220 volt ısı sensrörü devresi

veysel28

Profesyonel Üye
Arkadaşlar bana lazım olan 220vac ile beslenen ısıya duyarlı 220vac röle açma kapama yapabilen elektronik devre şeması.Isı arttığında röle devreye çekecek ısı düştüünde bırakacak.Kontrol etmek istediğim 5vdc fan röle kontaklarından açma kapama yapacam.Çok güçlü olması gerekmiyor sadece röleyi çektirsin yeter.Nette çok aradım bulamadım. Farklı uygulamalar var ama direk 220 ile çalışanı görmedim. bilgiğiniz elinizde olan devre varsa paylaşırsanız sevinirim.

S.A.
Bu iş için tek kontak dijital termostadlar var istediğiniz gibi kullanırsınız.

Son linkteki devre güzelmiş yalnız siz sıcaklığı görmek istiyorsanız sorun teşkil ediyor. sıcaklığı görmem gerekmiyor derseniz güzel bir devre olmuş oluyor.

Piyasadaki dijital termostatlar 2 çeşit. Bir modeli 12 volt ile çalışır. bir modeli ise 220 volt ile çalışır. 220 ile çalışanların içinde mini bir transformatör var. Bu transformatör devre için gerekli olan düşük voltajı üretir. Direkt 220 volt ile çalışan bir termostat görmedim.

linkte vermiş olduğunuz devre 5 voltta maksimum 20 ma akım verebiliyor. T1 transistörünü daha güçlü bir transistörme değiştirirseniz daha yüksek akımları kontrol edebilirsiniz.

kolay gelsin

Serkanın dediklerine katılıyorum. Kendini 20 diye şartlandırma senin de bildiğin gibi 220 cihazların içinde tarfolu ya da trafosuz beslemeler mevcut ör: merdiven otomatı, impuls röle, hareket sensörlü lamba vb...

Ustalarım aslında devre sizegöre çok basit sanırım tam anlatamadım 220v giriş 220v çıkış olacak tabi çıkışta sıcaklığa bağlı açma kapama 220v röle ile yapılacak. Bu devrede trafo olacağını sanmıyorum. :)

şimdi 5 volt fan kontrol etçem diyorsunuz 220 volt röleden bahsetmişsiniz bunu ben şahsen anlamadım.eğer 5 volt fan ısı ile kontrol edilecekse besleme 220 volt ac olacaksa bence bir 5 volt adaptör bir pot bir ntc sensör bir transistör ile fan belli bir ısıda girer çıkar.röleye bile gerek yok.

220 volt diyorsanız murat kardeşimin dediği gibi bir hazır modül bu işi çok iyi yapar link veriyorum ordan incelerseniz istediğiniz değerleri mevcur profesyonel bir cihazdır.

Dijital ON/OFF Sıcaklık Kontrol Cihazı / Ölçüm Kontrol Cihazları

Son linkteki devre güzelmiş yalnız siz sıcaklığı görmek istiyorsanız sorun teşkil ediyor. sıcaklığı görmem gerekmiyor derseniz güzel bir devre olmuş oluyor.

Piyasadaki dijital termostatlar 2 çeşit. Bir modeli 12 volt ile çalışır. bir modeli ise 220 volt ile çalışır. 220 ile çalışanların içinde mini bir transformatör var. Bu transformatör devre için gerekli olan düşük voltajı üretir. Direkt 220 volt ile çalışan bir termostat görmedim.

linkte vermiş olduğunuz devre 5 voltta maksimum 20 ma akım verebiliyor. T1 transistörünü daha güçlü bir transistörme değiştirirseniz daha yüksek akımları kontrol edebilirsiniz.

kolay gelsin

Serkan usta t1 transistörün yerine ne tavsiye edersin 2amper yeter. Bu devreyi yapacam sanırım

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

arkadaşım sen bu sorunu diğital termostat yada pano içi termostatlar var tek kontaklı onlarla çözebilirsin

Tek sıcaklık değerinde çalışan basit bir termostat al röle bobinine seri bağla gitsin. Sanırım senin istediğin bundan ibaret. 50 120 Derece arası NO veya NC kontaklı tipler mevcut.

Eğer ayarlı(dijital) istiyorsanız hazırı 30-40 TL arası fiyata satılıyor.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri