Devrenin bağlantısıni bu şekilde yapsam motor çalışır mi???

emrah73

Üye
Arkadaslar bu devrenin bağlantısıni bu şekilde yapsam motor çalışır mi???

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ekli dosyalar

• 1396722234019.jpg
    1396722234019.jpg
    25 KB · Görüntüleme: 54
Bilgim kadarıyla söylersem çalışmaz ama diğer ustalarda yorumlasın derim.

Pilin kutuplarını yer değiştirirsen büyük ihtimalle çalışacaktır.

Dostum alttaki transistör güç transistörünün base ucunu sıfıra çekiyor. Pek mantıklı gelmedi ama yani bana transistörlerin bağlantı şekli hatalı

iki transistörün birbirine bağlantısı için darlington bağlantıyı araştırmanızı öneririm aşağıda bir resim paylaşıyorum. Akımı arttırmak için

darl.gif

Bende bir düzeltme borçluyum dalgınlığıma gelmiş npn pnp karşıklığı yaşamışız.Devreniz olduğu şekliyle çalışıyor proteus simülasyonunu denedim işte ekran görüntüsü. Sadece diyot yönü değiştirilmiştir koruma amaçlı takılan diyot normalde ters polarmada olmalıydı.
ldr-dcmotor.jpg

Son düzenleme:
Anladım tşkler arkadaşlar

devreni kur çalıştır dene. motoru bağlama led yanıyorsa motorda çalışır????

Bencede bir denemede fayda var. Devreyi bende proteusta kurdum besleme voltajını 12 volt verdim çıkışta da bir voltmetre ve lamba bağladım. Ama çıkışta 12 volt alamadım. Lamba biraz akım geçerek ışık yayıyor ama tam güçte değil.

Arkadaslar bu devrenin bağlantısıni bu şekilde yapsam motor çalışır mi???

Devre çalışmaz çünkü paralel bağlı diyot, motordan geçmesi gereken akımı üzerine alır. Sanırım o diyodun amacı ters emk'yı önlemek için ama ters bağlanmış. Diyodun yönünü değiştirip bu diyoda bağlı seri direnci kaldırırsanız motor çalışmalıdır.

Devre çalışmaz çünkü paralel bağlı diyot, motordan geçmesi gereken akımı üzerine alır. Sanırım o diyodun amacı ters emk'yı önlemek için ama ters bağlanmış. Diyodun yönünü değiştirip bu diyoda bağlı seri direnci kaldırırsanız motor bahsettiğiniz diyot led diyottur o.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri