Ledler için kaç amper kaç watt güç kaynagı

mandalina_

Üye
Elimde 3volt 20 amperlik 99 tane led var.
Ben bu ledleri led+led+led+150ohm şeklınde seri baglayıp sonra bu serileri birbirine paralel baglıcam.?
Kaç amperlik kaç wattlık güç kaynagı yada trafo kullanmalıyım ?12volt DC çalıştırcak ledleri
Bunun hesabı nasıl yapılıyor?

Ledleri seri bağlarken öncelikle ledin çalışma voltajı değil yanar vaziyetteyken üzerinde düşen voltaj önemlidir. Bu değeri biliyorsan seri veya paralel kaçarlı gurup yapacağın ortaya çıkacakdır. Koruma direnci ise diyotların üretimde oluşan toleransların sonuçlarını absorbe etmek için kullanılır(Akım sınırlayıcı).

3 volt 20mA dir ...

3x0.020 = 0.06 W Bir ledin harcayacağı güç... (1amper 1000 mA)
99x0.06= 6 W yani ledlerde harcanacak güç en az 6 watt olacak.

Dirençlerin ısınmasından dolayıda bir okadar watt harcanacağını düşünürsek ... 12 W

Ledlerin üzerindeki gerilim 9 volt olmalı (3 led seri idi) 12/9: 1.5 Amper

Kullanacağın güç kaynağı en az 12 volt 1.5 amperlik olursa işini görür...

Son düzenleme:
mesutelb teşekkürler güzel hesap

teknisyen59 nasıl teknisyen oldun anlamıyorum formül karmaşası yaşıyorsun heralde

arkadaşlar bir çok arkadaşıma dostuma led tabela baglantıları yaptım hiç birinde piyasada yaygın hade kullanılan 3lü grup kullanmadım bunun birinci nedeni işi artırması 2 nedeni ise bütün yük direnc üzerine düştügü için direncin fazla çok fazla ısınması ve görevini yerine getirememesinde ledlerin kullanılamaz hale gelmesi yüzündendir dışarı çıktıgınızda led tabelalara bakın görüceksiniz ben ledleri voltajlarına göre bagların sonunada devre koruması olarak direncimi atarım 2 yılı aşkın yanan tabelaların hazzı ile sizlerle paylaşırım baglantılarım ise: kırmızı veya sarı kesikbaş led de yani çalışma voltajı 2, 2.2 v olan led i 6 seri sonunda 1 ohmluk direnç olarak baglarım yani 6x2den 12 volt eder ki besleme voltajımızdır yeşil beyaz mavi 3 volt yani 4 erli seri sonuna 1 ohmluk direnc 3x4 12 haydi kolay gele

6 led seri bağlanıp yapılan sistemde,ledin biri açık devre olduğunda 6 led söner.Bu da tabelada bayağı bir karanlık ve çirkinlik yaratır.3 lü gruplamada ise en fazla 3 led söner,tabelada daha az karanlık olur.Bu nedenle 3 lü seriler tercih ediliyor.Kolay gelsin.

3 volt 20mA dir ...

3x0.020 = 0.06 W Bir ledin harcayacağı güç... (1amper 1000 mA)
99x0.06= 6 W yani ledlerde harcanacak güç en az 6 watt olacak.

Dirençlerin ısınmasından dolayıda bir okadar watt harcanacağını düşünürsek ... 12 W

Ledlerin üzerindeki gerilim 9 volt olmalı (3 led seri idi) 12/9: 1.5 Amper

Kullanacağın güç kaynağı en az 12 volt 1.5 amperlik olursa işini görür...

Selam üstad tek bir beyaz ledi 5 saat çalıştırmak için nasıl bir pil kullanmalıyım?

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri