uzaktan kumandalı araba geri gitmiyor

ibosch01

Üye
slm arkadaslar elimde bir uzaktan kumandalı araba var.ileri gidiyor ama geri gitmiyor bazen gidiyor.motora iki kablo gidiyo artı eksi yönü degiştirilerek devre üzerinden geri gidiyo normalde.ama ileri giderken aniden geri basarsam bazen geri gidiyor.birkac kontrol yaptım ama sorun giderilemedi.kumandadaki 27,5 mhz lik kristalden süpheleniyorum ondan olabilirmi acaba.yardımlarınızı bekliyorum saolun.

slm arkadaslar elimde bir uzaktan kumandalı araba var.ileri gidiyor ama geri gitmiyor bazen gidiyor.motora iki kablo gidiyo artı eksi yönü degiştirilerek devre üzerinden geri gidiyo normalde.ama ileri giderken aniden geri basarsam bazen geri gidiyor.birkac kontrol yaptım ama sorun giderilemedi.kumandadaki 27,5 mhz lik kristalden süpheleniyorum ondan olabilirmi acaba.yardımlarınızı bekliyorum saolun.

Kristalden olduğunu zannetmem... İleri -geri enerjilendirme röle üzerinden mi?

Kumanda ile değil enerjiyi siz el ile değiştirin (!) motor kutuplanmasında sorun olabilir.

bazen ilerigittiginde aynı anda geri bastıgımda alıyor.yani kumanda ile araba irtibatlı oldugu sırada.motor da sorun yok.

geri butonunda temassızlık olabilir güzelce bi temizleyip deneyelim

iletim kesim süresi için biraz zaman aralığı(ölü zaman) bıraktınız mı? transistörler aynı anda iletimde kalıyorsa sorun çıkarabilir.

bu dediklerinizin hepsini denedim fakat sorun devam ediyor.çarsıya inice kristal alıp degişip deneyeceğim.ilginize tşk ederim.

kristalle alakalı birşey değildir. kristali boşuna elleme. eğer bir yone çalışıyorsa kristal sağlam demektir.

motorun artı eksi kutuplarını ters bagla , ileri yaptıgında ters gitmezse arıza motorda,ileri gitmezse kutuplama transistörlerindedir .bozuk olanı degiştiriniz . kristalle hiç ilgisi yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri