Ev Telefonu Çalıca Harici Bir Adet Ampul Yakmak

hasan76

Üye
Arkadaşlar bir sorunum var... ev telefonu çalınca bir tane harici lambanın dışarıda yanması lazım. nasıl bir sistem ile yaparım bu işi...
teşekkür ettim.

------

Sadece büyük harf kullanarak mesaj yazmak ve konu açmak yasaktır. Tekrarında mesajınız silinecektir. Lütfen forum kurallarını okuyunuz.

Düzenleme: Roboelektronik

Moderatör tarafında düzenlendi:
telefonun içini aç ve hoparlörüne gelen uçlardan paralel bir çıkış al küçük güçlü bir lambaya bağla telefon çaldığında lambada yansın birkaç tane led kullanarak ta yapabilirsin....
daha büyük güçte lamba yakmak istiyorsan minik röle kullanman lazım...

elektrikcilerde ""munzam telefon rölesi "" satılıyor ondan bir tane al

ptt yazan yere paralel telefon hattını bağla

dikkat et telefon kablosuna sakın elektrik verme

diğer iki klemensede aynı elektrik düğmesi gibi faz (+) gir ve diğer ucuda çık lambaya götür
eksi ucunuda zaten direk lambaya gidecek.

telefon hattına bir adet küçük vatta ampül bagla..

Munzam zil rölesi kullanabileceğin gibi.Telefon hattının bir ucuna 1 Mf 250 v kondansatör bacağının birini,kondansatörün diğer ucunu 12 voltluk bir röleye bağla ve rölenin diğer ucunu telefon hattının diğer ucuna bağla.Rölenin kontaklarından akıma uygun olarak ne bağlarsan bağla. Ucuz ve esnek bir öneri.

telefonun hoparlor ucuna MOC3020 nın led gırışını bağla çıkışını bır triyakın geyt ucuna bağla 220 lamba yak kısaca ve kabaca yazdım pdf veya bır şema bul bu konuyla ilgılı ınternette ıstemedığın kadar buna benzer şemalar araştır oyle yap

mesajlarınız için teşk. ederm...

telefon hattına bir adet küçük vatta ampül bagla..

Bilmeden milleti yanıltmayın, telefon ya hiç çalmaz, yada ampül yanar, yada telekomdan ikaz gelir, yada modem kullanıyorsanız ona zarar verir.

@Hasan76 , kontrol kalemlerinin çoğunda kullanılan neon indikatör lambalardan bir tanesini hatta paralel bağla, bu tür neon lambalar 60v ac den sonra iletken olur, yani zil sinyalinde..... diğer zamanlarda pasiftir, hatta zarar vermez, dilersen neonun ucuna 1k ohm direnç bağlayabilirsin , hepsi 25 kuruş tutar.

Bilmeden milleti yanıltmayın, telefon ya hiç çalmaz, yada ampül yanar, yada telekomdan ikaz gelir, yada modem kullanıyorsanız ona zarar verir.

@Hasan76 , kontrol kalemlerinin çoğunda kullanılan neon indikatör lambalardan bir tanesini hatta paralel bağla, bu tür neon lambalar 60v ac den sonra iletken olur, yani zil sinyalinde..... diğer zamanlarda pasiftir, hatta zarar vermez, dilersen neonun ucuna 1k ohm direnç bağlayabilirsin , hepsi 25 kuruş tutar.

selam kimseyi küçük düşürmek istemiyorum
sayın kural arkadaşım herkes burada fikrini söylemekte ama sizin bu tavrınız benim hoşuma gitmedi adam azarlar gibi söylüyorsunuz sakın kızmayın buna yazarken bile biraz daha sakin kalp kırmadan izah edebilirsiniz mesela

bu işlerde yetki no müshendis .tekniker.olmanın yanında yılların verdiği tecrübede önemlidir. demek lazım kalp kırmaya gerek yok .sadece sylenenler kişinin fikri düşüncesi dir

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri