GPIB-IEEE488

snakerf

Üye
Yılların eskitemediği dijital paralel veri aktarım türü hakkında özel bir konu açmak yerinde olacaktır bence. :)

Lab'larınızda GPIB kullananlarınız var mı acaba ?

Koca forumumuzda test cihazları ve gpib programlama konusunda muhabbet edeceğim bi arkadaş bulamadım yani. Herneyse GPIB- USB çevirici geliştirmek üzere çalışmaktayız. Şu an talk only olarak set edilmiş cihazlarda veri transferlerini çoğu markada sorunsuz yapmakta. Kontrol uçlarını kullanmak üzere çalışmalarımız devam ediyor.

Koca forumumuzda test cihazları ve gpib programlama konusunda muhabbet edeceğim bi arkadaş bulamadım yani. Herneyse GPIB- USB çevirici geliştirmek üzere çalışmaktayız. Şu an talk only olarak set edilmiş cihazlarda veri transferlerini çoğu markada sorunsuz yapmakta. Kontrol uçlarını kullanmak üzere çalışmalarımız devam ediyor.

Merhaba,
HPIB uyumlu ölçüm aletleri ile bir ölçüm setup'ı hazırlayıp çalışmak niyetindeyim master tezim için. Kısaca bahsetmem gerekirse, bir güç transistörünün strese göre değişen karakteristiğini inceleyeceğim.
bana nasıl yapabileceğim konusunda yol gösterir misiniz?

ölçüm aletlerini HPIB'den yönetmek ve röleli devreyi de RS232 ile yönetebilir miyim?

Teşekkürler.

Matlab'da "instrument control toolbox" ı var. Bazı test cihazı üreticileri için uyumlu bir şekilde çalışabiliyor.
Mesela matlab'da örnek kod :

% Create a GPIB object. // kurulum gerçekleştiriliyor.
obj1 = instrfind('Type', 'gpib', 'BoardIndex', 7, 'PrimaryAddress', 10, 'Tag', '');
% Connect to instrument object, obj1. // bağlantı gerçekleştiriliyor.
fopen(obj1);

gibisinden cihaz ile iletişim yapılabiliyor. Aynı şekilde gene matlab'dan da rs232 üzerinden kontrol yazılımı üretebilirsin. Matlab'la aranız iyidir umarım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri