turn on devresi yardım

unalorkun

Üye
ustalar merhaba.
sıcaklık sensörü olan bir alanda ısı belli bir seviyeye çıktığında alarm çalmaktadır. bu alarm sıcaklık düşene kadar çalıyor ve rahatsız ediyor, bu sebeple fişi çekilerek devre dışı bırakılıyor. bunun yerine alarm çalıştığında haporlörün sesini 1 saat devre dışı bırakacak dokunmatik tuşlu bir zaman devresi yapmak istiyorum. en basit haliyle ve acemi birinin anlıyacağı bir dille devre şeması verebilirmisiniz. devre gücünü 9-12v adaptörden alacak. internette çok araştırdım birçok devre buldum ve kafam baya karıştı. şimdiden teşekkür ederim.

Dokunmatik ve zaman ayarlı olmassa kolay olur senin açından. Hoparlöre seri bir anahtar bağlarsın açıp kapatır. En basiti böyle olacaktır. Ama daha ileri bişey isterim dersen ve ilk elektronik projense iş zorlaşabilir. Zamanlayıcı devresi lazım sana.

Dokunmatik ve zaman ayarlı olmassa kolay olur senin açından. Hoparlöre seri bir anahtar bağlarsın açıp kapatır. En basiti böyle olacaktır. Ama daha ileri bişey isterim dersen ve ilk elektronik projense iş zorlaşabilir. Zamanlayıcı devresi lazım sana.

anahtarlı sistem işime yaramıyor. sonuçta anahtarı açmayı unutmakda var işin içinde. elektronikten amatör seviyede anlıyorum. nette 555 entegresi ve sadece transistörlerle yapılan devreler buldum. fakat çok açıklayıcı değil benim için. hangi sistem daha karralı ve basit olur.

anahtarlı sistem işime yaramıyor. sonuçta anahtarı açmayı unutmakda var işin içinde. elektronikten amatör seviyede anlıyorum. nette 555 entegresi ve sadece transistörlerle yapılan devreler buldum. fakat çok açıklayıcı değil benim için. hangi sistem daha karralı ve basit olur.

555 entegresinin tam kodunu verir misin? Transistörlerle yapıcaksın zaten, röle kullansan bile transistörle tetikliyceksin röleyi. Sen bulduğun şemaları buraya update et. Bi de 555 entgeresi dediğin ic nin tam kodunu verebilirsen daha iyi olur.

aşağıdaki devreyi buldum isis de test ettim çalışıyor. fakat zamanlama konusunu anlayamadım bu devrede sistemi ortalama 1 saat gecikme nasıl yaparım.

Ekli dosyalar

• 24838_html_477a6e79.jpg
    24838_html_477a6e79.jpg
    13.2 KB · Görüntüleme: 34
aşağıdaki devreyi buldum isis de test ettim çalışıyor. fakat zamanlama konusunu anlayamadım bu devrede sistemi ortalama 1 saat gecikme nasıl yaparım.

sayın ustalarım. Derdime bir çare haporlor sesini ortalama 1 saat kapatan bir gecikme devresi lazım. yokmu derdime bir çareeee....

devredeki kondansatörün kapasitesini arttırın yada 100 k pot yerine daha yüksek pot takın formül T=R*C saniye olarak bulursunuz hesabı yapın gerekli direnç ve kondansatör kapasitesini seçin. bu arada formüldeki değer farad olarak alınır kondansatörlerin üzerinde mikrofarad değeri vardır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri