Güneş Enerjili LDR Sensörlü Led Devresi (yardım)

oknglr

Üye
Bitirme tezi olarak yapıyorum. Bu işlerde çok yeniyim uygulamada birşey görmediğimiz için oldukça zorlandım . Bu devreyi bakır levha ya basmak istiyorum bazı dökümanlar buldum sadece kafamı karıştıran bunu doğru şekilde nasıl çizip levha ya basıcam.

Kağıt üzerinde bir deneme yaptım fakat doğrumudur bilemiyorum.
Birde ilk resimde işaretlediğim bir nokta var kesişen iki çizgi devreye aynı şekildemi çizim basmam gerekiyor. Cevaplarınızı esirgemeyin lütfen şimdiden teşekkür ediyorum.

Ayrıca Bir sürü yöntem okudum ve şuan elimdeki imkanlarla asetat kalemiyle çizimi yapmayı düşünüyorum.

Şemada keşişiyor gibi çizili olan noktada elektriki olarak bir baglantı yoktur. led yanındaki bc547 nin base aygını 1k2, 2k2 ve diger bc 547 nin collector ayagının baglantılarının bulundugu dügüme dogrudan baglamalısın.......

orda bir bağlantı gozükmüyor bağlantılı olan yerler nokta ile belirtiliyor bu arada devre güzel :cool:

Şemada keşişiyor gibi çizili olan noktada elektriki olarak bir baglantı yoktur. led yanındaki bc547 nin base aygını 1k2, 2k2 ve diger bc 547 nin collector ayagının baglantılarının bulundugu dügüme dogrudan baglamalısın.......

Cevap için teşekkürler.Yarın sabah baskı devreyi yapıp deniycem sonucu yazarım yine buraya.

çizimini hepsini incelemedim ama transistörler devre şemasındaki gibi emiter beyz kollektör bacakları sıralı olmaz bence.
transistörlerin kataloğlarını indirip bacakların hangi sıralama ile dizili olduğunu öğrenmen lazım.
yukarıdaki gibi çizersen plakete lehimlerken zorlanabilirsin(Yani Bacakları eğip büküp hatta ve hatta bir veya ikisinin dışına izole etmek için kılıf bant vs. yapman gerekebilir.)
okul için yaptığını belirtmişsin. bence hocan bu durumu beğenmeyebilir.

bende zamanında 2-3 devre yapmış idim. şimdi desen eskisi gibi bişey yapamam.
Baskı Devrelerimi boardmaker programı ile çiziyordum.
çizdiğimi pdf'ye aktarıp. aydınger kağıdına basıp. kayseride bir elektronikçi var reklam için ismini vermeyim :)
veriyordum. bir gün sonra kitap gibi delikleri delinmiş vaziyette veriyordu.

boardmaker indirmek için:
https:...........

Moderatör tarafında düzenlendi:
çizimini hepsini incelemedim ama transistörler devre şemasındaki gibi emiter beyz kollektör bacakları sıralı olmaz bence.
transistörlerin kataloğlarını indirip bacakların hangi sıralama ile dizili olduğunu öğrenmen lazım.
yukarıdaki gibi çizersen plakete lehimlerken zorlanabilirsin(Yani Bacakları eğip büküp hatta ve hatta bir veya ikisinin dışına izole etmek için kılıf bant vs. yapman gerekebilir.)
okul için yaptığını belirtmişsin. bence hocan bu durumu beğenmeyebilir.

bende zamanında 2-3 devre yapmış idim. şimdi desen eskisi gibi bişey yapamam.
Baskı Devrelerimi boardmaker programı ile çiziyordum.
çizdiğimi pdf'ye aktarıp. aydınger kağıdına basıp. kayseride bir elektronikçi var reklam için ismini vermeyim :)
veriyordum. bir gün sonra kitap gibi delikleri delinmiş vaziyette veriyordu.

boardmaker indirmek için:

biraz fikir edindim gibi üst üste geçmemesi gerekiyor kolaylık olsun diye o şekilde yapılmış sanırım

yeğenim pil şarz devresindeki pilin kutupları bence yanlış değerlendirilmi.(çizilmiş)şemada pilin kısa ucu artı uzun çizgide eksiyi anlatır diye biliyorum hatalımıyım

Konu üzerinden hayli zaman geçmiş fakat bu tarz bir devreye ihtiyacı olan arkadaşların bilgisi olsun diye yazıyorum. Burada LDR yerine, Güneş panelinde hava kararınca voltaj olmayacak fikrini kullanarak devreyi dizayn ederlerse boşuna LDR kullanmazlar. Mantık çok basit, Güneş Pilinde voltaj var hava aydınlık voltaj yok hava karanlık...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri