının aynı frekansta buluşmasımıdır?
Sistemin çalışması için bu yeterlimidir?

arkadaşım bu cihazlar nedir piyasada tv, dvd,ve uyduyu tek kumandadan çalıştıra bilecegin akıllı kumandalar mevcut...

Ya akıllı kumanda alabilirsin arkadaşın dediği gibi ya da İkisini birbirine bantlayabilirsin

sn merharun elinde malzeme ve takımların var ise poliprolen yda polyester tarzı ufak plastik kılıf kutuları satın alıp kendi tasarladığın devre ile ister Yön kontrolü ister mesafe kontrolü istersende ev ,güvenlik,fabrika,tesis,park gibi yerlerin kontrolünde kullanabilirsin, Geniş bilgi istersen benimle iletişime geçebilirsin...

Devreyi tasarlıyacam ama aklıma takıan soru şu:
Diyelim ki Eimde Bir IR Led ile yapılmış verici devresi var.Kumanda etmek istediğim üç tane cihaz var(Birbirinden bağımsız)
Bu üç tane cihazında üç tane IR alıcısı var.
1.Soru:Bu üç IR alıcı hepsi 38 KHz de çalışmıyor mu?Hangi IR Alıcısına kumanda etmek istediğimi IR alıcıar nasıl anlayacak
2.Soru:Ben IR verici kısmında gönderilen sinyalin8Daha doğrusu hamal sinyalin frekansını değiştirdim diyelim Bu sinyal IR alıcı ile nasıl haberleşecek

Şu temel noktaları çözersem birşeyler yaparım.
Yoksa yüksek düzeyli dil ve PIC ile bu iş yapılıyor ancak işin can damarı anlatılmıyor.
Birde bu bilgiler RF haberleşmede de işime yarar mı?

Cevaplarınız için teşekkürler

arkadaşım aslında iki ayrı pic ile biri verici diğeri alıcı verici tarafında buton alıcı tarafında röle olan uygulamalar mevcut..peki bunlar nasıl yapılıyor..
1.)hepsi 38Khz de çalışmayabilir cihazın bilgilerinde bu yazıyordur.Şimdi 38 Khz de haberleşiyor ama yinede bu frekansta veri gönderiyorsun data 8 bit diyelim bu cihazlarda herkangi bir bayt'a gelen komut başka bir işi yaptırabilir..örneğin a cihazında 12H bilgisi açıp kapatmaya yararken diğerinde sesi açmaya karşılık gelebilir,ve genelde kumanda frekansları birbirlerini pek etkilemezler başlangıçta cihaz kodu gönderilebilir,aynı veri birden fazla gönderilebilir..
2.)Bu işi kendim yaparım diyorsan önce bir pic programlayıp herhangi bir uzaktan kumandanın haberleşme hızına göre kumandanın bir tuşuna bastığında hangi veriyi gönderdiğini ledlerle yada lcd ile göster,sonra diğer kumandalar içinde bunu yap ve temel haberleşme frekansları ve tuş bilgilerine ulaş..daha sonra herhangi bir cihaza istediğin kodu istediğin frekansta gönder..

düşündüklerimi yazdım yanlışım varsa düzeltiniz..

Kesin ve açık PİC pioner arkadaşında dediği gibi kristal ve osilatörlerin belli bi genlik katsayıları vardır bu gen modülasyonuna göre çalışırlar... Saygılarla

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri