Ayarlı power supply 0-30 volt 5 amper smps

serkan_48

Üye dümdüz üye
Değerli arkadaşlar merhabalar,

Uzun bi araştırmadan sonra aşağıdaki devrelerden birini yapmayı planlıyorum. Transistörlü devreler smps modifikasyonlarını düşündüm ama en sonunda yapabilirsem aşağıdaki devrelerden birini hazırlayıp amatör çalışmalarımda birini kullanmak istiyorum.

Yine aklıma takılan soru şu bunlarda kullanılan bobinleri nasıl ve neyin üzerine saracağım. karkas yada nüve neye benziyor çap ve spir ne olacak anlayamadım. devrelerdeki bobinlerde birinde 20x10x7 5 turn diyor. bu dairesel nüvemidir 5 tur çap ne olabilir. ? diğerinde 20x10x7.5 50-60 0.8 yazıyor. 20 - 10 - 7.5 halka nüveye 0.8 lik telden 50 yada 60 turmu sarılacak? Pc power supplysindeki nüve bobinleri tekrar sararak filan kullanabilirmiyim? Anlayamadım. yorumlarınızı alabilirmiyim?

smps ile ilgili çok araştırma yaptım ama Türkçe İngilizce bilgi bulamadım. Bu ruslar ne varsa bunlarda var Mastech 3003 - 3005 - 3010 v.s. bi çok devre şeması pcb resimleri paylaşmışlar hayran kaldım ama dillerini anlamamak çok kötü malesef... :( :(

Verdiğiniz linki daha öncede incelemiştim. Transistörlü devrelerde ısı problemi olduğu için uygulamak istemiyorum. Elimde şu an kullandığım bir tane var ama ondanda 2 amper üzerine çıkamıyorum. bu sorunlardan dolayı 0 - 30 volt smps arayışındayım.

bir adet 24 volt 8 amper smps var elimde modifiyelerle 10 - 30 volt arası ayar yapabiliyorum ama 10 voltun altına inemedim. malesef..

Değerli arkadaşlar merhabalar,
Uzun bi araştırmadan sonra aşağıdaki devrelerden birini yapmayı planlıyorum. Transistörlü devreler smps modifikasyonlarını düşündüm ama en sonunda yapabilirsem aşağıdaki devrelerden birini hazırlayıp amatör çalışmalarımda birini kullanmak istiyorum.

Yine aklıma takılan soru şu bunlarda kullanılan bobinleri nasıl ve neyin üzerine saracağım. karkas yada nüve neye benziyor çap ve spir ne olacak anlayamadım. devrelerdeki bobinlerde birinde 20x10x7 5 turn diyor. bu dairesel nüvemidir 5 tur çap ne olabilir. ? diğerinde 20x10x7.5 50-60 0.8 yazıyor. 20 - 10 - 7.5 halka nüveye 0.8 lik telden 50 yada 60 turmu sarılacak? Pc power supplysindeki nüve bobinleri tekrar sararak filan kullanabilirmiyim? Anlayamadım. yorumlarınızı alabilirmiyim?
Merhaba.
R20x10x7.5
20mm çapında, 10mm uzunluğunda bir şeyin üzerine 7.5 sipir sar demek istemiş galiba. Emin değilim, son sözü ustalarıma bırakıyorum. Saygılar...

Merhaba, vermiş olduğunuz sitede bitmiş devrenin resimleri var. Biraz Bulg. Rusça bilirim R20x10x7.5 R20 kodlu ferrit-nüve veya fiziksel ölçüler olabilir 20mm çap 10mm yük., 7,5mm iç çap. 0,8 mm telden 50-60 nav [(türkçe karakterlerle) tur demek] sarılacak.
Birinci devreye ait bobin resmi sağ altta:
index.php?action=dlattach;topic=2848.jpg

İkinci devreye ait bobin örneği zaten biliyorsunuzdur 5 turn/tur :) resimde 5 turdan fazla sargı var kafam karıştı?!
index.php?action=dlattach;topic=2848.jpg

by lent benimde kafam bundan dolayı karıştı anlayamadım. 20 dış çap 10 iç çap 7 genişlik üzerine 5 spir anladım ama bunda tel çapı yazmıyor. Deneme yanılma yapmayı düşünüyorum ama sonucu ne olur indüktans oluşturmazsa ne olur sadece çıkış voltajı alamayabilirim yada lm seri entegre cuf olabilir mi?

kafam iyice karıştı. Rim elektroniğin 30 volt 5 amper transistörlü devresi vardı onumu yapsam diye düşünüyorum artık kafam allak bullak oldu..

Elinizde ölçü aleti vardır çıkışını bildiğiniz adaptöre yaptığınız bobini (amper arttırıcı etkisi var) bağlayın şekildeki gibi ve amperi ölçün doğru orantıyl sarınızın amperi ne kadar etkileyeceğini anlarsınız olmadı bir iki sargı azaltır/arttırsınız.

Yukarıdaki projede giriş 37 volt dc olarak gösteriyor 37 güç kaynağı yapabilmek için 200VA trafo gerekmektedir.Bu da bayağı büyük ve ağır altarnatif birşey var mı yoksa ben mi yanlış anladım ?

..altarnatif birşey var mı yoksa ben mi yanlış anladım ?

Doğru görmüşsün.
Bir şekilde smps olayını girmişken 100-250Vac yapmak varken linkdeki devreler ahmakça.
Fazladan opamp a filan ihtiyaç duymayan gayet başarılı chip ler ve devreler var.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri