karanlıkta iki ayrı röleyi tetikleyecek bir devre

tiefun

Üye
Arkadaşlar merhaba. forumda ve elektronik konusunda yeniyim ve bir devre yapmak için acil yardımınıza ihtiyacım var. Ben karanlıkta iki ayrı röleyi tetikleyecek bir devre yapmak istiyorum ancak biraz farklı olacak

1 - Bu devre iki ayrı röleyi. hafif karanlık olduğunda birinci röleyi, tam karanlık olduğunda ikinci röleyi tetikleyecek bu kademeleri ben ayarlayabileceğim. (Tam bilmiyorum ama sanırım röleleri sürecek)

2 - Aydınlık olduğunda 5 sn sonra ikinci röleyi 10 sn sonra birinci röleyi devre dışı bırakacak. (Yani gecikmeli)

3 - Devre 12 voltta çalışacak

4 - istediğim zaman devre dışı bırakmam için bir anahtar olacak.

Arkadaşlar bu konuyla ilgili baskı devresi şema malzeme listesi ihtiyacım var lütfen yardımcı olun

Moderatör tarafında düzenlendi:
keşke devreyi çizebilecek kadar profesyonel elektronikçi olsaydım da yardım edebilseydim.Ama fikir vermek bahabında size 2 adet ldr li devre lazım bunlardan birinin ışık algılaması daha hassas olacak böylece biraz karanlıkta biri çok karanlıkta diğeri devreye girecek.rölelerin önlerine kondansatör ile zamanlama devresi yapman lazım ki enerji kesildiğinde kondansatörlerin kapasitelerine göre röleler gecikmeli açsın.umarın en azından fikir vermişimdir.forumdaki büyük ustalar umarım yardımcı olur.iyi akşamlar...

ldrli gece yanan lamba devresi (üzerinde ihtiyaçlarınıza göre oynama yapmalısınız)
ldr1.png

(söylemeyi unuttum zamanlayıcı olarak 555 de kullanabilirsiniz.)

keşke devreyi çizebilecek kadar profesyonel elektronikçi olsaydım da yardım edebilseydim.Ama fikir vermek bahabında size 2 adet ldr li devre lazım bunlardan birinin ışık algılaması daha hassas olacak böylece biraz karanlıkta biri çok karanlıkta diğeri devreye girecek.rölelerin önlerine kondansatör ile zamanlama devresi yapman lazım ki enerji kesildiğinde kondansatörlerin kapasitelerine göre röleler gecikmeli açsın.umarın en azından fikir vermişimdir.forumdaki büyük ustalar umarım yardımcı olur.iyi akşamlar...

ldrli gece yanan lamba devresi (üzerinde ihtiyaçlarınıza göre oynama yapmalısınız)
ldr1.png

(söylemeyi unuttum zamanlayıcı olarak 555 de kullanabilirsiniz.)

Arkadaşim konu hakkında çok kafa karıştırıyorsun!!!

Bu devrede oynama çok fazla olıcak!!!Koymana bile gerek yoktu...

Elektronikçi olman için bir tavsiye zihninde önce tasarla sonra dene...çalışıyormu çalışıyorsa bilki bir aşama kaydetmişsindir.!!! yaşın daha genc oldukça kendini geliştirebilirsin ama şunu sakın unutma yanlış bilgi sakın verme...!
%100 Bu devre diye yapanlar olıcak ama sonuc negatif olıcak biliyorum...

Saygılarımla ...
Kolay qelsin!!!

Arkadaşim konu hakkında çok kafa karıştırıyorsun!!!

Bu devrede oynama çok fazla olıcak!!!Koymana bile gerek yoktu...

Elektronikçi olman için bir tavsiye zihninde önce tasarla sonra dene...çalışıyormu çalışıyorsa bilki bir aşama kaydetmişsindir.!!! yaşın daha genc oldukça kendini geliştirebilirsin ama şunu sakın unutma yanlış bilgi sakın verme...!
%100 Bu devre diye yapanlar olıcak ama sonuc negatif olıcak biliyorum...

Saygılarımla ...
Kolay qelsin!!!

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.abim yaptığım yalnış şimdi kafama dank etti bundan sonra kimseye emin olmadan fikir vermek amacıyla bile olsa emin olmadan hiç bir şey söylemicem ve kendimi geliştirmeye çalışıcam...

Sayın;benhur
Anladıgın için teşekkür ederim...
Başarılarının devamını dilerim...
Bu arada Elektronik konusunda kendini geliştirmek istiyorsa aşama aşama kendini geliştir...
Biliyorsunki üniversite sınavları var onlarıda sakın aksatma...
Sadece hobi amaçlı olatak takıl ...
Ben her amaç olarak takılıyorum ne ögrensem kardır benim için amaçlı olarak...
Saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri