dijital ölcü aleti okuma

oduncu11

Üye
arkadaaşlar bana dijital ölcü aleti okumayı anlatırmısınız mesela direnc diyot kondansatör vb gi

Arkadaşlar aklıma gelmişken bir soruda ben sormak istiyorum bi zamanlar meraktan dolayı ölçü aletini 750v kısmına ayarlayıp şofbenin manyetosuna değdirip ölçüm yapmak istedim ölçü aleti o gün kafayı yedi hangi parçası yanmış olabilir :)

manyetör avometrenini bortları degdirmeyle bi arıza meydana gelmez ama sen multimetre 750v konumuna alıpda 380 volt ölcersen mültimetre içindeki bıcaklı siyorta yı deforme edersin

Saygılarımla....

manyetodakı gerılım avometreyı bozar anlık 4000 volt gıbı guarz gerılım uretıyor benım bıldığım bırçok avometrede cmos entegre bellı voltaj uzerınde entegre arızalanır eskıden mosfet transistorlerle çalışırken static bıleklık takardık insan vucudundakı sitatic elektrık bu malzemeyı bozuyordu yenı çikanlarda koruyucu dıyot bağlıyorlar vede malzemeyı koruyor avometrelerde yenılerde sanmıyorum ben 35 yaşinda avometre kullanıyorum analoğ avometre dijitallere ısınamadım gereklı olduğunda kullansamda elımden duşurmedığım avometre analoğ avometre

Doğru cevap doğru tesbit, analog avometreden vazgeçemeyiz.

[video=youtube;bF3OyQ3HwfU]http://www.youtube.com/watch?v=bF3OyQ3HwfU&feature=relmfu[/video]

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri