Ortam sıcaklığı ölçme

haznedar1

Üye
Arkadaşlar ben projemde ortam sıcaklığını ölçmek istiyorum bunun için hangi sensörü veya parametreyi kullanabilirim.Maliyetin düşük olması gerekiyor.Benim devremde ortam sıcaklığını algılayan sensör komut vererek ucuna bağlu rezistans veya sıcak hava üfleyiciyi çalıştıracak.Devresi ve kullanabileceğim elemanı yazarsanız sevinirim

LM 35, çok iyi sıcaklık algılayıcıdır.Bir iki transistör ile roleyi çektirin.Role hava üfleyicisini çalıştırır.

Bu projeyi analog olarak yapacaksan NTC/PTC kullanman hem ucuz hem pratik olacaktır. Forumda örneği var.

PIC yada başka bir denetleyici kullanacak isen dijital çıkış veren DS2820 (idi sanırım) kullanman işini kolaylaştıracaktır.

Arkadaşlar ben projemde ortam sıcaklığını ölçmek istiyorum bunun için hangi sensörü veya parametreyi kullanabilirim.Maliyetin düşük olması gerekiyor.Benim devremde ortam sıcaklığını algılayan sensör komut vererek ucuna bağlu rezistans veya sıcak hava üfleyiciyi çalıştıracak.Devresi ve kullanabileceğim elemanı yazarsanız sevinirim

Çin malı bir tane termostat al olsun bitsin

Kesinlikle LM 35 öneririm. İşinizi görür diye düşünüyorum.

Eski bir konuyu dirilttiğim için öncelikle özür diliyorum. Sonuna analog ölçüm paneli iliştirilmiş basit bir devre çizebilir mi bir arkadaş? Kullandığınız transistörü veya termistörü de belirtirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri