LM 317 Nasıl kullanılır Nasıl bir entegredir?

Fatih Kull

Üye
Arkadaşlar ben bu LM317 nin nasıl kullanıldığını anlamadım gitti datasheet'e de baktım ama anlayamadım
tamam dirençlere göre istediğimiz voltajı alabiliyoruz ama hangi voltajlar arası birde giriş gerilimi (Vi) ile çıkış Gerilimi(Vo) arasındaki ilişki ne bu ayar akımı nasıl hesaplanıyor.Öğrenmek istiyorum millet bir sürü program falan yazmış ama neyin ne olduğu belli değil anlasam gerek de yok zaten

LM317 genelde regülatör devrelerinde kullanılır. Giriş gerilimi 1.2V ile 30 V arasında olabilir. Adjust ucuna bağlanan dirençler sayesinde çıkış gerilimini sabit tutar. Giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki ilişki de örneğin 14V giriş geriliminiz var ve siz 1Kohm dirençlerle çıkışı 5V'a sabitlemek istiyorsunuz. Giriş gerilimi izin verilen yüzde den daha fazla artarsa çıkış gerilimi de doğru orantıda artar demek. Örneğin giriş gerilimi 14V dan 24 V a çıkarsa çıkış gerilimi de 10V civarına artar demek. Ancak 15V olursa çıkış gerilimi artışı kabul edilebilir seviyelerde olacaktır. Ve giriş gerilimi asla çıkış geriliminden düşük olamaz.

Peki Vout=1.25(1+R2/R1)+Iadj.R2 formulü var buradan çıkış voltajı bulunuyor dirençleri ayarladık diyelim Iadj nasıl bulunuyor

hocam o parantez başındaki 1.25 referans voltajı 1.25 kalmak zorunda değil yani out la ref(adj) bacağı arasındaki gerilim Iadj de senin adjden geçen akım ,node yöntemiyle (Vadj/R2)-((Vout-Vadj)/R1) den hesaplayabilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri