başlangıç seviyesi devre yardım fotoselli zamanlı anahtar.

selamlar aradığımı ancak sitenizde bulabilirim sanırım.

benim istediğim düzenek şu
apartman merdivenlerindeki gibi fotoselli bir devre ile bir başka aleti 10 dk çalıştırmak istiyorum sonra kendiliğinden dursun istiyorum
mesela
ben odaya girdiğimde ışık beni görecek ve odadaki ufa ısıtıcıyı 10 dk çalıştıracak sonra da duracak ama ben odada hareket etsem de bu süre uzamayacak yani 10 ar dk çalışacak

ben odaya girdiğimden 10 dk sayacak sonra duracak ufo
bence yapabiliriz ama rehber lazım (siz ) :D

UFO ısıtıcısı örnek olarak verildi müzik seti de olabilir :D

kardeşim ampüle giren iki kablo ucunu sök sonra bunları bir kontaktörün a1 ve a2 uçlarına bağla sonra kontaktör ile ne kontrol etmek istiyorsan edebilirsin.kontaktörün no kontaklarına bşr priz takıp herhangi bir aleti çalıştırabilirsin.ama fotoseller max. kaç dkk sayıyor bilmiyorun ekstra zaman rölesi kullanman gerekeblir.en basit bu geldi aklıma

hmm mantıklı ama nasıl baglanıcak acaba? şeklini bulabilir yada çizebilir miyim ?

biraz araştırdım da şimdi fotoseldeki lamba çıkışlarını kontaktöre bağlıyoruz kontaktörden de bizim alete bağlıyoruz
1- fotosel ışık alınca lamba kısmından kontaktörü enerjiliyor ve benim ısıtıcı çalışıyor mu ?
2- ısıtıcının çalışması için enerji kontaktörden mi gelicek yoksa duvardan enerji alıp kontaktörü seri mi bağlamam lazım

bi de bağlantı şeması alsa süper olur

biraz araştırdım da şimdi fotoseldeki lamba çıkışlarını kontaktöre bağlıyoruz kontaktörden de bizim alete bağlıyoruz
1- fotosel ışık alınca lamba kısmından kontaktörü enerjiliyor ve benim ısıtıcı çalışıyor mu ?
2- ısıtıcının çalışması için enerji kontaktörden mi gelicek yoksa duvardan enerji alıp kontaktörü seri mi bağlamam lazım

bi de bağlantı şeması alsa süper olur

1-fotosel hareket algıladığı zaman kontakları konum değiştiriyor ve lambayı yakıyor.sen lamba yerine kontaktörün a1 ve a2 uçlarına bağlantı yapacaksın ve böylelikle kontaktörün enerjilenecek.bunu anladın sanırım yukardada aynısını yazdım.
2- Kontaktörün N.O kontaklarından birine sigorta kutusundan yada en yakın elektrik olan yerden faz al ( eğer bu fazı fotoselden alırsan fotoselin kontaklarını yapıştırırsın ) herhangibiryerden aldığın fazı kontaktörün N.O kontaklarının girişine bağla.Giriş yaptığın kontağın çıkış ucunu ise herhangi bir alete yada bir prize bağla böylelikle kontaktör çektiği zaman prize elektirk gelecek ve prize ne bağlamışsan o cihaz çalışacak.çizim yaparak anlatmak isterdim ama çizim gibi şeyleri paylaşamıyorum üyeliyiğim yetersiz.

çok teşekkürler röle kullansam da mantıklı olur değil mi sadece devreyi kapatsın yeter :)
bir de triyat diye bişey var 3 bacaklı onda 220 v sorun olur değil mi ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri