Data Kablolama

saltuk

Üye
sayın meslekdaşlarım bir binada CAT6 data kablosu çekilicekti ama sıva altında olan borunun çapı yeterli değildi 8 adet data kablosunun dış izole kılıfın açarak (içinde alimyum folyo yok) boyu içersinden çeksek kablolar çalısırmı sinyal karısması olurmu

Açıkçası denemeden bilmek zor. Ben olsam kesinlikle soymazdım. Herkes bize arada derede iş yaptırmaktan çok hoşlanıyor, sizde onlara çanak tutmayın.
Tavsiyem olmadan denemeyin.

dış kılıfı soyarsanız o kablolar bitmiştir. beton borusu atılmadan önce 8 adet cat 6 kablosunun sığabilecek kabiliyette boru koymak gerekirdi.
beton kırıp boru değiştirme şansın yoksa kablo kanalı kullanmanız gerekir.

dış kılıfın görevi ne burda normalde cat6 kablo sıva üzerinde yerde serbset halde giderken su gibi dış etkenlerden korumak amacıyla izole değilmi içinde alimyun folyo yoktu pvc kanal döşeme imkanı yok

denedim çalısıyor herhangi bir sorun çıkmadı

Sorun çalışmaksa tabiki çalışacak. Ancak bence tek sorun şu an için çalışıyor olması değil.

şu an için herhangi bir soru oluşmamış olabilir fakat zamanla nem çevresel faktörler vs durumu olduğu gibi tersine çevirebilir yerinizde olsam PVC kablo kanalı kullanırdım. yine de gelecek zamanlar için bol şans :)

data kabloların bildiginiz gibi bir sıralaması vardır eger o kabloların izolesi soyulur ve açılırsa veri kaybı oluşur

bildiğiniz gibi dış korumanın içinde 4x2 kablo vardır her bir ikilinin sarımı diğerinden farklıdır bunun sebebide birbilerini etkilememeleri içindir veri kaybı olmaması için dağılmamaları gerekir

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri