Infraredler

h.n

Üye
merhaba , ben uzaktan kumandaların içindeki yükseltici, alçaltıcı imfraredlerle ilgili derinlemesine bir araştırma yapmak istiyorum ve yaptım da ama tam olarak istediğimi bulamadım.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.ayrıca uzaktan kumanda ile led kontrolü devresi de bulabilirsem çok iyi olacak:confused:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba. İmfrared ile ilgili pek olmasa da infrared ile ilgili internette bolca dokuman vardır sanırım. Uzaktan kumandadakiler neyi yükseltip alçaltıyorlar?

evet , internette döküman var ama çoğu herhangi bir ürünün tanıtımını yaparken bahsetmişler genelde.benim istediğim ise ders notu şeklinde yani yapısını çalışmasını anlatan bir not olmalı.kumandalara gelince içindeki imfraredlerin neyi nasıl yükseltip alçalttıklarını bilmiyorum zaten yapısını ve çalışmasını öğrenmek istememin nedeni de buradaki işlevini anlayabilmek.bununla alakalı bir link paylaşabilirseniz (ingilizce de olabilir ) çok sevinirim :)

evet , internette döküman var ama çoğu herhangi bir ürünün tanıtımını yaparken bahsetmişler genelde.benim istediğim ise ders notu şeklinde yani yapısını çalışmasını anlatan bir not olmalı.kumandalara gelince içindeki imfraredlerin neyi nasıl yükseltip alçalttıklarını bilmiyorum zaten yapısını ve çalışmasını öğrenmek istememin nedeni de buradaki işlevini anlayabilmek.bununla alakalı bir link paylaşabilirseniz (ingilizce de olabilir ) çok sevinirim :)

hocam kusura bakmada yanlışta anlama beni ama baştan aşağıya yazılarını okudum dedimki 1.si tuş hatası 2.si el hatası 3.göz hatasıdır imfrared nedir? derinlemesine araştırmada infrared çıkmadımı? (infra)=ötesi (red)=kızıl kırmızı.

aslında benim kastetiğim imfraredin kelime anlamı değildi.yapısı ve çalışmasıydı.ayrıca çıkmadı diye kesip atmadım hala araştırıyorum :)ve ilk kez bu konu hakkında çalışıyorum.ama bakış açınız çok güzel.teşekkürler.

Kusura bakmayın, imfrared hakkında bilgim yok. Dünya üzerinde kaç kişinin bilgisi var bilemiyorum ama siz yine de aramaya devam edin.

her ışık kaynağının bir dalga boyu vardır. wave lenght wl diye gördüğümüz terimdir. nm olarak birimlendirilir. nano metre.

görünen ışıklar mor mavi yeşil kırmızı dır. tabi ara renkleride var. mor altına ultraviole kırmızı üstünede kzılötesi infrared denir.

kumandalarda kullanılan ledler genellikle 940nm ve civarında ışıma yaparlar. ve 36-38-40khz gibi frekanslarda module edilirler.bunun sebebi tv alıcı gözü diğer ışık kaynaklarından etkilenmesin diyedir.çünkü evdeki lambalarda bile peak dalga boyu haricinde yan dalgalardada ir ler ve uv ler vardır. genel olarak bu şekilde. modulasyon teknikleri ve kodlama işi sistemin daha çok dijital kısmıdır. çok detaylı anlatmak zor olur.

Sayın Yağız VURAL dan Teknik Günlüğüm » Kızılötesi (İnfrared) Alıcı-Verici Projesi - ********* ümfrored ile ilgili birkaç defa daha denenmesini tavsiye ettiğim örnek uygulama. Yukarıda infrared ile ilgili güzel yeterli açıklama yapılmış, daha fazlasını bilmeye pek luzumda yoktur fakat yine ararsanız bulursunuz, ben megep modüllerinde bahsedilmiş olacağını düşünüyorum (hiç gerek duymadığım için aramadım, olabilir diyorum tek tek ilgili olabilecek ör "temel devre elemanları" gibi başlıklı modülleri indirip bakmak lazım)

Moderatör tarafında düzenlendi:
paylaşımlar için çok teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri