5 ghz frekans yayın

Lord_Ares

Üye
merhaba, 2,5 ile 5 ghz frekanslar arasında 5mt içerisinde yayın yapan bir devre yapmak istiyorum. amacım, arge laboratuarımızda kullanılan cihazlarımızdan biri kendi kablosuz internet yayınımızdan etkileniyor. Bunu engellemek veya çözüm için testlerde kullanmak üzere kullanacağım. yardımlarınız için teşekkürler

Sn. Lord_Ares,

Bahsetmiş olduğunuz frekans değerleri free band ın dışına çıkmaktadır ve yasal bir uygulama da değildir.

Yukarıdaki durumu bildiğinizi kabul ederek yazmaya başlıyorum.

Anladığım kadarıyla jammer istiyorsunuz. VCO (Voltage-Controlled Oscillator) kullanarak yapabilirsiniz. Yaygın olarak cep telefonları ve telsiz frekanslarını karıştırmak için kullanılmaktadır ama formülasyonundaki değişikliklerle istediğiniz frekanslara çıkabilirsiniz. Tabii böyle söylemesi kolay da yapması kolay mı? AR-GE lab. ında çalıştığınızı belirttiğiniz için bunun da farkında olduğunuzu düşünüyorum.

http://www.qrz.ru/schemes/contribute/security/jammers/gsm-jammer.pdf adresinde bir GSM 900 Mobile Jammer uygulaması yer almaktadır. İşin özünü buradan da anlayabilirsiniz. MAX2623 kullanılmıştır.

Ben de bir aralar sizin istediğinize benzer bir uygulama yapmak istemiştim ama kısmet olmadı. İnternette dünya kadar uygulama var, kendim araştırdığım için biliyorum. Gönül isterdi ki yapmış birisi olarak size yardımcı olayım ama umarım biraz yardımcı olabilişimdir.. :)

Saygılarımla,

çok teşekkür ediyorum, benim için iyi bir başlangıç noktası oldu verdiğiniz bilgiler. Dediğiniz gibi jammer isminde bir çok proje var, ama hangisi çalışır emin olamadım. O yuzden işin mantığını anlayarak kendim yapmak istedim. Aklıma gelmişken şunuda sorayım, bu gun kablosuz görüntü ve ses aktaramında kullanılan bir cihaz gördüm, evnizdeki tv yayınını diğer odalardaki tv lere gönderebiliyor. Bunu kurduktan sonra evdeki internetime bağlanamadığımı gördum, yarın bunu deneyeceğim umarım aynı iişi görür. Görürse aynı devreyi yapmaya çalışacağım.( yapılması biraz zor gibi geldi ama bakalım :) ) nasıl yapıldığı hakkında fikri olan varsa, yada aynı işi yapar derseniz, bilgisini paylaşırsanız sevinirim.

Sayın lord ares
bahsetmiş olduğunuz tv ses ve görüntü aktarım cihazı 2,4 ghz frekansında çalışmaktadır.Açıkçası evdeki kablosuz modemin sinyalini ketiğini bilmiyordum bunu öğrendiğim iyi oldu.Sanırım bu cihaz da piyasada 120 tl civarında satılıyor olması lazım.Belki hazır cihaz üzerinde oynamak size fayda sağlayabilir.

Açıkcası free band o kadar da serbest değil maalesef. Yani tabii ki guard band lar var, olması da lazım çünkü pratikte hiçbir zaman dijital bir sinyali teorikteki gibi kare dalga olarak alamıyorsunuz. Sistemler baz olarak 377 Ohm hava direnci üzerine kuruluyor ama havadaki partiküller bile direnç gösterdiği için sinyaller bozuluyor. Bu yüzden de guard band +-0,5 GHz olarak alınıyor yanlış hatırlamıyorsam.

Şunu demeye çalışıyorum: Var olan sistemler bu free band a göre yapılmasına rağmen ve bu standart haline gelmesine rağmen sıkıntı yaşanılabiliyorsa, sağlam test cihazları (Spectrum analyzer gibi) olmadan bu işlemleri yapmaya kalkmak bir nevi kör dövüşü gibi olur. Var olan sistemlerin de modifikasyonları bana göre pek mümkün olmayabilir. Çünkü çok ince hesaplamalar var. Eğer yukarıdaki mesajda verdiğim linkteki bilgileri okumuşsanız dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. GHz mertebesinde ondalık frekans farkında bile devre elemanlarının davranışları değişebiliyor, tecrübe ile sabittir. :)

Araştırma yapılarak, uygun güç amfileri vb. seçilerek bu sistemler yapılabilir. Zor bile olsa yapılabilir. Bu amfiler veya diğer elemanlar Türkiye'de bulunmayabilir ama yurtdışından temin edilebiliniyor. Astarı yüzünden pahalıya olur mu? Yüksek ihtimal.. :) Ama ben kafaya koydum, ilerlemem yavaş dahi olsa ilerleyen zamanlarda bu projeyi yapacağım.

Saygılarımla,

NOT: Yukarıda yazdıklarımı 2,5 - 5 GHz arası sinyaller ile ilgili sualinizden yola çıkarak yazdım. Düşük frekanslar için bunların hepsi geçerli değildir.

Açıkcası free band o kadar da serbest değil maalesef. Yani tabii ki guard band lar var, olması da lazım çünkü pratikte hiçbir zaman dijital bir sinyali teorikteki gibi kare dalga olarak alamıyorsunuz. Sistemler baz olarak 377 Ohm hava direnci üzerine kuruluyor ama havadaki partiküller bile direnç gösterdiği için sinyaller bozuluyor. Bu yüzden de guard band +-0,5 GHz olarak alınıyor yanlış hatırlamıyorsam.

Şunu demeye çalışıyorum: Var olan sistemler bu free band a göre yapılmasına rağmen ve bu standart haline gelmesine rağmen sıkıntı yaşanılabiliyorsa, sağlam test cihazları (Spectrum analyzer gibi) olmadan bu işlemleri yapmaya kalkmak bir nevi kör dövüşü gibi olur. Var olan sistemlerin de modifikasyonları bana göre pek mümkün olmayabilir. Çünkü çok ince hesaplamalar var. Eğer yukarıdaki mesajda verdiğim linkteki bilgileri okumuşsanız dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. GHz mertebesinde ondalık frekans farkında bile devre elemanlarının davranışları değişebiliyor, tecrübe ile sabittir. :)

Araştırma yapılarak, uygun güç amfileri vb. seçilerek bu sistemler yapılabilir. Zor bile olsa yapılabilir. Bu amfiler veya diğer elemanlar Türkiye'de bulunmayabilir ama yurtdışından temin edilebiliniyor. Astarı yüzünden pahalıya olur mu? Yüksek ihtimal.. :) Ama ben kafaya koydum, ilerlemem yavaş dahi olsa ilerleyen zamanlarda bu projeyi yapacağım.

Saygılarımla,

NOT: Yukarıda yazdıklarımı 2,5 - 5 GHz arası sinyaller ile ilgili sualinizden yola çıkarak yazdım. Düşük frekanslar için bunların hepsi geçerli değildir.

Kardeşler, ağalar, ağabeyler; bir de benim aşağıdaki linkteki sorunuma bir el atsanız, forumdan takip ettiğim kadarıyla buradaki herkes işten az veya çok anlıyor, maalesef ben anlamıyorum... Bu nedenle değerli fikirlerinize ihtiyacım var, yardımcı olan olmayan herkese şimdiden teşekkürler...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektronik-haberlesme/32842-rf-oda-termostati-sorunu.html

Merhaba

Bende 1500 mhzde receiver tunerini kullanarak ve pll entegreli( sp5055) devre yapmaya çalışıyorum. ancak devreyi grçekleştirdim. ve bir sorunum var. pll kilitleyemedim. yani görüntü sinyalini girmeden tv de siyah ekranı elde ediyorum. sinyali girdigim zaman görüntüyü elde edemiyorum. bununla ilgili yardımcı olabilirmisiniz. cevabınızı bekliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri