fm verici yardım

kudretuzuner

Paylaşımcı üye
Merhaba
Arkadaşlar frekansı kaymayan(mümkünse PLL) ve de yayın frekansını ayarlayabileceğim düşük güçlü fm verici yapmak istiyorum.radyolu cep telefonumun frekans bandları 88.0-108.0 arası ve 88.0-88.5-89.0-89.5 diye gidiyor.Bu bakımdan alıcıdan verici frekansı yakalayabilmem için vericiyi tek frekansa ayarlamam gerekiyor.Tabii önce radyoda boş bir band bulacağım(bulunduğum yer ist-levent civarı boş band vardır inşaallah)İnternette biraz araştırdım.BA1404 entegresi bu iş için ama yine de bir danışayım dedim.Bu entegre ile yukarıda da yazdığım gibi verici frekansını ayarlayıp sabitleyebilir miyim?Teşekkürler.
Not:Nerede kullanacağımı merak ettiyseniz 37 ekran TV'deki jak çıkışlı sesi alıp cepteki radyodan kulaklık ile dinleyeceğim.İşitme özürlü olduğum ve de işitme cihazı kullanmama rağmen yine de akşam geç saatlerden sonra TV'nin sesini azaltmam gerekiyor.Ama kulaklık olunca problem kalmayacak.Teşekkürler.

başka çozum denesenız mesela cep telefonu yerıne hazır RF transmıtter veya transreceiver kullanıp bu devreye kulaklık takıp dınlıyebılırsınız radyodan veya televızyondan ses çıkışını RF transmıtterle 433.92 Mhz uzerınden yayın yaparsınız receiverlede alıp kulaklıktan ses çıkışı yapılabılır

Kudret Bey merhaba

Mesajınızı yeni gördüm ve kısa bir araştırmadan sonra şu devreyi buldum bir bakın isterseniz.

500mW FM PLL transmitter 88-108MHz

PIC yazılımı da hex olarak sitede mevcut. Devre elemanları bulunamıyorsa başka bir devre araştıralım.

Kudret Bey merhaba

Mesajınızı yeni gördüm ve kısa bir araştırmadan sonra şu devreyi buldum bir bakın isterseniz.

fm_500.gif

500mW FM PLL transmitter 88-108MHz

PIC yazılımı da hex olarak sitede mevcut. Devre elemanları bulunamıyorsa başka bir devre araştıralım.

Ekli dosyalar

• fm_500.zip
    13.5 KB · Görüntüleme: 0
İlk defa resim yüklüyorum bir problem olursa halletmeye çalışırım. Ben eklemeye çalıştığım fm3 adındaki dosyada bulunan fm vericiyi yaptım anı senin derdinden müzdarip kardeşim için ondada işitme kaybı var fazla değil yüzde onbeş ama oda cihaz kullanıyor sabahları erken kalkıp televizyon seyrediyor bende ona bu cihazı yapmıştım. Pll değil zaten genelde frekans kayması enerji kaynağındaki gerilimin düşüşünden kaynaklanıyor ben eklemeye çalıştığım devreyi 3-3.5 volt ile çalışacak şekle getirdim sonra 3.7 volt pil ile besledim pil ile devre arasına 3.3 volt gerilim regülatörü (mic5265, smd n732olarak geçiyor) taktım regülatörü creative 1 gb mp3 playerden çalışması için gerekli elemanlarla birlikte söktüm hepsi smd olduğu için çok az yer kapladı ayrıca usb den sarj olacak şekilde pile bir devre hazırladım ama o biraz fuzuli sen yapmazsın herhalde, neyse devrede regülatör kullanınca frekans kayması yapmıyor küçük bir kablo parçasıyla boş frekansta 20 metreye kadar (malatya merkezde) çekiyor devrenin 9 volt ile çalışan orijinalinide yapmıştım onun yayın mesafesi çok daha iyi uzun lafın kısası eğer pll ile uğraşmayayım dersen bir gerilim regülatörü kullan frekans kayması yaşamazsın hemde kısa yoldan işi bitirirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri