Devre Çizimi Yardım

Serhat_A

Üye
selam arkadaşlar ödevimle ilgili şöyle bi konu var fakat benim hiç bir bilgim yok.Şu devreyi nasıl çizebilirim?
İçinde SCR(tristor), triyak, darlington gibi bir güç tranzistörü, mosfet, IGBT, GTO, MCT elemanlarından en az birini bulunduran ve ışık, ısı, hareket, devir vb. gibi bir büyüklüğü denetleyip 220v gerilimle beslenecek bir devre. En az 100w gücünde ve avometre dışında özel bir ölçü düzeneği gerektirmeyecektir.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Nurettin Abut hoca mı istedi?:) Dimmer devresini internette araştırısanız, birçok sonuç bulabilirsiniz ki sınıfınızdaki arkadaşlarınız çoğu da bu devreyi yapacaklardır. Ayrıca üst sınıftaki öğrencilerden yapmış olduğu devreleri de isteyebilirsiniz. Buradaki asıl amaç hocanızın size devre yapımı, baskı devre çıkarma, lehim yapma alışkanlığını kazandırmak istemesidir. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

aynen Nurettin Hoca istedi :) Herkes dimmer yapacak o yüzden farklı bir şey arıyorum :) Bu arada sen de mi KOU'densin?

Evet, bu sene mezun oldum. Zaten bölümümüz zor, dersler yoğun. Bu yoğunlukta bir de devre ile uğraşmak külfet oluyor. Eğer ben uğraşırım derseniz, gerilim ayarlı DC güç kaynağı olabilir, ama Nurettin hoca SMPS isteyecektir. Not kaygınız olmasın, uğraşıp öğrenerek yaparsanız iyi not veriyor. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Evet, bu sene mezun oldum. Zaten bölümümüz zor, dersler yoğun. Bu yoğunlukta bir de devre ile uğraşmak külfet oluyor. Eğer ben uğraşırım derseniz, gerilim ayarlı DC güç kaynağı olabilir, ama Nurettin hoca SMPS isteyecektir. Not kaygınız olmasın, uğraşıp öğrenerek yaparsanız iyi not veriyor. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Peki teşekkür ederim. Bu DC kaynaklı güç kaynağı için nerden başlamam gerekiyor? Yeni 3. sınıf oldum açıkçası çok da bilgim yok daha :) SMPS nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri