Modem devresinde Wireless Alıcısının Yerini Bulma

coolifeX

Üye
Arkadaşlar bnm bu modemimde anten yok ve ben bu modeme iyi bir anten takmak istiyorum, amaç sinyali kuvvetlendirmek. Bu devrede wireless alıcısının yeri nerede bilen varsa söylesin lütfen.

https://i.kontrolkalemi.com/1/vpxv4.jpg

Resmin boyutu büyük indirip yakınlaştırabilirsiniz çekim kaliteli.
Yardımlarınız işim şimdiden teşekkürler bilen usta arkadaşlar lütfen söylesinler çünkü çok acil olarak lazım

Sol alt köşede 2 adet anten görünüyor (c591, c595 uçları) ama yüksek frekansta anten yapımı pek basit değildir. umduğun sonucu alamayabilirsin

Sol alt köşede 2 adet anten görünüyor (c591, c595 uçları) ama yüksek frekansta anten yapımı pek basit değildir. umduğun sonucu alamayabilirsin

Hocam benim kullanmadığım bir modem var onun antenini buna takıcam. Cevabın için çok teşekkürler. c591 ve c595 in olduğu yerde yuvarlak sarı boşluklar var galiba onlardan bahsediyorsunuz ,Peki kabloyu hangisine lehimlemem lazım?

resimden net anlaşılmıyor devredeki anten dupol antende olabilir. eğer değilse 2 adet anten kullanman gerekiyor

resimden net anlaşılmıyor devredeki anten dupol antende olabilir. eğer değilse 2 adet anten kullanman gerekiyor

Modem bu hali ile normal çekiyor. Yanlız sinyali diğer modemime göre zayıf kalıyor. Dupol anten derken neyi kastettiniz içine gömülü bir anten mi acaba?

Hocam anteni lehimlicem ama emin değilim o delikler bomboş ve bir yere de gitmiyor acaba anten başka yerde mi?

Gördüğüm kadarıyla orda daire ile işaretli olan yerlerden çıkan bakır hatlar anten görevi görüyor olması lazım. kısa ve düz şekilde gidip herhangi bi yere bağlanmıyor. onlar anten görevi görüyor. Birde ayrıca dikkatimi çeken kısım bu antene sinyalin geldiği chipsetin üzeri ekranlanması ( metan bi kafesle korunması gerekir ) gereklidir. burda resimde plakette yeşile boyanmamış kare şekil bunu gösteriyor. onun üzerinde metal bi koruma varmıydı ?

dipol anten aşağıdaki resimdeki gibidir. tabi bu antenin boyu frekansa göre hesaplanır. frekans yükseldikçe boy düşer ve yönlü antendir.

example-of-dipole-antenna.jpg

Gördüğüm kadarıyla orda daire ile işaretli olan yerlerden çıkan bakır hatlar anten görevi görüyor olması lazım. kısa ve düz şekilde gidip herhangi bi yere bağlanmıyor. onlar anten görevi görüyor. Birde ayrıca dikkatimi çeken kısım bu antene sinyalin geldiği chipsetin üzeri ekranlanması ( metan bi kafesle korunması gerekir ) gereklidir. burda resimde plakette yeşile boyanmamış kare şekil bunu gösteriyor. onun üzerinde metal bi koruma varmıydı ?

dipol anten aşağıdaki resimdeki gibidir. tabi bu antenin boyu frekansa göre hesaplanır. frekans yükseldikçe boy düşer ve yönlü antendir.

Ekli dosyayı görüntüle 14522

Yok hocam kafes falan yoktu,zaten devre kutuyu açınca direk bu şekilde çıktı. Bu modem TTnet'in hediyesi yani ucuz ve büyük ihtimalle özelliklerden kısılıp bizlere servis edilmiş :) Dediğiniz yer şu sol en altta olan dikdörtgen şeklindeki bakır gibi olan yer mi? ya da yukarısında 2 tane beyaz-yeşil olan yerler mi?

Kabaca aşağıdaki resimde bilgim dahilinde olanları aktardım.

Kafes ekranlama olmazsa ne olur dersin olmazsada çalışır ama modemin yakınında bir elektromanyetik kaynak varsa ( telsiz telefon cep telefonu v.s. ) özellikle cep telefonu yakın frekanslarda çalıştığı için veri aktarımınızda kopma yada bozulmalara neden olur. Ama bu illa olacak diye bi durum yok. olmayadabilir. olmuş olupta siz farketmemiş olabilirsiniz.. ( çok felsefik bi söz oldu bu kusura bakmayın ) :D

Ama ismail arkadaşımızında dediği gibi ben bu rf işlerine merak saldığımda baya bi uğraştım ama bişeyleri beceremedim. mesela bir devrenin aynısını yapsanız bile çalışmayabiliyor. ölçüm ayar kalibrasyonlarının yapılması gerekiyor. Anten yapımıda kolay değildir. giden güç geri dönen güç önemlidir. yayını antenden atamazsanız güç swr olarak geri döner ve devre zarar görür bu yüksek güçlü cihazlarda böyledir. Bunlarda bu kadar kritikmidir pek bilgim yok.
vpxv4.jpg
kolay gelsin

Kabaca aşağıdaki resimde bilgim dahilinde olanları aktardım.

Kafes ekranlama olmazsa ne olur dersin olmazsada çalışır ama modemin yakınında bir elektromanyetik kaynak varsa ( telsiz telefon cep telefonu v.s. ) özellikle cep telefonu yakın frekanslarda çalıştığı için veri aktarımınızda kopma yada bozulmalara neden olur. Ama bu illa olacak diye bi durum yok. olmayadabilir. olmuş olupta siz farketmemiş olabilirsiniz.. ( çok felsefik bi söz oldu bu kusura bakmayın ) :D

Ama ismail arkadaşımızında dediği gibi ben bu rf işlerine merak saldığımda baya bi uğraştım ama bişeyleri beceremedim. mesela bir devrenin aynısını yapsanız bile çalışmayabiliyor. ölçüm ayar kalibrasyonlarının yapılması gerekiyor. Anten yapımıda kolay değildir. giden güç geri dönen güç önemlidir. yayını antenden atamazsanız güç swr olarak geri döner ve devre zarar görür bu yüksek güçlü cihazlarda böyledir. Bunlarda bu kadar kritikmidir pek bilgim yok.
Ekli dosyayı görüntüle 14523
kolay gelsin

Hocam sağ olun dediğiniz yerlere lehimle anteni takıyorum ama pek bir etkisi olmadı gibi çekim gücü aynı :) Sadece internet hızı biraz daha hızlandı gibi o da lehimden midir bilemedim :) Galiba çok kurcalamamak lazım :)

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri