IR Fener Yapımı

Rygel

Üye
Herkese selam. Sitenize yeni üye oldum ve ilk konumu açmak istedim. Umarım yanlış bir şey yapmamışımdır.

Arkadaşlar Infrared fener yapmak istiyorum lakin ir fenerim var ama tek ledli ve gücü cok düşük.

Benim istediğim şey ise ( mümkün olup olmadığını bilemiyorum o yüzden siz üstadların yanındayım )

Projektörüm gibi 50 ile 150 metre arasında net görüş sağlaması, projektör gibi ışığı toplu halde gönderirse tadından yenmez.

Bu mümkünmüdür arkadaslar mümkün ise neler kullanmam gerekiyor.

Elimde malzeme açısından projektör mevcut. projektörün lambasını söküp lambanın alanını genişleterek kullanacağım İR ledleri orayta döşeyebilirim. Güç olarakda projektörün içinde olan AKü den yararlanabilirim.

Yardımcı olursanız cok sevinirim teşekkürler.

cevap yokmu

Moderatör tarafında düzenlendi:
IR ledlerle bu işlemi yapman mümkün ama 150mt mesafede nasıl olur bilemiyorum. Normal ledlerin(mavi, kırmızı vs) power led olanları gibi IR ledlerinde power olanları var. Bunları alıp uygun merceklerle odaklama yapıp deneyebilirsin. Mercekler de karaköyde yada ledi aldığın yerde bulunabilir. Uzak mesafeyi aydınlatmak için dar açılı merceklerden alman lazım.

hocam cevap için cok teşekkür ederim. Asıl sormak istediğim mesela 4 adet şu led ten kullansam

3W InfraRed LED 850nm IR Emitter on 2cm Star (1.5V~1.7V DC)

bu ledleri paralel bağladiğimda seyyar taşıyabileceğim fenerde kac voltluk pil kullanmam gerekecek. Yani besleyicinin ne gibi özelliği olması gerekiyor.

Cevap için şimdiden teşekkürler...

sku_14061_1.jpg

bu ledleri pille çalıştırırsan pillerini hemen boşaltır. tanesi 350ma çerker, 4 tanesi nerdeyse 1,5A yapar bunun için pil yerine kuru akü kullanman gerekecek derim.

güç ledlerinden kullanmanızı tavsşye ederim . projektörün lamba kısmını söküp baskı devre ile sıralanan power ledlerin devresini yerleştirmenizi tavsiye ederim