çelik halatla haberleşme

hekır

Üye
çelik halat üzerinden veri aktarımı yapabilirmiyiz acaba tek veya çift olabilir ama halatlar topraklı amacım çelik halat üzerinden butona basıp röle çektirmek tabi 20 adet buton 20 adet röle olunca nasıl olur bilemedim.gerçi tek olsada yapamıyorum

çelik halatın topraklı olması bildiğim kadarıyla sorun olacaktır,yani bir ucundan modüleli işareti gönderdiğinde diğer ucuna gitmeden toprağa ulaşacaktır diye düşünüyorum.haberleşme kısmı o kadar sorun değil uzaklığa göre ve haberleşme hızına göre bir protokol belirleyip bir gönderici birde alıcı devre ile bu işi halledebilirsin.uzaklık nedir?,çelik halat sadece bu iş için mi yada çelik halat mı çekmeyi düşünüyorsun bunları açıklarsan yardımcı olabiliriz..

halatın ucunda yük var mesafe 50 ila 200 metre arası değişiyor aslında halat topraklı değil ama bazen çelik kontriksiyon taşırken otomatik olarak topraklanıyor (yerden kalırırken gibi)bu bir vinç

Çelik halat ile 50-200 metre (birde vinç olduğu yazılı) mesafede kontrol kesinlikle çok riskli olur.Tek telli iletişim mümkün fakat sizin belirttiğiniz işe uygun değil.Daha az riski olan RF kontrol yöntemini öneririm.Açık alanda yaklaşık 300 m. etkili 2 adetten - 16 adede kadar sayıda röleyi kontrol yapabileceğiniz uzaktan kumandalı elektronik devreler Karaköy Selanik pasajı'nda 35 TL - 140 TL aralığında satılıyor.Kendim yapmak isterim diyorsanız yine malzemeleri oradan temin edebilirsiniz.

acaba röleleri sürmek için pic mi kullanıcaksınız,merakımdan soruyorum arkadaşlar neredeyse yarım santim çapında çelik halatdan pic veri yollabilirmi yollarda karşıya ulaşırmı böyle bir olasılık var mı acaba?

Çelik halat ile 50-200 metre (birde vinç olduğu yazılı) mesafede kontrol kesinlikle çok riskli olur.Tek telli iletişim mümkün fakat sizin belirttiğiniz işe uygun değil.Daha az riski olan RF kontrol yöntemini öneririm.Açık alanda yaklaşık 300 m. etkili 2 adetten - 16 adede kadar sayıda röleyi kontrol yapabileceğiniz uzaktan kumandalı elektronik devreler Karaköy Selanik pasajı'nda 35 TL - 140 TL aralığında satılıyor.Kendim yapmak isterim diyorsanız yine malzemeleri oradan temin edebilirsiniz.

********.com da bir arkadaş bahsetmişti de inanmamıştım demek doğruymuş paylaşım için teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
rf sistem istemiyoruz ama tek telli iletişim bana çok iyi bir fikir gibi geldi aşağı bir adet plastik kılıfta çelik halat indirebilirim yani iyi izole edebilirim bu konuda yardimlarınızı bekliyorum cevaplar için teşekkür ederim

rs485 protokolü iş görebilir. Ama iletimin yapılabilmesi için. Data hattının yanında eksi uçlarında birleşimesi lazım.

halatla kumanda neden duşunuluyor çokmu önemlı önemlı olsada rizk çok fazla bunun yerıne RF kontrolu bence daha mantıklı 20 adet röle sorun olmaz ıstersen 50 röle kontrol et bence RF kontrol daha ekonomik daha guvenılır ve sağlıklı kolay gelsın

Bence halatla da iletişim yapılabilir.

Sinyalin kaç dB zayıfladığı ölçülerek, bu dB'de bir yükselteç bağlanılır ve problem çözülür düşüncesindeyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri