cep telefonu ile cihaz kontrolü

hkn_blt

Üye
arkadaşlar cep telefonu ile uzaktan cihaz kontrolü hakkıında bilgi verebilcek varmı nette sabit telefon ile yapılan uygulamalar var ama cepten cebe uygulama göremedim yardımlarınızı bekliyorum yapılacak işlem sadece röleyi açıp kapatmak ??

hocam komplex bırşeyse işlemcılere baya hakım olman gerekır

SMS ile yapmak isterseniz daha kolay olacak sanırım.

Telefona uygun bir data kablosu al. Bu kablo COM üzerinden haberleşmeli olsun. (yok ise usb den com'a çeviren kablolar iş göreblir daha önce denemedim). Kablonun ucunu kes ve transmit receive uçlarını vede gnd uçlarını bul. Bunlar yeterli.

Daha sonra MAX 232 entegresi aracılığı ile bu uçları basit bir PIC Mikrodenetliyiciye (donanımsal seri haberleşme olmasına dkkat et) bağla.

Mikrodenetleyici ile ilgili birçok veri okuma örnekleri var internette. Bu örneklerden yararlanarak AT komutları aracılığı ile belirli aralıklarla (örn: 10sn bir.) interupt yapıp yeni sms olup olmadığını denetle, eğer varsa gönderen numarasını sorgulatıp, değere göre açıp kapatma uygulaması yapabilirsin.

Eğer GPRS ile yapmak istiyorsan yine buna benzer bir uygulama yaparak sunucu-istemci uygulaması yapman gerekli.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

İyi Çalışmalar.

GSM modemler var. Bunu uygun bir sistemle haberleştirirsen yapabilirsin.
Birde Schneider - Zelio için bir GSM modem getiriyordu. Bunu araştırabilirsin.

mrb arkadaslar ben de telefon ile msp430 u haberlestiricem... bunun için at komutlarını kullanıcam... bilgisi olan arkadaslar yardımcı olabilirler mi?

Arkadaşım bu projeyi yapmışdı istersen sana yardımcı olabilirim

yardımcı lursanız memnun olurum

Arkadaşlar bu konuyla ilgilenenler aşağıdaki linki inceleyebilirler:

GSM TERMİNAL DAHA UCUZU YOK

RS 232 haberleşme portu olan yada RS 485 portu olan

kontrol cihazı ile haberleştirebilirsiniz.

bu işi yapmak icin plc veya programlama bilmenize gerek yok
hazır gsm modulleri var sms ile uzaktaki bir noktadaki röleyi açıp kapatabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri