Merdiven Otomatiği Bağlantı Şeması

kara yusuf

Üye
sevgili arkadaşlar merdiven ott arızsı var mer. ot buton çıkışı na butona ener.galmiyor atladığım bırşey var yardım

Arkadaşım ! zaten merdiven otomatiği butonuna enerji gelmez. Butona nötr girip, çıkar.

kara yusuf

Merdiven otomatiği tesisatı apartmanların merdivenlerinin ve ortak koridorlarının aydınlatılmasında kullanılır. Her katta bir ve ya iki buton bulunur. Merdiven otomatiği devresi, butonlardan herhangi birine basılmasıyla çalşır ve bütün lambaları yakar. Devredeki bütün butonlar ve lambalar birbirine paralel bağlıdır. Merdiven otomatlarının 1-4 dak zaman aralığında çalışacak şekilde ayarlanabilirler. Çalıştırıldıklarında ayarlanan süre sonunda lambalar otomatik olarak söner.

Bağlantı aşağıdaki gibidir

3-katli-Merdiven-Otomatigi.jpg

Bu bağlantıdada anlaşılacağı gibi buton merdiven otomatiği içerisindeki 12 dcv röleyi tetiklemede kullanılır.Merdiven otomatikleri 2 kısma ayrılır transformatörlü tip transformatörsüz tip

Sayın MeSut. !
Siz hem bağlantı şemasını resim olarak vermişsiniz, hemde merdiven otomatiğinin elektronik şemasını çok açıklayıcı olarak vermişsiniz. Sizin çalışmalarınızdan haberim olmadan bende bir şema çizdim.

"Benim çalışmalarımı beğenmedi, tekrar şema göndermiş" demezseniz izninizle bende çizdiğim şemayı gönderiyorum.

Sayın kara yusuf !

Merdiven otomatiği şema olarak aşağıda olduğu gibidir. Klemens sıralaması değişik markalarda farklılık gösterebilir.

Kolay gelsin. HOŞÇAKALIN

Ekli dosyalar

• merdiven otomatiği.jpg
    merdiven otomatiği.jpg
    66.3 KB · Görüntüleme: 732
Moderatör tarafında düzenlendi:
ŞEF ve MeSut. sizler teşekkür ederim . bina tesisatı hakkın da pek iyi değilim sizleri sık sık ziyaret edeceğim.kara yusuf

sn şef bizim evdeki merdiven otomatiğinde butonlarda enerji var

alaaddin ' Alıntı:
sn şef bizim evdeki merdiven otomatiğinde butonlarda enerji var
Kontrolkalemi ile baktığında enerji var gibi görürsünüz. Butona basıp otomatiği devreye aldığınızda sönecektir. Yani o gördüğünüz enerji aslında merdiven otomatiğinin üzerinden dönüş yapan enerjidir.

sn şef size çok teşekkür ederim kusura bakmayın biraz yeniyimde

Mesut ' Alıntı:
kara yusuf

Merdiven otomatiği tesisatı apartmanların merdivenlerinin ve ortak koridorlarının aydınlatılmasında kullanılır. Her katta bir ve ya iki buton bulunur. Merdiven otomatiği devresi, butonlardan herhangi birine basılmasıyla çalşır ve bütün lambaları yakar. Devredeki bütün butonlar ve lambalar birbirine paralel bağlıdır. Merdiven otomatlarının 1-4 dak zaman aralığında çalışacak şekilde ayarlanabilirler. Çalıştırıldıklarında ayarlanan süre sonunda lambalar otomatik olarak söner.

Bağlantı aşağıdaki gibidir

3-katli-Merdiven-Otomatigi.jpg

burada butona basılmadan da lambalara faz-nötr gidiyor ve yanmıyor mu? sanki buton L-N arasında olmalı?

faz merdiven otomatiğinin içindeki rölenin kontağından gelir

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri