Kare dalga ureteci

denten

Üye
Oncelikle selamlar.
Benim +12v -12v arasinda salinan bir kare dalga ureteci devresine ihtiyacim var. Kendim bir kac deneme yaptim fakat istedigim randimani elde edmedim. Frekans 200 Hz ile 8000 Hz arasinda degisecek. Hazir devre yerine kendim tasarlamama yardim edecek bilgi paylasirsaniz sevinirm. Onemli olan mumkun oldugunca temiz ve simetrik dalga elde edebilmek.

Simdiden tesekkurler ve saygilar...

Dostum merhabalar...

ben bundan 1998 de uğraşmıştım benzer bi devre ile yalnız bunu bir trafo sürerek 220 volt elde etmek için kullandım. Entegre olarak 4047 entegresini kullandım. 40-60 hz arası ayar yapıyordum. karedalga +12 volt ile -12 volt arası sinyal alıyordum. entegrenin datasheeetinde 100 khz ye kadar ( yani 100 000 hz ) çalıştığı yazıyor. burdan bakabilirsin http://www.ti.com/lit/ds/schs044c/schs044c.pdf

uygun direnç kondansatör değerleri ile ayarlı bir frekans jeneratörü yapıp bunu transistörlerle güçlendirebilirsin. benim yaptığım devrenin şeması ise aşağıda. Trafo olmadan sadece sinyal jeneratörü kısmını kullanacaksın. Yada bu olmaz dersen benzer bir astable monostable jeneratör olan NE555 entegresini öneririm. 555 Astable ve Monostable Devre Hesaplama buradan hesaplaması ile ilgili detaylı bir bilgi alabilirsin.

Bu frekans jeneratörünü ne için arıyorsun sorabilirmiyim sakıncası yoksa belki başka önerilerde de bulunabilirim. kolay gelsin.

230volt-400w-dcac-inverter-sema-devre.jpg

transistör yerine mosfette kullanabilirsin

m%2Busing%2BCD4047%2Band%2BIRFZ44%2Bpower%2BMOSFET.png

Ustad oncelikle cevapladiginiz icin tesekkuler.
Yapmak istedigim seye gelince yuksek hassasiyetli bir manyetometre tasarliyorum. Isin sensor kismini bitirdim. Fakat hali hazirda kullandigim surucu devreleri pek tatmin etmedi beni. Sizin yonteminizi kullanmayi dusundum (trafo ile beraber) fakat agirlik cok onemli. Sistemin blok diyagramini ekliyorum.
Burada onemli olan akimin bobin uzeride yon degistirmesi.

tekrar tesekkurler...

MAG_BLOCK.jpg

Ekli dosyalar

• MAG_BLOCK.jpg
    MAG_BLOCK.jpg
    50.6 KB · Görüntüleme: 17

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611